27 fascynujących faktów i ciekawostek o kotach. Większości z nich na pewno nie znasz

2020-07-24 9:06

Koty mogą smakować zapachy, obracać uszami o 180 stopni, są w stanie wyczuć trzęsienie ziemi na długo przed tym, gdy poczują je ludzie, a ich właściciele rzadziej chorują i dłużej żyją. Czym jeszcze zaskakują? Oto fascynujące fakty o kotach, które warto znać, nawet jeśli nie masz w domu kota.

kot
Autor: Getty Images

Ich mruczenie potrafi zmiękczyć serce niejednego twardziela, a słodkie filmiki z kotami w roli głównej dawno już podbiły internet. Na pytanie co sprawia, że są dla nas tak fascynujące - i to już od czasów starożytności - zapewne długo jeszcze nikt nie odpowie. Jedno jest pewne: te niezwykłe stworzenia kryją w sobie niejedną tajemnicę. Poznaj część z nich.

1. Większość dorosłych kotów nie może pić mleka, gdyż koty z reguły tracą zdolność trawienia laktozy wówczas, gdy zaczynają jeść stałe pokarmy - aktywność laktazy, enzymu rozkładającego laktozę, maleje począwszy od 8 tyg. życia kotów. Miseczka mleka krowiego może wywołać silną biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha, doprowadzając do groźnego dla życia odwodnienia. 

2. Koty nie mają obojczyka, dzięki czemu mogą wcisnąć się w każdy otwór, przez który przechodzi ich głowa. 

3. Koty wykorzystują swoje wąsy by sprawdzić, czy przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą.  

4.  Koty mają trzy powieki - trzecia jest zwykle widoczna w rogu oka w postaci malutkiego trójkącika jasnej (białawej lub lekko różowej) tkanki. Zapobiega wysychaniu oka i połowicznie przymyka się wtedy, gdy kot jest chory.

5. Dzięki temu, że w kocim uchu są aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego (u ludzi jest ich tylko 6), kot może poruszać każdym uchem osobno i niezależnie od siebie obracać je aż o 180 stopni.

6. Nie ma dwóch identycznych kocich nosów - każdy z nich jest tak unikalny, jak u ludzi linie papilarne i daje inny odcisk.

7. Koty mogą dosłownie "smakować" zapachy, mają bowiem dodatkowy, szósty zmysł: połączenie węchu i smaku. Zawdzięczają go tzw. organowi Jacobsona, który umieszczony jest w górnej części podniebienia - gdy kubki smakowe na języku wyczują cząsteczki zapachu, organ Jacobsona wysyła do mózgu impulsy neurologiczne.

 

8. Nie widzą za to swojego nosa ani niczego, co jest bezpośrednio przed nimi - na przykład leżącej na podłodze karmy. Są bowiem dalekowidzami: bez trudu dostrzegą to, co znajduje się w odległości blisko 40 metrów.

9.  Specyficzna budowa kocich pazurów, które wygięte są tylko w jedną stronę sprawia, że kot łatwo i chętnie wejdzie na drzewo - ale nie będzie już umiał z niego zejść.

10. Przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia.

11. Ciało  kota jest niezwykle elastyczne - znajduje się w nim aż 230 kości (u człowieka 206), z czego aż 53 luźno połączonych kręgów jest w kręgosłupie (dlatego jest on tak giętki). Z kolei aż 23 - czyli 10 proc. wszystkich kości jest w samym ogonie. 

12. Kot nie jest w stanie przeżuć dużych kawałków pokarmu, gdyż jego szczęka nie porusza się na boki. Dlatego karma dla kota powinna być dokładnie podzielona na małe kawałeczki.

13. Kocice są prawo-łapkowe, kocury natomiast zazwyczaj używają swojej lewej łapki.

14. Dzięki wyjątkowej czułości na drgania i wibracje większość kotów potrafi wyczuć nadchodzące trzęsienie ziemi nawet na kwadrans wcześniej.

15. Właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi - badania udowodniły, że rzadziej (aż o 20 proc.) zapadają na zawał i udar, rzadziej też chorują na infekcje układu oddechowego, szybciej zdrowieją, a kocie mruczenie łagodzi stres i ból.

16. Koty nie rozpoznają słodkiego smaku, co jest wynikiem ewolucji - do przeżycia kot nie potrzebuje cukru. Dlatego jeśli ktoś zjadł ostatni kawałek ciasta albo połakomił się na zostawioną na stole czekoladę - to na pewno nie był to kot.

17. Koty nie znoszą pewnych zapachów - odstraszająco działają na nie cytrusy, lawenda, cebula, ocet, ruta zwyczajna, ale też papryka, cynamon, a nawet woń brudnej kuwety. Jeśli więc w domu są miejsca, które kot powinien omijać szerokim łukiem, można delikatnie skropić je np. sokiem z cytryny. Ale nie wolno z tym przesadzić, gdyż niektóre zapachy mogą doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, wymiotów, a nawet zatrucia.

17. Kot jest bardzo bliskim krewnym tygrysa - ich DNA jest zbieżne aż w 95,6 proc, co widać  głównie po ich zachowaniu oraz zachowaniu się ciała podczas polowania.

18. Przeciętny kot wydaje z siebie około 100 różnych dźwięków (pies tylko ok. 10), więcej ich również rozróżnia. Co ciekawe,  koci słuch pozwala im wychwycić dźwięki niesłyszalne dla większości ludzi (wyższe o dwie oktawy niż te, które słyszy człowiek). Ciekawe jest to, że koty mruczą 26 razy w ciągu sekundy - to częstotliwość wolnych obrotów silnika diesla.

19. Koci język jest szorstki jak papier ścierny, co ma uzasadnienie praktyczne: brodawki na języku, pokryte malutkimi wypustkami z keratyny o długości 2 mm (których twardość niekiedy porównywana jest do paznokci) pozwalają kotom nie tylko rozdrobnić karmę, ale również umyć się. Na każdym kocim języku jest około 30 takich keratynowych wypustek.

20. Kot poci się przez poduszki łapek. Co ciekawe, na przednich kocich łapkach jest po pięć poduszek, a na tylnych - po cztery.

21. Koty potrafią wyjść bez szwanku z upadku z dość dużej wysokości, co zawdzięczają odruchowi wyprostnemu.

22. Przeciętny kot potrafi skoczyć na wysokość równą jego sześciokrotnej długości.

23. Najmniejszy kot świata - Tinker Toy - ma 7 cm wysokości, z kolei najdłuższy kot świata o imieniu Stevie ma 1,23 m długości, licząc od czubka nosa do koniuszka kości ogonowej. 

24. Wykastrowane kocury żyją przeciętnie o trzy lata dłużej od kocurów, które kastrowane nie były.

25. Kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej, niż ludzkie - w ciągu minuty bije od 110 do 160 razy.

26. Większość kotów nienawidzi wody, gdyż ich futro jej nie izoluje. Jedną z nielicznych ras, które uwielbiają pływać, jest Van turecki - koty z tej rasy potrafią nawet nurkować.

27. Koty mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowcy. Dlatego jeśli kot jest wybredny i odmawia jedzenia, przed posiłkiem warto spróbować przekonać go, że to on upolował jedzenie. Jednym ze sposobów jest zabawa wskaźnikiem laserowym, którego światło kot próbuje złapać - po kilku chwilach takiej zabawy kierujemy wskaźnik na porcję karmy w miseczce.

Kotka pracownikiem stajni
Sonda
Masz kontakt ze zwierzętami?