Alfabet bezpiecznych wakacji z psem

2012-05-23 13:15 materiały prasowe
Alfabet bezpiecznych wakacji z psem
Autor: photos.com

Warto wiedzieć, jak przygotować naszego pupila do podróży i wakacji na łonie natury, a także w jakich rejonach Polski i Europy istnieje największe niebezpieczeństwo zarażenia chorobami przenoszonymi pośrednio przez pasożyty zewnętrzne.

A jak Alternatywy wyjazdu
Wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu z psem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Tym bardziej, że jest to coraz łatwiejsze. Wiele pensjonatów, hoteli i restauracji chętnie gości psy. Czworonogi można przewozić po spełnieniu kilku warunków nie tylko samochodem, lecz również pociągiem i samolotem.

B jak Bezpieczne wakacje
Aby wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku nie przerodził się w przykrą przygodę dla naszego pupila, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie go do podróży oraz bezpiecznego hasania wśród łąk i lasów.

C jak Co jest ważne w podróży
Jeśli jedziemy na wakacje samochodem musimy zapewnić mu odpowiednie warunki podróżowania. Najlepszą formą transportu dla małego psa jest umieszczenie go w specjalnej, metalowej klatce. Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować w bagażniku samochodu kombi, lub na tylnej kanapie – wówczas należy przypiąć go pasami. Klimatyzacja w samochodzie może być włączona, pamiętajmy jednak, aby nie była nastawiona zbyt mocno. Jeśli jej nie mamy, uchylmy lekko okna, tak, aby psa nie przeziębić. Koniecznie, co 3-4 godziny zatrzymajmy się, aby go napoić i wyprowadzić na spacer.

D jak Daleka podróż pociągiem
Podróżując pociągiem z psem obowiązkowo musimy trzymać go na smyczy. Nasz pupil powinien być w kagańcu, a także mieć świadectwo aktualnych szczepień. PKP i Intercity przewidziały specjalne bilety dla podróżujących czworonogów. Z obowiązku płacenia za psi bilet jesteśmy zwolnieni, jeśli wieziemy naszego towarzysza w transporterze lub podróżujemy z psem przewodnikiem.

E jak Europejskie linie lotnicze
Część linii lotniczych również pozwala na przewożenie psów. Z reguły w kabinie pasażerskiej można przewozić te, których waga wraz z transporterem nie przekracza 8 kg. Większe osobniki przewieziemy w luku bagażowym, w odpowiedniej klatce lub kontenerze. Jedynie pies przewodnik może podróżować w kabinie z właścicielem niezależnie od wagi, ale musi być w specjalnej uprzęży i oczywiście w kagańcu. Wszystkie czworonogi muszą mieć książeczki szczepień i aktualne (do 28 dni) zaświadczenie od weterynarza dotyczące stanu zdrowia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, portów tranzytowych i kraju docelowego.

F jak Fruwające zagrożenia
Gdy po trudach podróży dotrzemy na miejsce wypoczynku, zaczną się upragnione spacery po łące, wycieczki do lasu, pikniki nad wodą. Niestety to właśnie w tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo ukąszenia psa przez komary, meszki i kleszcze. Jak wiadomo, początek tego lata był ciepły i deszczowy, więc możemy spodziewać się nie tylko inwazji komarów, lecz również zwiększonej aktywności kleszczy. 

G jak Groźne kleszcze
Kleszcze należą do grupy najgroźniejszych pasożytów, zarówno dla człowieka, jak i psa. Przenoszą bowiem czynniki chorobotwórcze, mogące wywołać wiele groźnych chorób, na przykład babeszjozę (która nie poddana leczeniu kończy się śmiercią zwierzęcia), boreliozę, erlichiozę, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu (atakujące zwierzęta i ludzi). Zapadalność na choroby odkleszczowe jest ściśle związana z szerokim rozprzestrzenieniem kleszczy na terenie kraju. Ich największe zagęszczenie zanotowano w części północno-wschodniej, północno-zachodniej, okolicach Sudet, Kotliny Toruńskiej, Pogórza Śląskiego i Wysoczyzny Łaskiej.

H jak Historie mrożące krew w żyłach
Wakacyjne wypady za miasto to także zwiększone ryzyko zetknięcia z pchłami, które nie tylko gryzą i wywołują reakcje alergiczne, ale również przenoszą pasożyty, np. tasiemca psiego. Często, gdy nasz pupil próbuje pozbyć się zainfekowanej pchły ze swojej sierści, niechcący połyka ją. W wyniku tego, w organizmie psa rozwija się dorosła postać tasiemca. Jest to również niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla dzieci, będących w bliskim kontakcie z psem. Na skutek braku zachowania podstawowych zasad higieny (mycie rąk) może dojść do przekazania tasiemca drogą pokarmową.

I jak Idealny stan zdrowia
Podróżujący za granicę pies musi posiadać aktualny psi paszport, który jest między innymi dokumentem stwierdzającym o zdrowiu zwierzęcia i może być wydany psu poddanemu regularnym szczepieniom (przede wszystkim przeciwko wściekliźnie), a także odrobaczaniu. Aby wszystkie te procedury zostały odpowiednio przeprowadzone, na kilka tygodni przed podrożą należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

J jak Jedziemy do ciepłych krajów
Jeśli decydujemy się na wyjazd ze swoim pupilem do krajów o cieplejszym klimacie, np. w rejon Basenu Morza Śródziemnego, musimy być świadomi, że występują tam nie tylko te same, co w Polsce choroby odkleszczowe, lecz również dodatkowe, powodowane przez komary i muchówki.

K jak Komary zarażają
Samice komarów przenoszą nicienie, wywołujące dirofilariozę sercowo-płucną. Eksperci przewidują, że choroba ta, w wyniku globalnego ocieplenia, obejmie wkrótce całą Europę, dotarła już bowiem do naszych sąsiadów – na Słowację i Ukrainę.

L jak Leiszmanioza

Z kolei muchówki przenoszą jedną z najgroźniejszych chorób pasożytniczych u psów – leiszmaniozę. Szacuje się, że jest nią zarażonych około 2,5 mln psów w Europie południowo-zachodniej (Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy, Węgry, kraje byłej Jugosławii, Rumunia, Grecja, Turcja). Choroba ta jest także niebezpieczna dla ludzi, dlatego niezwykle istotne jest stosowanie preparatów odstraszających te owady.

M jak Minimum zagrożenia
Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszego pupila, możemy spokojnie zabrać go na wakacje, gdyż ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną przez pasożyty zewnętrzne spadnie do minimum. 

N jak Najbardziej skuteczna ochrona
Zapytaliśmy lekarza weterynarii, czy istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie naszego pupila – Niestety nie ma jeszcze szczepionek przeciwko wszystkim chorobom przenoszonym przez pasożyty zewnętrzne. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki o wielokierunkowym działaniu - chroniące jednocześnie przed kleszczami, pchłami, komarami i muchówkami. Najbardziej skuteczne są leki zawierające w swym składzie środek o nazwie Permetryna, mający działanie odstraszające – radzi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

O jak Odstraszanie
Jeśli zastosujemy sprawdzony lek, który nie tylko zabijaja pasożyty, ale również je odstrasza (np. krople najnowszej generacji Advantix Spot-on, zawierające Permetrynę), to ograniczymy ryzyko zachorowania psa do minimum.

P jak Późne leczenie
Koszty leczenia większości chorób przenoszonych przez pasożyty są spore, a w przypadku zbyt późnej diagnozy wielu z nich nie udaje się wyleczyć.

R jak Ryzyko
Jeśli wybieramy się w rejony o największym zagęszczeniu kleszy (np. na Mazury), to warto skorzystać z dodatkowej ochrony i oprócz kropli zastosować obrożę przeciwkleszczową (np. Kiltix), która chroni psa nawet do siedmiu miesięcy. Warto pamiętać, że chroniąc psa chronimy też siebie, minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania chorób.

S, T, U  jak Spokój Twojego ulubieńca
Spokój Twojego pupila to zapewnienie mu skutecznej ochrony przed atakami pasożytów.

W jak Warunek udanych wakacji
Warunkiem udanych wakacji jest odpowiednie przygotowanie się do nich poprzez zadbanie o wszystkich członków rodziny, również tych czteronożnych. 

Z jak Zapobieganie
Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać chorobom przenoszonym przez pasożyty, niż je leczyć.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE