Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię

2020-07-07 11:30

Są rasy psów, które zdecydowanie nie nadają się dla dzieci. I nie chodzi tu tylko o agresywne rasy psów, ale również o takie, które są nieufne, niecierpliwe czy złośliwe w stosunku do małych właścicieli. Zobacz, które rasy psów nie nadają się do domu z małymi dziećmi.

Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci?
Autor: Getty images

Agresywne rasy psów to te, których należy się wystrzegać, jeśli mamy w domu małe dzieci. Dzieci uwielbiają psy i koniecznie chcą zostać ich właścicielami. Wielu rodziców przystaje na to, ponieważ czworonogi są dobrymi przyjaciółmi dla dziecka, uczą ich odpowiedzialności i empatii.

Spis treści

 1. Rasy psów nie dla dzieci
 2. Agresywne rasy psów nie dla dzieci
 3. Nieufne i złośliwe rasy psów nie dla dzieci
 4. Niecierpliwe i zazdrosne nie dla dzieci

Rasy psów nie dla dzieci

Zanim jednak zdecydują się na kupno czy wzięcie psa ze schroniska, warto pomyśleć o tym, jakie rasy są wskazane dla dzieci, a których lepiej unikać. Wiele agresywnych ras psów nie nadaje się dla dzieci – chyba, że się je dobrze wyszkoli. Oczywiście można to zrobić, ale tresura jest i kosztowna i czasochłonna. Dlatego lepiej unikać psów stróżujących i obronnych, bo źle wychowane, mogą zrobić dziecku krzywdę.

Lepiej też unikać ras psów, które są psami myśliwskimi – ich instynkt łowiecki sprawia, że nie są to pieski do głaskania czy do zabawy z dziećmi. Nie sprawdzają się również rasy psów – indywidualistów, które żyją własnym życiem, są niekiedy złośliwe i nieufne wobec właścicieli.

Agresywne rasy psów nie dla dzieci

Psy stróżujące i bojowe wykazują zwykle cechy agresywne. Są groźne nie tylko ze względu na charakter, ale zazwyczaj również z powodu dużej postury i siły. Nie nadają się do domu z małymi dziećmi, chyba, że przeszły profesjonalne szkolenie.

 • Rottweilery

Mają cechy dominujące i generalnie nie lubią dzieci. Ma silny instynkt, który każe mu pilnować terenu i właściciela, dlatego może być groźny i niebezpieczny. Wymaga stałego, konsekwentnego prowadzenia, pozostawienie go samemu sobie może się źle skończyć.

 • Dogi kanaryjskie

Duży i silny pies stróżujący i obronny. Może być agresywnym psem, dlatego wymaga dobrej tresury. Jest to rasa bardzo inteligentna, ale i uparta, dlatego szkolenia powinny odbywać się tylko z profesjonalistą.

 • Piptbul

Pitbul to wojownik i pies bojowy. Rasa została stworzona do walk, a jej cechy nie zmieniają się nawet, jeśli zwierze trzymane jest w domu i żyje z rodziną. Psy mają wrodzoną skłonności do walki z innymi psami, są też agresywne wobec ludzi, jeśli nie potrafią nad nimi zapanować. Dodatkowo psy te są bardzo silne i mogą zrobić dziecku krzywdę, nawet nieumyślnie.

 • Owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie olbrzymi pies, niezwykle silny, przypominający misia. To pies obronny o instynkcie posiadania, a do tego nie lubi intruzów i może być wobec nich agresywny.

 • Dog argentyński

To duży pies o ogromnej sile, typ bojowy i łowczy. Mają silny i uparty charakter, więc wymagają dobrego szkolenia. Dogi mogą być bardzo agresywne, jeśli są źle prowadzone lub jeśli nie są przyzwyczajone do relacji z ludźmi.

 • Buldogi amerykańskie

Silny i agresywny pies, który musi czuć autorytet człowieka. W obliczu zagrożenia może atakować i bronić terenu, zwłaszcza przed innymi psami. Nie nadaje się do domu z dziećmi, nad którymi dominuje.

 • Yorkshire terrier

To małe pieski chętnie kupowane do domów, w których są małe dzieci, jednak wbrew pozorom yorki mogą być agresywne wobec dzieci. Nie mają cierpliwości do ich zabaw, nie lubią też nieznanych sobie osób.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że istnieje lista ras psów agresywnych, których posiadanie wymaga specjalnego zezwolenia. Takie zezwolenie można otrzymać przedkładając danemu organowi wniosek, w którym znajduje się opis pochodzenie psa, datę jego urodzenia, płeć, oznakowanie oraz  miejsce i warunki, w jakich zamierza utrzymywać psa.

Nieufne i złośliwe rasy psów nie dla dzieci

Nie wszystkie psy potrafią poddać się woli właściciela, zwłaszcza, jeśli jest nim małe dziecko. Takie psy - indywidualiści nie nadają się dla dzieci. Zwłaszcza, jeśli cechą ich charakteru jest wrodzona złośliwość.

 • Welsh Corgi Cardigan

To mały pies, bardzo nieufny wobec ludzi, zwłaszcza obcych. To złośliwa rasa, która potrafi podgryzać właścicieli, jeśli się nudzi lub gdy coś idzie nie po jego myśli.

 • Jamniki

Pies łowiecki, który jest ogromnym indywidualistą. Może być nieprzyjemny wobec dzieci, które chcą się z nim bawić, nie lubi być przez nie zaczepiany, gdy nie ma na to ochoty, potrafi ugryźć nawet ukochanego właściciela.

 • Charty

Są psami myśliwskimi, a ich instynkt łowiecki sprawia, że nie lubią dzieci. Przywiązują się do właściciela, ale potrafią być nie posłuszne, jeśli poczują zew łowiecki.

 • Beagle

Mogą być dobrymi towarzyszami zabaw dla starszych dzieci, ale wobec maluchów są niecierpliwe i agresywne – uważają, że mogą sprowadzić je "do pionu". Są nadpobudliwe i niegrzeczne. Do ich głównych wad należy jednak nadpobudliwość.

 • Jack Russel Terrier

Niezależny, uparty, trudny do ułożenia. Bardzo energiczny, wymaga dużo uwagi, a gdy jej nie dostrzega, potrafi rozrabiać, przez co może nieumyślnie zrobić dziecku krzywdę. 

Niecierpliwe i zazdrosne nie dla dzieci

Zazdrość psa o dorosłego właściciela lub jego uwagę może się źle skończyć dla dziecka. Dlatego ras zazdrosnych i niecierpliwych wobec dzieci lepiej unikać.

 • Posokowiec bawarski

Wymaga wiele uwagi i zainteresowania. Jest zazdrosny, jeśli w domu pojawia się dziecku lub gdy uwaga skierowana jest nie na niego, lecz na małego członka rodziny. Rywalizując o zainteresowanie może dominować nad dzieckiem i być dla niego niebezpieczny.

 • Mastify tybetańskie

Mają trudny charakter, lubią dominować nad ludźmi i okazują zniecierpliwienie oraz niezadowolenie. Nie lubią dzieci, ich zaczepek i potrafią to okazać. 

 • Dalmatyńczyki

Są pełne energii, dlatego mogą niszczyć i zachowywać się nieodpowiedzialnie wobec dzieci. Nie słuchają się nikogo, zwłaszcza maluchów. Potrafią być spokojne i łagodne, ale jeśli nie są wybiegane, zaczynają szaleć.

 • Shar pei

Uparte i nieposłuszne, maja własne zdanie i bardzo trudne je ujarzmić, nawet za pomocą tresury. Są niecierpliwe wobec dzieci, nie tolerują ich zaczepek i – jeśli dziecko jest zbyt natarczywe – mogą ugryźć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza