To murowany przepis na problemy zdrowotne. Tak usuwam wilgoć w domu bez chemii

2024-03-21 16:54

Zaparowane szyby to jedynie pierwszy przejaw kłopotów z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach. Sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów - szkodliwych i bardzo trudnych do likwidacji. Dlatego wilgoć w mieszkaniu to prosta droga do kłopotów zdrowotnych. Szczególnie jeśli wśród domowników jest małe dziecko. Jak poradzić sobie z wilgocią na oknach i ścianach?

Wilgoć w domu to kłopoty zdrowotne. Mamy sposób na pozbycie się jej bez chemii
Autor: Getty Images Wilgoć w domu to kłopoty zdrowotne. Mamy sposób na pozbycie się jej bez chemii

Wydawać by się mogło, że wilgoć na ścianach i zaparowane okna to problemy, z którymi muszą się zmagać przede wszystkim lokatorzy starszych domów i bloków. Tymczasem okazuje się, że nawet wymiana okien na nowe i szczelne nie uchroni nas przed nimi na sto procent. Co więcej, może wręcz przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli montując superszczelne okna, nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Czym grozi przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu? 

Wilgoć w mieszkaniu to nie żarty. Choć zaparowane szyby to jedynie pierwszy przejaw kłopotów, musimy pamiętać, że nadmierna wilgoć panująca w pomieszczeniach sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. A te po pierwsze trudno zlikwidować, a po drugie - są wyjątkowo szkodliwe.

Czytaj: Przez pleśń przy oknach dziecko może chorować jeszcze bardziej. Pomoże tani i prosty babciny sposób

Nadmierna wilgoć, oraz pleśń, która pojawia się w efekcie, to poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie małych dzieci, seniorów i osób z obniżoną odpornością. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także alergicy i astmatycy. Przebywanie w mieszkaniu, w którym jest pleśń i wilgoć na ścianach, może sprzyjać rozwijaniu licznych infekcji, głównie tych atakujących płuca i stawy.

Toksyczne substancje produkowane przez pleśń odpowiedzialne są także m.in. za zapalenie zatok oraz infekcje skórne. Mogą odpowiadać także za mrowienie i drętwienie kończyn, a nawet uszkodzenie nerek i wątroby.

Przewlekła niewydolność nerek a ciąża

Domowe sposoby na wilgoć na oknach

Sposobów na zaparowane okna jest wiele. Najlepszym i całkowicie darmowym jest oczywiście częste wietrzenie mieszkania. Ale o to niestety trudno, gdy przychodzą prawdziwie niskie temperatury (a my nie chcemy wydawać majątku na ogrzewanie), albo kiedy mamy w domu malucha lub seniora, który łapie infekcje "dosłownie z niczego". Wtedy wolimy nie wietrzyć mieszkania i jego lokatorów zbyt intensywnie. A niewielkie uchylenie okna nie przyniesie spodziewanych skutków.

Z pomocą mogą przyjść profesjonalne pochłaniacze wilgoci. Te tańsze niestety nie wyglądają zbyt estetycznie (można je schować w eleganckiej osłonce na doniczkę), a droższe to już niemały wydatek. Na szczęście są jeszcze domowe sposoby na zaparowane okna, które kosztują dosłownie kilka groszy, a które sam przygotujesz w ciągu kwadransa.

Jak pozbyć się wilgoci z okien?

Z wilgocią, która zbiera się u dołu okien, doskonale poradzą sobie substancje, które możesz znaleźć w domu. A nawet jeśli akurat nie masz ich pod ręką, bez problemu znajdziesz je w najbliższym sklepie, jak Biedronka czy Pepco.

1. Sól kuchenna.

Sól jest doskonałym pochłaniaczem wilgoci i zapachów. Możesz po prostu wysypać garść lub dwie soli na talerzyk albo spodeczek i postawić na parapecie okna. Jeśli chcesz, żeby domowy pochłaniacz wilgoci wyglądał estetycznie, a do tego aby nie dobrał się do niego buszujący po domu ciekawski maluch, wsyp sól do materiałowego woreczka, który następnie zawiesisz na klamce okna lub ułożysz na parapecie. Równie dobrze możesz nasypać sól na środek kuchennej ścierki (zwróć uwagę, z jakiego materiały jest zrobiona), a następnie zawiązać ją tworząc kolorową "cebulkę".

2. Kreda.

Tak, najzwyklejsza kreda, jaką twoje dziecko koloruje latem chodnik. Kilka słupków kredy możesz związać kolorową tasiemką lub szarym sznureczkiem i ustawić na parapecie w miejscach, gdzie zbiera się najwięcej wilgoci. Jeśli wilgoć jest rzeczywiście uciążliwa i każdego ranka ścierasz z parapetu kałuże, najlepiej będzie ustawić kredę na małym spodeczku. Pod wpływem wchłanianej wilgoci może bowiem zostawić kolorowe ślady.

3. Żel krzemionkowy.

Brzmi tajemniczo? To właśnie silikażel, który znajdujemy często w kartonach z butami, kosmetykami, czy odzieżą. Te małe paczuszki mają ogromną moc i są pomocne właśnie w osuszaniu powietrza z wilgoci. Ułożone blisko okna na pewno pomogą uporać się z zaparowanymi szybami. Ale uwaga - koniecznie trzymaj poza zasięgiem dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza