Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz?

2010-09-15 18:19

Liczba modeli na rynku jest przeogromna, a firmy rozwijają technologię, wprowadzając do urządzeń coraz to nowsze funkcje. Jak wybrać sprzęt, który spełni wszystkie nasze wymagania i sprawdzi się w najtrudniejszych, bo domowych, testach? Należy zdecydować o mocy silnika, zwrócić uwagę na system filtracji, zasięg pracy, wykonanie i wszystko to, co wpływa na komfort odkurzania.

Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz?
Autor: thinkstockphotos.com Sprzątanie, gotowanie, pranie - za te i inne obowiązki domowe nie przysługuje żadne wynagrodzenie.

Niezależnie od tego czy preferujesz panele podłogowe lub parkiet, czy też cenisz sobie komfortowy dywan pod stopami i miękką wykładzinę w pokoju dziecka, odkurzacz jest obowiązkowym sprzętem w każdym domu, szczególnie, gdy zamieszkują go alergicy lub miłośnicy psów i kotów. Jakie rozwiązania oferują najnowocześniejsze na rynku urządzenia i jak dobrać odkurzacz spełniający w pełni nasze oczekiwaniami podpowiada Product Manager Drobnego AGD marki Bosch Edyta Górnik.

Efektywne odkurzanie

Kupujemy odkurzacz, aby skutecznie zbierał kurz. Wszystkie europejskie instytucje testujące odkurzacze posługują się tym parametrem przy porównywaniu odkurzaczy. Nie moc urządzenia jest najważniejsza, ale skuteczność w radzeniu sobie z najmniejszymi nawet drobinkami, pyłkami i kurzem. Prawdziwą sztuką jest maksymalnie skuteczne zamknięcie kurzu we wnętrzu odkurzacza. Na efektywność zbierania kurzu istotny wpływ ma przepływ powietrza przez kolejne systemy filtracji w danym modelu, a także jakość silnika i szczotek.

Wielu producentów odkurzaczy błędnie podaje siłę ssania jako wyznacznik skutecznego odkurzania. Wartość ta nie mówi jednak nic o możliwościach efektywnego odkurzania konkretnego modelu. Na rynku pojawiły się już odkurzacze z silnikami kompresorowymi, które przy znacznie mniejszej mocy są bardziej wydajne niż tradycyjne modele, a przy tym również pozwalają oszczędzać nawet do 50% energii w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami.

Filtry

Wiele odkurzaczy potrafi usuwać kurz, ale najważniejsze jest, aby maksymalnie skutecznie zamknąć go w jego wnętrzu. Dlatego warto wybrać model z najbardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, nawet, jeśli nie zawsze oznacza to niską cenę. Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) jest najskuteczniejszy z dostępnych na rynku. Składa się z kilku warstw włókniny filtrującej, która zatrzymuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia: pyłki, roztocza, drobnoustroje, substancje smoliste, a nawet zarodniki pleśni. Jednak nawet najlepszy filtr na nic się zda, jeśli obudowa odkurzacza nie będzie szczelna. Dzięki unikatowym rozwiązaniom nowoczesne odkurzacze gwarantują 100% ochronę przed niekontrolowanym wydostawaniem się powietrza z komory silnika. Wydmuchiwane powietrze musi pokonać drogę przez cały system filtracji zanim stanie się idealnie czyste. Części obudowy dopasowane są tak precyzyjnie, że komora silnika pozostaje hermetycznie zamknięta.

Komfort

Na komfort odkurzania składa się wiele czynników, np. długość kabla. Najnowsze modele odkurzaczy Bosch z serii Free'e posiadają najdłuższy na świecie, 12-metrowy kabel, dzięki któremu odkurzanie większych powierzchni nie musi się wiązać z ciągłym zmienianiem gniazdek. Dodatkowo modele te wyposażono w specjalne, przezroczyste listwy AirBumper, które zabezpieczają ściany i meble przed uderzeniami. Niezwykle komfortowym rozwiązaniem jest także obrotowe połączenie rury z odkurzaczem, co znacznie ułatwia pracę, pozwalając na swobodne manewry urządzeniem – można odkurzać w każdym kierunku, bez uciążliwego przestawiania urządzenia. Przydatną funkcją w odkurzaczach jest wskaźnik konieczności wymiany worka na kurz, dzięki któremu unikniemy przykrych niespodzianek. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ma automatycznie zwijany kabel, który po naciśnięciu przycisku  chowa się do specjalnego schowka. By uniknąć ciągłego schylania, znajdźmy model z dużymi przyciskami – będziemy mogli obsłużyć go nogą. Przy wyborze odkurzacza warto sprawdzić kółka, by nie porysowały nam parkietu, oraz wybrać model z odpowiednim dla nas wyposażeniem dodatkowym (z reguły jest to ssawka szczelinowa i ssawka do tapicerki). Najlepiej, by w naszym urządzeniu znajdował się na nie schowek. Miłośnikom parkietów i twardych podłóg przyda się zapewne specjalna szczotka przeznaczona do odkurzania właśnie tych powierzchni, a właścicielom czworonogów - szczotka ułatwiająca zbieranie sierści zwierząt domowych.

Głośność i waga

Przed zakupem odkurzacza koniecznie zwróćmy uwagę na poziom hałasu. Standardem na rynku jest 70-85 decybeli. Głośność mierzona jest przy maksymalnej mocy urządzenia, dlatego po obniżeniu siły ssania z reguły spada. Warto jednak sprawdzić jak głośny jest nasz odkurzacz przed jego zakupem, by uniknąć przykrych niespodzianek. Mieszkając w domu lub mieszkaniu wielopiętrowym, sprawdźmy też wagę odkurzacza. Noszenie po schodach ciężkiego urządzenia może być problematyczne.
Większość z nas wybierając odkurzacz, szczególną uwagę zwraca na jego cenę oraz wygląd: kształt i kolor. To faktycznie ważne kryteria, jednak niech nie przesłonią nam one ukrytych walorów odkurzacza, takich jak innowacyjne rozwiązania czy praktyczne funkcje. Wybierzmy urządzenie, które posłuży nam przez całe lata.

inf. prasowa