Bezpieczna podłoga dla dziecka

2008-07-18 17:52 Hanna Jankowska

Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć, dlatego podłoga powinna być nieśliska i bez elementów ruchomych.

Dzieci używają podłogi w sposób nietypowy, dlatego wymaga ona spełnienia kilku warunków:

 • Podłoga może się stać obiektem twórczości artystycznej małych dzieci - dlatego powinna być odporna na zaplamienia i łatwa do czyszczenia - sprawdźmy, jak zmywają się z niej flamastry, długopisy, farby. Łatwe do czyszczenia są płytki ceramiczne, ale nie amortyzują one upadków.
 • Małe dzieci sporo czasu spędzają na podłodze. Najlepsza będzie podłoga ogrzewana lub z materiałów ciepłych w dotyku. Drewno jest ciepłe, ale uwaga na deski - robią się w nich szpary, w których łatwo przepadną drobne zabawki.

 • Podłoga powinna być łaskawa dla kolan i łokci dziecięcych, a więc najlepiej jeśli jest wykonana z materiałów miękkich. Uwaga jednak na wykładziny dywanowe - zbiera się w nich kurz, mogą być więc niezdrowe dla alergików.
 • Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć, dlatego podłoga powinna być nieśliska i bez elementów ruchomych. Najlepiej unikać pastowania i polerowania podłogi, parkiet powinien być dobrze przymocowany, a wszystkie dywany i chodniki powinny mieć podkładki antypoślizgowe.
 • Małe dzieci często dotykają podłogi, a zdarza się, że nawet ją liżą. Materiał użyty do wykończenia podłogi, a także farba i lakier, którymi ją pomalowano, muszą być nietoksyczne.
 • Odpowiednia podłoga to nie wszystko. Praktycznie w każdym pomieszczeniu czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw. Można ich jednak uniknąć, odpowiednio urządzając przestrzeń domu.

  urzadzamy.pl
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
  KOMENTARZE