Jak przechowywać leki i kiedy koniecznie musisz je wyrzucić?

2022-02-14 13:28

Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte. Sprawdź, czy nie trzymasz w domu trucizny! Każdy z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, odkażające i przeciwgrypowe. Co robić z lekami, które zostały po kuracjach? Jak przechowywać antybiotyki?

Jak prawidłowo przechowywać leki?
Autor: Getty images Jak prawidłowo przechowywać leki?

Nie jesteś pewna, czy lek nie przeleżał w szafce zbyt długo? Nie próbuj zgadywać, w takiej sytuacji zawsze lepiej go wyrzucić (nigdy do kosza na śmieci!) I choć wiele lekarstw można przechowywać przez kilka lat, zawsze w odpowiednich warunkach. Co robić z niedokończonymi buteleczkami syropów? Czy niedokończony blister z antybiotykiem można zostawić, by przydał się innym domownikom?

Wiele leków można przechowywać długo - np. krople do oczu w jednorazowych pojemniczkach, tzw. minimsach, syropy oraz krople na spirytusie (na serce, żołądek). Ale w domowych apteczkach znajdują się również leki pozostałe po niedokończonych kuracjach. Specyfiki zgromadzone przez całą rodzinę. Nie wiadomo po co je przechowujemy, szybko zapominamy, jakie było ich pierwotne zastosowanie.

Czytaj: Jak podawać dziecku leki? Wywiad z farmaceutą

Spis treści

  1. Gdzie przechowywać leki?
  2. Jakich leków nie wolno używać:
  3. Regularnie rób przegląd domowej apteczki
  4. Co zrobić z antybiotykami po zakończonej kuracji?
  5. Które leki lepiej trzymać zamknięte na klucz?

Gdzie przechowywać leki?

Najlepiej ulokować leki w specjalnej, wydzielonej do tego celu szafce, koniecznie poza zasięgiem małych dzieci lub odpowiednio zabezpieczonej. Szafka z lekami nie powinna znajdować się w kuchni ani w łazience (panuje tam zbyt duża wilgoć) ani w pobliżu grzejnika.

Przechowywane w domu leki powinny być w oryginalnych opakowaniach - koniecznie musi być widoczna data przydatności. Warto także zachowywać ulotki, by w razie potrzeby przeszukiwanie internetu nie było konieczne.

Leki powinny być z dala od wilgoci a także zbyt wysokiej czy niskiej temperatury. Jeśli na opakowaniu leku nie jest określone, w jakiej temperaturze powinien być przechowywany, należy założyć, że trzeba go trzymać w temperaturze pokojowej (od 15 do 25 stopni). Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce - nie wkładaj go do półeczki na drzwiach  - lepiej trzymać go na środkowej półce w głębi lodówki.

By leki się nie zepsuły, a co za tym idzie - nie stały trucizną - warto chronić je także przed działaniem światła słonecznego.

Zobacz też: Leki przeciwwirusowe bez recepty - czy warto podawać je dzieciom?

Jak przechowywać leki
Dobrze wiedzieć

Jakich leków nie wolno używać:

  • czopków o zmienionym kształcie lub kolorze, pokrytych nalotem,
  • leków odstąpionych, o których nie wiemy, jak były przechowywane (zwłaszcza czopków),
  • tabletek z chropowatą, nierówną powierzchnią, pokruszonych lub zamoczonych,
  • drażetek, czyli tabletek powlekanych, jeżeli ich powierzchnia jest matowa, poplamiona lub pokryta szarym nalotem,
  • otwartych syropów, zwłaszcza scukrzonych czy mętnych,
  • kropli do nosa i oczu, jeżeli były stosowane przez inną osobę.

Regularnie rób przegląd domowej apteczki

Aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia pomyłek, co kilka miesięcy ktoś z dorosłych domowników powinien przejrzeć zawartość apteczki. Należy usunąć z niej wszystko, co przeterminowane lub nieszczelnie opakowane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na tabletki bez opakowania, które nie mają żadnego oznaczenia i nie wiemy, jak je zastosować.

Medykamentów nie wolno wyrzucać do śmieci. Substancje uwalniające się z nich długo zatruwają ziemię, wodę i powietrze. Dlatego przeterminowane lub niewykorzystane lekarstwa najlepiej zanieść do apteki i tam wrzucić je do specjalnego pojemnika, skąd trafią do utylizacji. Jeśli w dostępnej dla klientów części takiego pojemnika nie ma, należy przekazać je farmaceucie.

Większość lekarstw, które zwykle mamy w domu, należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli do 25 st. C. Jeżeli producent zaleca trzymać je w chłodzie (informacja o tym podana będzie na opakowaniu lub w załączonej ulotce), to sugeruje temperaturę 2-8 st. C, jaka panuje na dole w lodówce. Z pewnością powinny się w niej znaleźć:

  • rozrobione syropy antybiotykowe,
  • rozrobione środki przeciwgrzybicze,
  • probiotyki (sprawdź w ulotce),
  • czopki przygotowane na receptę w aptece.

Czytaj też: Jakie leki powinny znaleźć się w apteczce niemowlęcia?

Co zrobić z antybiotykami po zakończonej kuracji?

Antybiotyki dla dzieci kupowane w aptece w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, o ile są nienaruszone, mogą stać w temperaturze pokojowej. Po sporządzeniu z nich syropu, należy je przechowywać wyłącznie w lodówce. Zwykle jest to porcja przewidziana na siedem dni leczenia i powinna być w całości wykorzystana. Jeżeli nie zużyjemy całego lekarstwa, resztę wyrzucamy. Ponowne zastosowanie takiego preparatu jest bardzo niebezpieczne.

Tak samo należy postąpić ze wszystkimi innymi antybiotykami, które zostały rozpuszczone w przegotowanej wodzie, oraz napoczętymi aerozolami, maściami oraz kroplami do oczu i nosa. Zawsze przed użyciem każdego preparatu trzeba sprawdzić datę ważności. Podana jest z reguły na opakowaniu lub na folii.

W domowej apteczce znajdują się zwykle leki kilku osób. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy mamy dorastające dzieci, które same się obsługują, warto opakowania oznaczyć widocznym napisem: „babcia", „tata". To niezbyt pewne zabezpieczenie, ale lepsze niż żadne.

Czytaj też: Podajesz te leki dziecku? Możesz mu zaszkodzić!

Które leki lepiej trzymać zamknięte na klucz?

  • leki na receptę: nasercowe, hormonalne (także w plastrach), przeciwbólowe,
  • wszelkie areozole (na astmę oraz oksykort, neomycynę),
  • szczególną ostrożność zachowaj przy przechowywaniu leków weterynaryjnych, ponieważ ich składniki mają większe stężenie.

Czytaj też: Leki przeciwbólowe - jak je bezpiecznie przyjmować?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza