Jak wybrać biurko dla pierwszaka? Pomysły dla najmłodszych uczniów

2020-09-10 10:32

Biurko dla dziecka, które rozpoczyna edukację to ważny element jego pokoju. Oczywiście, można odrabiać lekcje na stole w kuchni, ale wskazane jest, aby uczeń miał własne miejsce do nauki, które zapewni mu spokój, wygodę i ułatwi skupienie.

Vox otwarcie
Autor: VOX.pl

Spis treści

  1. Praktyczność i wygoda - o tym warto pamiętać!
  2. Niech się zmienia
  3. Pierwsze biurko dla malucha

Wysokość i rozmiar biurka należy dobrać do wzrostu dziecka. Mebel dla najmłodszych powinien mieć przynajmniej 55 cm wysokości. Im dziecko wyższe, tym blat biurka również powinien być wyższy. Warto znać zalecane przez specjalistów wymiary i dostosować się do tych sugestii, ponieważ odpowiednia wysokość biurka sprawia, że maluch będzie przyjmował odpowiednią pozycję ciała, bezpieczną dla jego kręgosłupa. Oprócz tego ważne jest również krzesło z regulowaną wysokością siedziska, oparciem i podłokietnikami.

W przypadku biurka ważna jest też jego szerokość i długość – dla pierwszoklasisty najlepiej, aby było to minimum 60-75 cm szerokości i 50-55 cm głębokości. Pierwszak wprawdzie nie musi mieć bardzo dużego blatu – nie potrzebuje jeszcze dodatkowego miejsca na komputer czy dodatkowe pomoce naukowe, ale większe biurko posłuży mu znacznie dłużej.

Takim optymalnym biurkiem będzie np. to z kolekcji Concept marki VOX. Szeroki blat umieszczony na drewnianych nóżkach zapewnia odpowiednią przestrzeń do pracy, a wysokość biurka oraz jego oszczędna forma (np. brak ograniczających ruchy ścianek bocznych) ułatwiają dziecku przyjęcie wygodnej pozycji w trakcie nauki.

VOX Concept
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Concept

Praktyczność i wygoda - o tym warto pamiętać!

Biurko to nie tylko sam blat - dobrze by miało funkcjonalnie rozplanowane półki i szuflady, które pomieszczą wszystkie potrzebne uczniowi rzeczy. Biurko Nest o szerokości 140 cm od marki VOX to idealne rozwiązanie dla ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej – ma nie tylko szufladę i szafkę z półką (jej wysokość można regulować), ale również dodatkowe wnęki do przechowywania np. rulonów z papierem czy wstawienia kosza.

Mniejsze biurko Nest z kolei łączy się z łóżkiem Multi z tej samej kolekcji. Multi to piętrowe łóżko w którym znajduje się przestrzeń idealna do ukrycia biurka lub kontenerów z przyborami po skończeniu nauki. W przypadku młodszych dzieci ta wnęka może służyć zabawie – to dobra kryjówka w czasie zabawy w Indian czy w księżniczki.

Biurko Nest stanowiące zestaw z łóżkiem Multi ma kółka, dzięki którym można je łatwo wysunąć spod łóżka i przemieszczać po pokoju albo schować, gdy akurat nie jest potrzebne. Przemyślane schowki z boku biurka i burta przy blacie sprawiają, że nic nie będzie z biurka „uciekało” na podłogę w trakcie przesuwania mebla.

VOX Nest
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Nest
Warto wiedzieć

Jeśli nie chcemy kupować dziecku biurka połączonego z szafką, wybierzmy sam stolik, ale będący częścią dużej kolekcji mebli dla dzieci w skład której wchodzą szafy, szafki, regały i komody. Dostawione do biurka będą stanowić jedną całość, praktyczną i o ciekawym wzornictwie.

Nawet jeśli teraz nie zdecydujemy się na pełne umeblowanie pokoju, to z czasem wraz z pojawianiem się nowych potrzeb dziecka, będziemy w stanie skompletować spójne stylistycznie umeblowanie.

Kolekcja Concept
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Concept

Przykładem bardzo dobrze przemyślanej kolekcji, której elementami możemy z czasem umeblować cały pokój, jest seria Concept. Wyróżniają je kolorowe meble na charakterystycznych, wysokich drewnianych nóżkach (dzięki nim sprzątanie pod szafkami jest o wiele prostsze). Fronty mebli dostępne są w kilku kolorach – nic nie stoi na przeszkodzie, by jedna szafka miała drzwiczki w różnych barwach. Ogranicza nas wyobraźnia własna – albo dziecka, które w ten sposób może samo „ubrać” swój pokój. Kolory to świetny sposób np. na podzielenie przestrzeni i schowków, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo.

Niech się zmienia

Wielki atutem mebli z kolekcji Concept, są drobne, przemyślane akcenty i mniejsze dodatki jak półki czy akcesoria. Na przykład z biurka łatwo wyjmiemy szuflady - mogą posłużyć jako podręczne pudełko, z którego dziecko będzie korzystać podczas pracy na łóżku czy w innym pokoju. Z kolei biurkowy kontenerek ma kółka, więc może być właśnie tam, gdzie akurat będzie potrzebny. Świetnie sprawdzi się też przy łóżku jako (mniej lub bardziej tymczasowa) szafka nocna.

VOX Concept
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Concept
Warto wiedzieć

Sytuacja wymaga czasem tego, aby jedno biurko służyło dwóm właścicielom. Jeśli nasze dzieci dzielą pokój zadbajmy o wybór takiego biurka, które pomieści rodzeństwo i ich rzeczy. Blat biurka dla dwojga rodzeństwa musi być odpowiednio duży i szeroki.

Możemy wybrać długie biurko lub szerokie, przy których krzesła ustawione będą naprzeciw siebie. Takie rozwiązanie wymaga też dokupienia pudełek, schowków lub szafek modułowych, które pomieszczą książki i zeszyty obojga uczniów.

Vox Spot
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Spot

Wśród biurek stworzonych z myślą o większej liczbie użytkowników warto zwrócić uwagę na długie biurko Transformers z kolekcji Young Users (jego kształt można płynnie zmieniać, rozsuwając podstawę na boki albo zsuwając do środka) lub dwustronne z serii Spot (w poziomej listwie nad blatem zamontowano oświetlenie ledowe, dzięki czemu biurko jest równomiernie oświetlone z każdej strony).

Pierwsze biurko dla malucha

Nigdy nie jest za wcześnie na to by mieć swoje własne biurko. Kolekcja Tuli to wyjątkowe zestawy dla młodszych dzieci, które dopiero wkraczają w pierwszy etap swojej edukacji. Kształty mebli Tuli pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w pokoju dziecka – taboret idealnie wpasowuje się pod stolikiem, taborety można też ustawiać jeden na drugim.

W regale z tej kolekcji zmieszczą się zarówno zabawki, jak i pierwsze książki oraz zeszyty. Tuli to meble, które mogą zmieniać właściciela. Gdy dzieci podrosną i będą potrzebować większego biurka, wykorzystamy je jako stołek albo podstawkę pod kwiatki. Wybierając meble do pokoju dziecięcego decydujmy się na takie, które będą służyły długie lata, są wytrzymałe albo które możemy łatwo przekształcić do innych celów.

Vox Tuli
Autor: materiały prasowe Link: Kolekcja Tuli

W tym roku marka VOX razem z festiwalem Kino Dzieci przygotowała specjalną akcję z myślą o najmłodszych. Od 31 sierpnia do 20 września przy zakupie dowolnego biurka w salonie VOX otrzymamy voucher na seans online, który będzie można wykorzystać przez okres trwania festiwalu (26 września - 4 października). Więcej informacji na temat akcji można uzyskać u doradcy w salonie VOX.