Dom bezpieczny dla dziecka: jak stworzyć dom bezpieczny dla niemowlaka? 4 porady

2016-02-28 20:59

Dom bezpieczny dla dziecka: jak stworzyć dom bezpieczny dla niemowlaka? Nie jest to takie proste! Prawdziwym wyzwaniem jest ten czas, gdy niemowlak coraz częściej opuszcza swoje łóżeczko i zaczyna poznawać wyprzedzić dziecięcą kreatywność.

Bezpieczeństwo dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bezpieczeństwo dziecka w miejscu zamieszkania można zwiększyć przez odpowiedni dobór drzwi, okien i akcesoriów.

Spis treści

 1. Czytaj także: >> Pokój dla niemowlaka: jak urządzić pokój dla niemowlaka? >>
 2. Dom bezpieczny dla dziecka: przedmiot w buzi
 3. Dom bezpieczny dla dziecka: zabawa z meblami
 4. Czytaj także: >> Nikogo nie ma w domu. Kiedy możemy zostawić dziecko samo w domu? >>
 5. Dom bezpieczny dla dziecka: gniazda z zaślepkami
 6. Dom bezpieczny dla dziecka: blokady, osłonki, bariery

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w świecie wielkich, nieznanych nam przedmiotów, z których każdy jest niezmiernie ciekawy. Nie wiemy, co to strach, a wszechogarniająca chęć poznawania nakazuje dotykać, ciągnąć, wchodzić, uderzać oraz oczywiście wkładać sobie do buzi. Tak właśnie wygląda świat dorastającego malucha, będącego na etapie raczkowania, pełzania, a potem stawiania pierwszych kroków. I dlatego tak ważne jest, by rodzic umiał połączyć zajęcia proroka i ochroniarza, mając na celu uchronienie niemowlaka przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 • VIP: syn lub córka. Płeć nie ma znaczenia dla stopnia niebezpieczeństwa, na jakie może się narazić niemowlak.
 • Misja: zlikwidować wszelkie zagrożenia pozostające w zasięgu rąk, nóg, głowy i pozostałych części ciała oraz przewidzieć najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.
 • Uzbrojenie: podstawowe to zdrowy rozsądek, wsparty ewentualnie kilkoma produktami nabytymi w sklepach.
 • Zasady: dziecko jest mądrzejsze, sprytniejsze i bardziej przebiegłe, niż nam się wydaje. Działać trzeba szybko! 

Czytaj także: >> Pokój dla niemowlaka: jak urządzić pokój dla niemowlaka? >>

Dom bezpieczny dla dziecka: przedmiot w buzi

Sytuacja: leżące w zasięgu rąk dziecka drobne przedmioty (guziki, igły, monety itd.) oraz kosmetyki i środki chemiczne.

 • Niebezpieczeństwo: groźba połknięcia lub zatrucia.
 • Działanie: jak najszybciej trzeba przełożyć potencjalnie niebezpieczne rzeczy poza zasięg małych rączek. Nie stawiajmy na podłodze łazienki opakowań ze środkami czy-stości. Drzwi od łazienki, piwnicy czy garażu zawsze bezwzględnie zamykajmy. Pamiętajmy również, że dzieci są sprytne i szybko uczą się, jak zwiększać swój zasięg chwytania dzięki stosowaniu różnych narzędzi pomocniczych, takich jak np. krzesło czy łyżka do butów.

Dom bezpieczny dla dziecka: zabawa z meblami

 • Sytuacja: szuflady i szafki znajdujące się w zasięgu rączek dziecka skrywają arcyciekawą dla niego zawartość – niemowlak z pewnością będzie próbował je otworzyć.
 • Niebezpieczeństwo: szuflady i szafki mogą na dziecko spaść albo dotkliwie przyciąć mu paluszki; groźne mogą być też przedmioty znajdujące się w środku.

Czytaj także: >> Nikogo nie ma w domu. Kiedy możemy zostawić dziecko samo w domu? >>

Dom bezpieczny dla dziecka: gniazda z zaślepkami

Kontakty, zwłaszcza te nisko zlokalizowane, zabezpiecz specjalnymi zaślepkami. Kupisz je w marketach budowlanych isupermarketach. Jeśli chcesz skorzystać z kontaktu, zabezpieczenie wyjmuj pod nieobecność niemowlaka.

Dom bezpieczny dla dziecka: blokady, osłonki, bariery

Różnego rodzaju zamknięcia drzwi szafek czy blokady szu ad (Canpol Babies, Baby Dan, BabyOno, Chicco, IKEA) kosztują najczęściej 10–40 złotych, a ich zamontowanie jest banalnie proste (najtańsze znaleźliśmy w IKEA – 7,99 złotych za 5 sztuk). 

 • Przezorni rodzice mogą zainwestować w blokadę na okno (Baby Dan, Abus, IKEA) w cenie 30–100 zł.
 • Aby dziecko nie skaleczyło się o ostre narożniki stołu, warto zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze (Nivita, Dream Baby, Canpol Babies) – kosztują zazwyczaj 15–30 zł za komplet.
 • W domu mającym piętro koniecznie zamontujcie bramkę przed schodami. Tego typu bariery można nabyć w cenie 150–600 zł (Baby Dan, IKEA, Chicoo), ale stanowią one przez pewien czas zaporę nie do pokonania. Blokadę można także instalować przy wejściu do kuchni, gdy jest ona połączona z pokojem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza