Najlepsze sposoby na czyste i zdrowe powietrze w domu

2021-01-08 16:45 Materiał sponsorowany

Na 100 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 29 znajduje się w Polsce. Tymczasem w miejscach z najwyższym wskaźnikiem smogu zwiększa się ryzyko wielu schorzeń m.in. alergii czy astmy. Teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy w domach, warto poszukać rozwiązania w postaci oczyszczacza powietrza, który pomoże nam w domowym zaciszu oddychać powietrzem wolnym od pyłów, roztoczy i chorobotwórczych drobnoustrojów. Czym się kierować przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Oczyszczacz
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Filtry to podstawa
  2. Liczy się wydajność
  3. Jeszcze więcej komfortu
  4. A może z UV-C?
  5. Przydają się dodatkowe funkcje
  6. Wyparz to, czego nie da się odfiltrować z powietrza

Bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia są drobne pyły o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5) zawierające m.in. związki siarki i azotu oraz metali ciężkich. W powietrzu unoszą się też alergeny, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. To ich trzeba się pozbyć, jeśli chcemy zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. W tej roli świetnie sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Jak wybrać najlepszy?

Filtry to podstawa

– Przede wszystkim takie urządzenie musi mieć co najmniej kilka filtrów – wyjaśnia Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Najlepiej, aby miało filtr wstępny, którego rolą jest zatrzymanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń oraz kurzu i sierści zwierząt. Do tego potrzebny jest filtr węglowy, odpowiadający m.in. za eliminację nieprzyjemnych zapachów, i najważniejszy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) – to on wychwytuje najmniejsze drobiny pyłów, zarodniki pleśni, grzybów, alergeny roztoczy czy bakterie.

Takie rozwiązanie można znaleźć w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD/EU, w którym zastosowano 3-stopniową filtrację powietrza z wykorzystaniem filtru HEPA 13, a w modelu Samsung AX90R7080WD/EU system ten został uzupełniony jeszcze o filtr dezodorujący. Z kolei w nowoczesnych oczyszczaczach marki Sharp KC-G60EUW i KC-D60EUW zastosowano aż 4-stopniową filtrację – poza filtrem wstępnym, węglowym i HEPA umieszczono także filtr nawilżacza.

Producenci stosują także inne rozwiązania o bardzo wysokiej skuteczności. Trzystopniowy proces filtracji z wykorzystaniem nowoczesnego filtra NanoProtect, zainstalowanego m.in. w urządzeniach Philips Dual Scan AC3858/50 czy AC5659/10, usuwa znakomitą większość cząsteczek tworzących smog, alergenów, bakterii i większość wirusów.

Tego typu urządzenia pozwalają korzystać w domowych warunkach z czystego powietrza, co jest szczególnie istotne teraz, gdy większość z nas tak dużo czasu spędza w domach i mieszkaniach, do których przenieśliśmy się nawet z pracą zawodową i nauką.

Liczy się wydajność

Oczyszczacz powietrza dobiera się do wielkości pomieszczeń, w których ma pracować. Samsung AX90R7080WD/EU poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2. Są też takie urządzenia, jak np. Electrolux Pure A9 PA91-604GY, usuwające zanieczyszczenia nawet w pomieszczeniach o wielkości do 129 m2.

Przed zakupem trzeba się zastanowić, jak będziemy użytkować urządzenie i w jakiej przestrzeni, bo dla wielopokojowego mieszkania, a tym bardziej wielopiętrowego domu jeden oczyszczacz to może być za mało.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr przesądzający o efektywności działania oczyszczacza. To jego wydajność, czyli ilość metrów sześciennych powietrza, które takie urządzenie potrafi przefiltrować przez godzinę – twierdzi ekspert RTV EURO AGD.

Tacy rekordziści, jak Philips Dual Scan AC3858/50 mają wydajność 500 m3/h. To oznacza, że w ciągu 6 minut uzdatnią powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Samsung AX90R7080WD/EU to z kolei rozwiązanie dla dużych pomieszczeń, charakteryzujące się jeszcze wyższą wydajnością, bo aż 701 m3/h.

Jeszcze więcej komfortu

Warto zainwestować w taki oczyszczacz, który wyposażony jest w dodatkowe opcje, dzięki którym jeszcze lepiej poradzi sobie z eliminacją drobnoustrojów, a dodatkowo poprawi elektroklimat w mieszkaniu. Dobrze zatem, aby miał on funkcję jonizacji, polegającą na uwalnianiu jonów ujemnych, pozytywnie wpływających na samopoczucie człowieka i przywracających równowagę w otoczeniu.

W większości mieszkań panuje bowiem niekorzystna jonizacja, jest w nich zbyt dużo – emitowanych głównie przez urządzenia elektroniczne – jonów dodatnich, a także pyłów i drobnoustrojów. Funkcję jonizacji, poprawiającą komfort i mikroklimat w mieszkaniu, można znaleźć m.in. w modelach marki Electrolux Pure A9 PA91-604GY czy Pure A9 PA91-404GY.

Z kolei Sharp w swoich modelach takich jak Sharp KC-D50EUW czy popularnym KC-G60EUW zastosował autorski, innowacyjny system jonizacji – Plasmacluster. System filtrów w oczyszczaczu Sharp, w połączeniu z technologią Plasmacluster, zapewnia bardzo wysoką skuteczność w redukcji pyłków, unieszkodliwia także bakterie, pleśń, większość wirusów i alergenów.

A może z UV-C?

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza z lampami ultrafioletowymi (np. typu UV-C), bardzo skutecznymi w walce z drobnoustrojami – informuje Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Uruchomienie w oczyszczaczu funkcji UV-C powoduje naświetlenie oczyszczonego już powietrza i eliminację pozostałych w nim bakterii i wirusów. Takie rozwiązanie zastosowano w urządzeniach takich jak Raven EOP003UV czy Raven EOP004UV.

Lampy bakteriobójcze UV-C emitują promieniowanie uszkadzające łańcuch DNA mikroorganizmów, co je niszczy. Są one tak skuteczne, że stosuje się je do dezynfekcji i sterylizacji nawet w placówkach służby zdrowia. Przykładem może być lampa Webber XD-01, która funkcjonuje samodzielnie i nie jest częścią oczyszczacza, ale wyposażona jest także w opcję ozonowania, dodatkowo neutralizującą drobnoustroje i usuwającą nieprzyjemne zapachy. Ponadto posiada ona także timer, umożliwiający ustawienie czasu pracy, dzięki czemu nie musimy pamiętać o jej wyłączeniu, jest także wyposażona w pilota, umożliwiającego zdalne uruchomienie urządzenia.

A co obecnie szczególnie ważne, lampa UV-C umożliwia usunięcie szkodliwych drobnoustrojów z każdej powierzchni i ze wszystkich przedmiotów, które znajdą się w jej zasięgu – z dokumentów, urządzeń elektronicznych, tekstyliów.

Przydają się dodatkowe funkcje

Niektóre z oczyszczaczy poza zaawansowanymi funkcjami filtrowania powietrza i usuwania drobnoustrojów posiadają jeszcze inne, które wpływają na jakość naszego życia. Sharp KC-G60EUW sprawdza np. jaka jest temperatura w pomieszczeniu i sam dobiera do niej poziom wilgotności, a jeśli przekroczy ona 80%, oczyszczacz zwiększa gęstość jonów Plasmacluster, zapobiegając rozwojowi pleśni. Urządzenie to z pewnością docenią rodziny z dziećmi, bo posiada ono także funkcję blokady rodzicielskiej, gwarantującą, że dziecko przez przypadek nie zmieni ustawień pracy urządzenia.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrane urządzenie posiada automatyczny tryb pracy. Dla przykładu, Philips Dual Scan AC3858/50 ma aż 3 automatyczne tryby pracy, w tym tryb nocny, a dzięki funkcji automatycznej regulacji oświetlenia wyświetlacz sam się wygasza, gdy w pokoju wyłączymy światło. Można nim ponadto sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie, podobnie jak oczyszczaczem Electrolux Pure A9 PA91-604GY. Z kolei Sharp KC-G60EUW ma nie tylko oszczędny, automatyczny tryb pracy, ale wyposażony jest również w czujniki, wyłączające m.in. wyświetlacz, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Ma także czujniki ruchu, które włączają mały przepływ powietrza, gdy wykryją nawet nieznaczne poruszenie w mieszkaniu.

Eksperci zwracają uwagę na dodatkową korzyść – urządzenia posiadające tryb automatyczny zazwyczaj zużywają mniej prądu.

Wyparz to, czego nie da się odfiltrować z powietrza

Aby stworzyć w domu skuteczny system wspierający nas w trosce o naszą odporność i zdrowie, warto stosować urządzenia, które pozwolą nam nie tylko zachować czyste powietrze w pomieszczeniach, ale i najwyższy poziom higieny.

W tym celu wystarczy sięgnąć dodatkowo po parownice i mopy parowe, np. firmy Kärcher. Wytwarzana przez nie gorąca para pod wysokim ciśnieniem bardzo skutecznie eliminuje drobnoustroje na gładkich i twardych powierzchniach domowych – taki efekt osiągnie się, używając choćby parownic Kärcher SC 2 EasyFix czy SC 3 Upright EasyFix.

Parownica
Autor: materiały prasowe