Bezpieczna podłoga dla dziecka

2008-07-18 17:52 Hanna Jankowska

Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć, dlatego podłoga powinna być nieśliska i bez elementów ruchomych.

Dzieci używają podłogi w sposób nietypowy, dlatego wymaga ona spełnienia kilku warunków:

 • Podłoga może się stać obiektem twórczości artystycznej małych dzieci - dlatego powinna być odporna na zaplamienia i łatwa do czyszczenia - sprawdźmy, jak zmywają się z niej flamastry, długopisy, farby. Łatwe do czyszczenia są płytki ceramiczne, ale nie amortyzują one upadków.
 • Małe dzieci sporo czasu spędzają na podłodze. Najlepsza będzie podłoga ogrzewana lub z materiałów ciepłych w dotyku. Drewno jest ciepłe, ale uwaga na deski - robią się w nich szpary, w których łatwo przepadną drobne zabawki.

 • Podłoga powinna być łaskawa dla kolan i łokci dziecięcych, a więc najlepiej jeśli jest wykonana z materiałów miękkich. Uwaga jednak na wykładziny dywanowe - zbiera się w nich kurz, mogą być więc niezdrowe dla alergików.
 • Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć, dlatego podłoga powinna być nieśliska i bez elementów ruchomych. Najlepiej unikać pastowania i polerowania podłogi, parkiet powinien być dobrze przymocowany, a wszystkie dywany i chodniki powinny mieć podkładki antypoślizgowe.
 • Małe dzieci często dotykają podłogi, a zdarza się, że nawet ją liżą. Materiał użyty do wykończenia podłogi, a także farba i lakier, którymi ją pomalowano, muszą być nietoksyczne.
 • Odpowiednia podłoga to nie wszystko. Praktycznie w każdym pomieszczeniu czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw. Można ich jednak uniknąć, odpowiednio urządzając przestrzeń domu.

  urzadzamy.pl
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

  Pobierz
  Dziecko zakupy i my
  KOMENTARZE