Źle przechowywane lub przeterminowane leki są niebezpieczne

2008-05-15 10:28 Anna Jarosz, Konsultacje: mgr farmacji Władysława Tondys

Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte. Sprawdź, czy nie trzymasz w domu trucizny! Każdy z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, przeciwgrypowe i odkażające. Leki na żołądek i na katar, syropy, plastry z opatrunkiem, bandaże. Wszystkie są niezbędne przy niegroźnych zachorowaniach albo drobnych skaleczeniach.

Wiele z nich można przechowywać długo - np. krople do oczu w jednorazowych pojemniczkach, tzw. minimsach, syropy oraz krople na spirytusie (na serce, nerwy, żołądek). Ale w domowych apteczkach znajdują się również leki pozostałe po niedokończonych kuracjach. Specyfiki zgromadzone przez całą rodzinę. Nie wiadomo po co je przechowujemy, szybko zapominamy, jakie było ich pierwotne zastosowanie.

Specjalna szafka

Najlepiej ulokować medykamenty w specjalnej, wydzielonej do tego celu  szafce. Do wnętrza powinno dopływać powietrze. Leków nie powinno się trzymać w hermetycznych pudełkach. Apteczkę trzymamy w miejscu chłodnym i suchym - łazienka czy kuchnia nie są więc do tego. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby do apteczki nie miały dostępu dzieci. 80 procent zatruć u dzieci jest spowodowane właśnie przez leki. Stanowią one główny powód długich pobytów w szpitalu, bolesnego leczenia, które - niestety - nie zawsze przynosi pełne wyzdrowienie małego dziecka. Ważne jest też chowanie leków przed dorosłymi osobami, które nie są samodzielne, cierpią np. na demencję starczą lub inne choroby ograniczające zdolność logicznego myślenia.

Dobrze wiedzieć

Nie wolno używać:

 • czopków o zmienionym kształcie lub kolorze, pokrytych nalotem,
 • leków odstąpionych, o których nie wiemy, jak były przechowywane (zwłaszcza czopków),
 • tabletek z chropowatą, nierówną powierzchnią, pokruszonych lub zamoczonych,
 • drażetek, czyli tabletek powlekanych, jeżeli ich powierzchnia jest matowa, poplamiona lub pokryta szarym nalotem,
 • otwartych syropów, zwłaszcza scukrzonych czy mętnych,
 • kropli do nosa i oczu, jeżeli były stosowane przez inną osobę.

Aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia pomyłek, co kilka miesięcy ktoś z dorosłych domowników powinien przejrzeć zawartość apteczki. Należy usunąć z niej wszystko, co przeterminowane lub nieszczelnie opakowane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na tabletki bez opakowania, które nie mają żadnego oznaczenia i nie wiemy, jak je zastosować. Medykamentów nie wolno wyrzucać do śmieci. Substancje uwalniające się z nich długo zatruwają ziemię, wodę i powietrze. Dlatego przeterminowane lub niewykorzystane lekarstwa najlepiej zanieść do apteki i tam wrzucić je do specjalnego pojemnika, skąd trafią do utylizacji.

Większość lekarstw, które zwykle mamy w domu, należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli do 25 st. C. Jeżeli producent zaleca trzymać je w chłodzie (informacja o tym podana będzie na opakowaniu lub w załączonej ulotce), to sugeruje temperaturę 2-8 st. C, jaka panuje na dole w lodówce.
Z pewnością powinny się w niej znaleźć:

 • rozrobione syropy antybiotykowe,
 • rozrobione środki przeciwgrzybicze,
 • czopki i gałki przygotowane na receptę w aptece.

Podczas kuracji

Antybiotyki dla dzieci kupowane w aptece w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, o ile są nienaruszone, mogą stać w temperaturze pokojowej. Po sporządzeniu z nich syropku należy je przechowywać wyłącznie w lodówce. Zwykle jest to porcja przewidziana na siedem dni leczenia i powinna być w całości wykorzystana. Jeżeli nie zużyjemy całego lekarstwa, resztę wyrzucamy. Ponowne zastosowanie takiego preparatu jest bardzo niebezpieczne. Tak samo należy postąpić ze wszystkimi innymi antybiotykami, które zostały rozpuszczone w przegotowanej wodzie, oraz napoczętymi aerozolami, maściami oraz kroplami do oczu i nosa.
Zawsze przed użyciem każdego preparatu trzeba sprawdzić datę ważności. Podana jest z reguły na opakowaniu lub na folii.
W domowej apteczce znajdują się zwykle leki kilku osób. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy mamy dorastające dzieci, które same się obsługują, warto opakowania oznaczyć widocznym napisem: „babciaÓ, „tataÓ. To niezbyt pewne zabezpieczenie, ale lepsze niż żadne.

Zamknij pod klucz

 • leki na receptę: nasercowe, hormonalne (także w plastrach), przeciwbólowe,
 • wszelkie areozole (na astmę oraz oksykort, neomycynę),
 • szczególną ostrożność zachowaj przy przechowywaniu leków weterynaryjnych, ponieważ ich składniki mają większe stężenie.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE