Alfabet bezpiecznych wakacji z psem

2012-05-23 13:15

Warto wiedzieć, jak przygotować naszego pupila do podróży i wakacji na łonie natury, a także w jakich rejonach Polski i Europy istnieje największe niebezpieczeństwo zarażenia chorobami przenoszonymi pośrednio przez pasożyty zewnętrzne.

Alfabet bezpiecznych wakacji z psem
Autor: photos.com

A jak Alternatywy wyjazdu
Wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu z psem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Tym bardziej, że jest to coraz łatwiejsze. Wiele pensjonatów, hoteli i restauracji chętnie gości psy. Czworonogi można przewozić po spełnieniu kilku warunków nie tylko samochodem, lecz również pociągiem i samolotem.

B jak Bezpieczne wakacje
Aby wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku nie przerodził się w przykrą przygodę dla naszego pupila, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie go do podróży oraz bezpiecznego hasania wśród łąk i lasów.

C jak Co jest ważne w podróży
Jeśli jedziemy na wakacje samochodem musimy zapewnić mu odpowiednie warunki podróżowania. Najlepszą formą transportu dla małego psa jest umieszczenie go w specjalnej, metalowej klatce. Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować w bagażniku samochodu kombi, lub na tylnej kanapie – wówczas należy przypiąć go pasami. Klimatyzacja w samochodzie może być włączona, pamiętajmy jednak, aby nie była nastawiona zbyt mocno. Jeśli jej nie mamy, uchylmy lekko okna, tak, aby psa nie przeziębić. Koniecznie, co 3-4 godziny zatrzymajmy się, aby go napoić i wyprowadzić na spacer.

D jak Daleka podróż pociągiem
Podróżując pociągiem z psem obowiązkowo musimy trzymać go na smyczy. Nasz pupil powinien być w kagańcu, a także mieć świadectwo aktualnych szczepień. PKP i Intercity przewidziały specjalne bilety dla podróżujących czworonogów. Z obowiązku płacenia za psi bilet jesteśmy zwolnieni, jeśli wieziemy naszego towarzysza w transporterze lub podróżujemy z psem przewodnikiem.

E jak Europejskie linie lotnicze
Część linii lotniczych również pozwala na przewożenie psów. Z reguły w kabinie pasażerskiej można przewozić te, których waga wraz z transporterem nie przekracza 8 kg. Większe osobniki przewieziemy w luku bagażowym, w odpowiedniej klatce lub kontenerze. Jedynie pies przewodnik może podróżować w kabinie z właścicielem niezależnie od wagi, ale musi być w specjalnej uprzęży i oczywiście w kagańcu. Wszystkie czworonogi muszą mieć książeczki szczepień i aktualne (do 28 dni) zaświadczenie od weterynarza dotyczące stanu zdrowia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, portów tranzytowych i kraju docelowego.

F jak Fruwające zagrożenia
Gdy po trudach podróży dotrzemy na miejsce wypoczynku, zaczną się upragnione spacery po łące, wycieczki do lasu, pikniki nad wodą. Niestety to właśnie w tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo ukąszenia psa przez komary, meszki i kleszcze. Jak wiadomo, początek tego lata był ciepły i deszczowy, więc możemy spodziewać się nie tylko inwazji komarów, lecz również zwiększonej aktywności kleszczy. 

G jak Groźne kleszcze
Kleszcze należą do grupy najgroźniejszych pasożytów, zarówno dla człowieka, jak i psa. Przenoszą bowiem czynniki chorobotwórcze, mogące wywołać wiele groźnych chorób, na przykład babeszjozę (która nie poddana leczeniu kończy się śmiercią zwierzęcia), boreliozę, erlichiozę, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu (atakujące zwierzęta i ludzi). Zapadalność na choroby odkleszczowe jest ściśle związana z szerokim rozprzestrzenieniem kleszczy na terenie kraju. Ich największe zagęszczenie zanotowano w części północno-wschodniej, północno-zachodniej, okolicach Sudet, Kotliny Toruńskiej, Pogórza Śląskiego i Wysoczyzny Łaskiej.

H jak Historie mrożące krew w żyłach
Wakacyjne wypady za miasto to także zwiększone ryzyko zetknięcia z pchłami, które nie tylko gryzą i wywołują reakcje alergiczne, ale również przenoszą pasożyty, np. tasiemca psiego. Często, gdy nasz pupil próbuje pozbyć się zainfekowanej pchły ze swojej sierści, niechcący połyka ją. W wyniku tego, w organizmie psa rozwija się dorosła postać tasiemca. Jest to również niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla dzieci, będących w bliskim kontakcie z psem. Na skutek braku zachowania podstawowych zasad higieny (mycie rąk) może dojść do przekazania tasiemca drogą pokarmową.

I jak Idealny stan zdrowia
Podróżujący za granicę pies musi posiadać aktualny psi paszport, który jest między innymi dokumentem stwierdzającym o zdrowiu zwierzęcia i może być wydany psu poddanemu regularnym szczepieniom (przede wszystkim przeciwko wściekliźnie), a także odrobaczaniu. Aby wszystkie te procedury zostały odpowiednio przeprowadzone, na kilka tygodni przed podrożą należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

J jak Jedziemy do ciepłych krajów
Jeśli decydujemy się na wyjazd ze swoim pupilem do krajów o cieplejszym klimacie, np. w rejon Basenu Morza Śródziemnego, musimy być świadomi, że występują tam nie tylko te same, co w Polsce choroby odkleszczowe, lecz również dodatkowe, powodowane przez komary i muchówki.

K jak Komary zarażają
Samice komarów przenoszą nicienie, wywołujące dirofilariozę sercowo-płucną. Eksperci przewidują, że choroba ta, w wyniku globalnego ocieplenia, obejmie wkrótce całą Europę, dotarła już bowiem do naszych sąsiadów – na Słowację i Ukrainę.

L jak Leiszmanioza

Z kolei muchówki przenoszą jedną z najgroźniejszych chorób pasożytniczych u psów – leiszmaniozę. Szacuje się, że jest nią zarażonych około 2,5 mln psów w Europie południowo-zachodniej (Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy, Węgry, kraje byłej Jugosławii, Rumunia, Grecja, Turcja). Choroba ta jest także niebezpieczna dla ludzi, dlatego niezwykle istotne jest stosowanie preparatów odstraszających te owady.

M jak Minimum zagrożenia
Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszego pupila, możemy spokojnie zabrać go na wakacje, gdyż ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną przez pasożyty zewnętrzne spadnie do minimum. 

N jak Najbardziej skuteczna ochrona
Zapytaliśmy lekarza weterynarii, czy istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie naszego pupila – Niestety nie ma jeszcze szczepionek przeciwko wszystkim chorobom przenoszonym przez pasożyty zewnętrzne. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki o wielokierunkowym działaniu - chroniące jednocześnie przed kleszczami, pchłami, komarami i muchówkami. Najbardziej skuteczne są leki zawierające w swym składzie środek o nazwie Permetryna, mający działanie odstraszające – radzi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

O jak Odstraszanie
Jeśli zastosujemy sprawdzony lek, który nie tylko zabijaja pasożyty, ale również je odstrasza (np. krople najnowszej generacji Advantix Spot-on, zawierające Permetrynę), to ograniczymy ryzyko zachorowania psa do minimum.

P jak Późne leczenie
Koszty leczenia większości chorób przenoszonych przez pasożyty są spore, a w przypadku zbyt późnej diagnozy wielu z nich nie udaje się wyleczyć.

R jak Ryzyko
Jeśli wybieramy się w rejony o największym zagęszczeniu kleszy (np. na Mazury), to warto skorzystać z dodatkowej ochrony i oprócz kropli zastosować obrożę przeciwkleszczową (np. Kiltix), która chroni psa nawet do siedmiu miesięcy. Warto pamiętać, że chroniąc psa chronimy też siebie, minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania chorób.

S, T, U  jak Spokój Twojego ulubieńca
Spokój Twojego pupila to zapewnienie mu skutecznej ochrony przed atakami pasożytów.

W jak Warunek udanych wakacji
Warunkiem udanych wakacji jest odpowiednie przygotowanie się do nich poprzez zadbanie o wszystkich członków rodziny, również tych czteronożnych. 

Z jak Zapobieganie
Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać chorobom przenoszonym przez pasożyty, niż je leczyć.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza