Ukochana biała bluzka nie jest już biała? Zafarbowane pranie zamocz w tym domowym wywarze

2024-02-02 16:08

Ten, kto robi pranie, na pewno nie raz miał taką sytuację. Ciemna skarpetka zawieruszona w praniu białych ubrań, która zabarwia wszystko na szary kolor. Gorzej, gdy wśród takiego prania, jest coś, co my lub dziecko lubi nosić. Wiemy, jak wyjść obronną ręką z takiej sytuacji, a do tego domowym, tanim sposobem.

Ukochana biała bluzka nie jest już biała? Zafarbowane pranie zamocz w tym domowym wywarze
Autor: Getty Images Ukochana biała bluzka nie jest już biała? Zafarbowane pranie zamocz w tym domowym wywarze

Zwykle do takich sytuacji doprowadza nas pośpiech. Gdy w biegu ładujemy pralkę, łatwo o pomyłkę. Później wyjmujemy pranie z pralki i jest czarna rozpacz. Ukochana biała bluzka nie jest już biała, ale różowa. Kiedy trudno nam pogodzić się ze stratą, warto zaraz po wyjęciu prania z pralki zacząć działać. Jednym ze sprawdzonych patentów – jest wypranie wszystkiego ponownie w specjalnym środku do wybielania firanek. To niezawodny sposób, ale nie ma co się oszukiwać, mało kto ma taki specyfik w domu tuż pod ręką. Nie w każdej też chwili możemy pojechać na zakupy – o czym doskonale wiedzą mamy małych dzieci. Co więc robić?

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Jaki jest najlepszy domowy sposób na zafarbowane pranie?

Idź do kuchni i tu szukaj ratunku. W pierwszej kolejności sięgnij po liście laurowe. Zaskoczona? Wywar z liści laurowych potrafi skutecznie wybielić jasne tkaniny. Wystarczy, że przygotujesz z nich wywar i wymoczysz w nim zafarbowane pranie. W tym celu przygotuj średniej wielości garnek i wrzuć 10-12 listków przyprawy, zalej wodą i zagotuj. Zdejmij garnek z kuchenki i poczekaj, aż roztwór nieco ostygnie. Następnie wrzuć do niego zafarbowane pranie i mocz je do czasu całkowitego wystygnięcia wody. Po takim zabiegu tkaniny należy jeszcze raz wyprać w pralce w detergencie przeznaczonym do białego.

Roztwór z octu przywróci biel tkaninom

Innym „kuchennym” sposobem na uratowanie zafarbowanego prania jest roztwór z octu. Jednak przestrzegamy, że jest to metoda dla cierpliwych. Zalecany czas moczenia zafarbowanego prania w nim to nawet kilkanaście godzin. Aby stworzyć odpowiedni roztwór, wystarczy pół szklanki octu i około 3 litry wody. Moczymy w nim pranie od 6 do 12 godzin. Najlepiej zostawić je w nim na noc.

Czy soda lub proszek do pieczenia uratują zafarbowane ubrania?

Szybciej rozprawi się z przebarwieniami na białym praniu soda lub proszek do pieczenia. Jeśli mamy je pod ręką, warto je użyć. Można zrobić to na dwa sposoby – mocząc tkaninę w roztworze (4 opakowania proszku do pieczenia, dwie łyżki sody rozprowadzone w misce ciepłej wody) lub piorąc ubrania w proszku do pieczenia w pralce w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Jeśli zdecydujemy się na to drugie wyjście 5-6 proszków do pieczenia lub podobną ilość sody wsypujemy do przegrody na proszek i pierzemy. Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z rezultatów, czynność możemy powtórzyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza