Jak przechowywać leki i kiedy koniecznie musisz je wyrzucić?

2022-02-14 13:28
Jak prawidłowo przechowywać leki?
Autor: Getty images Jak prawidłowo przechowywać leki?

Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte. Sprawdź, czy nie trzymasz w domu trucizny! Każdy z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, odkażające i przeciwgrypowe. Co robić z lekami, które zostały po kuracjach? Jak przechowywać antybiotyki?

Nie jesteś pewna, czy lek nie przeleżał w szafce zbyt długo? Nie próbuj zgadywać, w takiej sytuacji zawsze lepiej go wyrzucić (nigdy do kosza na śmieci!) I choć wiele lekarstw można przechowywać przez kilka lat, zawsze w odpowiednich warunkach. Co robić z niedokończonymi buteleczkami syropów? Czy niedokończony blister z antybiotykiem można zostawić, by przydał się innym domownikom?

Wiele leków można przechowywać długo - np. krople do oczu w jednorazowych pojemniczkach, tzw. minimsach, syropy oraz krople na spirytusie (na serce, żołądek). Ale w domowych apteczkach znajdują się również leki pozostałe po niedokończonych kuracjach. Specyfiki zgromadzone przez całą rodzinę. Nie wiadomo po co je przechowujemy, szybko zapominamy, jakie było ich pierwotne zastosowanie.

Czytaj: Jak podawać dziecku leki? Wywiad z farmaceutą

Spis treści

 1. Gdzie przechowywać leki?
 2. Jakich leków nie wolno używać:
 3. Regularnie rób przegląd domowej apteczki
 4. Co zrobić z antybiotykami po zakończonej kuracji?
 5. Które leki lepiej trzymać zamknięte na klucz?

Gdzie przechowywać leki?

Najlepiej ulokować leki w specjalnej, wydzielonej do tego celu szafce, koniecznie poza zasięgiem małych dzieci lub odpowiednio zabezpieczonej. Szafka z lekami nie powinna znajdować się w kuchni ani w łazience (panuje tam zbyt duża wilgoć) ani w pobliżu grzejnika.

Przechowywane w domu leki powinny być w oryginalnych opakowaniach - koniecznie musi być widoczna data przydatności. Warto także zachowywać ulotki, by w razie potrzeby przeszukiwanie internetu nie było konieczne.

Leki powinny być z dala od wilgoci a także zbyt wysokiej czy niskiej temperatury. Jeśli na opakowaniu leku nie jest określone, w jakiej temperaturze powinien być przechowywany, należy założyć, że trzeba go trzymać w temperaturze pokojowej (od 15 do 25 stopni). Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce - nie wkładaj go do półeczki na drzwiach  - lepiej trzymać go na środkowej półce w głębi lodówki.

By leki się nie zepsuły, a co za tym idzie - nie stały trucizną - warto chronić je także przed działaniem światła słonecznego.

Zobacz też: Leki przeciwwirusowe bez recepty - czy warto podawać je dzieciom?

Jak przechowywać leki
Dobrze wiedzieć

Jakich leków nie wolno używać:

 • czopków o zmienionym kształcie lub kolorze, pokrytych nalotem,
 • leków odstąpionych, o których nie wiemy, jak były przechowywane (zwłaszcza czopków),
 • tabletek z chropowatą, nierówną powierzchnią, pokruszonych lub zamoczonych,
 • drażetek, czyli tabletek powlekanych, jeżeli ich powierzchnia jest matowa, poplamiona lub pokryta szarym nalotem,
 • otwartych syropów, zwłaszcza scukrzonych czy mętnych,
 • kropli do nosa i oczu, jeżeli były stosowane przez inną osobę.

Regularnie rób przegląd domowej apteczki

Aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia pomyłek, co kilka miesięcy ktoś z dorosłych domowników powinien przejrzeć zawartość apteczki. Należy usunąć z niej wszystko, co przeterminowane lub nieszczelnie opakowane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na tabletki bez opakowania, które nie mają żadnego oznaczenia i nie wiemy, jak je zastosować.

Medykamentów nie wolno wyrzucać do śmieci. Substancje uwalniające się z nich długo zatruwają ziemię, wodę i powietrze. Dlatego przeterminowane lub niewykorzystane lekarstwa najlepiej zanieść do apteki i tam wrzucić je do specjalnego pojemnika, skąd trafią do utylizacji. Jeśli w dostępnej dla klientów części takiego pojemnika nie ma, należy przekazać je farmaceucie.

Większość lekarstw, które zwykle mamy w domu, należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli do 25 st. C. Jeżeli producent zaleca trzymać je w chłodzie (informacja o tym podana będzie na opakowaniu lub w załączonej ulotce), to sugeruje temperaturę 2-8 st. C, jaka panuje na dole w lodówce. Z pewnością powinny się w niej znaleźć:

 • rozrobione syropy antybiotykowe,
 • rozrobione środki przeciwgrzybicze,
 • probiotyki (sprawdź w ulotce),
 • czopki przygotowane na receptę w aptece.

Czytaj też: Jakie leki powinny znaleźć się w apteczce niemowlęcia?

Co zrobić z antybiotykami po zakończonej kuracji?

Antybiotyki dla dzieci kupowane w aptece w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, o ile są nienaruszone, mogą stać w temperaturze pokojowej. Po sporządzeniu z nich syropu, należy je przechowywać wyłącznie w lodówce. Zwykle jest to porcja przewidziana na siedem dni leczenia i powinna być w całości wykorzystana. Jeżeli nie zużyjemy całego lekarstwa, resztę wyrzucamy. Ponowne zastosowanie takiego preparatu jest bardzo niebezpieczne.

Tak samo należy postąpić ze wszystkimi innymi antybiotykami, które zostały rozpuszczone w przegotowanej wodzie, oraz napoczętymi aerozolami, maściami oraz kroplami do oczu i nosa. Zawsze przed użyciem każdego preparatu trzeba sprawdzić datę ważności. Podana jest z reguły na opakowaniu lub na folii.

W domowej apteczce znajdują się zwykle leki kilku osób. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy mamy dorastające dzieci, które same się obsługują, warto opakowania oznaczyć widocznym napisem: „babcia", „tata". To niezbyt pewne zabezpieczenie, ale lepsze niż żadne.

Czytaj też: Podajesz te leki dziecku? Możesz mu zaszkodzić!

Które leki lepiej trzymać zamknięte na klucz?

 • leki na receptę: nasercowe, hormonalne (także w plastrach), przeciwbólowe,
 • wszelkie areozole (na astmę oraz oksykort, neomycynę),
 • szczególną ostrożność zachowaj przy przechowywaniu leków weterynaryjnych, ponieważ ich składniki mają większe stężenie.

Czytaj też: Leki przeciwbólowe - jak je bezpiecznie przyjmować?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza