Bokser: radosny zawadiaka

2019-01-16 14:01

Bokser nie jest taki straszny jakby wskazywała na to fizjonomia i sportowa nazwa - o tym może się przekonać każdy, kto choć raz zetknął się z przedstawicielem tej rasy. Jeśli zechcemy poznać bliżej charakter boksera, przekonamy się, że jest oddanym, wesołym przyjacielem. Jaka jest historia rasy? Jakie cechy charakteru boksera dominują?

Bokser: radosny zawadiaka
Autor: Getty Images Boksery to psy wyjątkowo wesołe, czułe, całym sercem oddane właścicielowi i rodzinie

Spis treści

  1. Bokser: historia rasy
  2. Bokser: charakter
  3. Bokser: pielęgnacja
  4. Bokser: choroby i długość życia

Bokser to groźny pysk, umięśniona, masywna sylwetka, czujne spojrzenie. Wszystko to sprawia, że na jego widok można poczuć się niepewnie. W niektórych osobach bokser może wręcz budzić strach. Tymczasem są to psy przyjazne i łagodne dla dzieci.

Bokser: historia rasy

Choć swój rodowód boksery biorą od starożytnych molosów, dużych silnych psów używanych do walk i polowań, wyodrębnienie tej rasy dokonało się dopiero pod koniec XIX wieku.

W tamtych czasach w Niemczech hodowano boksery jako psy obronne, szybko jednak okazało się, że ich inteligencja pozwala kierunkować szkolenie także do innych zadań.

Już podczas I wojny światowej używano ich jako psów meldunkowych i sanitarnych, a nawet tropiących.

Dziś są przede wszystkim psami rodzinnymi i towarzyszącymi, choć nie zaprzestano szkolenia specjalistycznego.

Boksery bywają wykorzystywane przez służby ratunkowe do poszukiwań ludzi, na przykład na gruzowiskach czy przez służby celne na lotniskach lub promach do tropienia przemytu.

Bokser: charakter

W codziennym życiu spotykamy boksery na ulicach czy w parkach i budzą w nas respekt. Warto jednak wiedzieć, że pod groźnym spojrzeniem kryją one całą masę łagodności.

To psy wyjątkowo wesołe, czułe, całym sercem oddane właścicielowi i rodzinie, z którą mieszkają. Przyjazne, wręcz opiekuńcze wobec małych dzieci, dla których są wspaniałymi towarzyszami zabaw. Ta ich nadopiekuńczość może być nawet kłopotliwa.

Skłonność do pilnowania dzieci sprawia, że bywają niemiła wobec osób postronnych, które by zostały uznane za zagrożenie.

Boksery mają niezwykły temperament, kochają ruch, świetnie sprawdzają się w psich sportach, takich jak agility.

W warunkach życia codziennego wymaga sporej dawki aktywności, dlatego wspólny jogging, aportowanie, wyścigi, wszystko, co zapewni mu odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych, będzie dla boksera odpowiednią rozrywką.

Bokser: wygląd

Bokser jest psem średniej wielości: samce osiągają do 63 cm, suczki do 59 cm w kłębie. Charakterystyczny jest ich pofałdowany pysk ze skróconą kufą oraz tzw. przodozgryz, czyli dolne siekacze wystają przed górne.

Boksery poruszają się z gracją, wręcz szlachetnością, w ruchu są pełne siły.

Mają krępą, kwadratową sylwetkę, o raczej suchym, uwidocznionym umięśnieniu. Tułów oparty na mocnych, umięśnionych kończynach, grzbiet krótki, zwarty i szeroki, a kłąb wyraźnie zaznaczony.

Ogon jest dość wysoko osadzony, naturalnej długości.

Włos bokserów jest krótki, twardy, lśniący i przylegający.

Umaszczenie żółte (w najróżniejszych odcieniach, od jasnożółtego aż do ciemnobrązowego i rudego), białe lub pręgowane.

Zawsze z czarną maską.

Bokser: pielęgnacja

Nie jest zbyt trudna, polega głównie na regularnym wyczesywaniu psa. Boksery wiosną i jesienią dość mocno linieją. Krótkie włosy bez problemu wyczeszemy specjalną szczotką lub rękawiczką z wypustkami.

W fałdach skóry na policzkach, a także pod oczami mogą zbierać się zanieczyszczenia, dlatego powinno się systematycznie przecierać je kosmetykami do pielęgnacji, by uniknąć infekcji grzybiczych.

Bokser: choroby i długość życia

Boksery nie są zwierzętami długowiecznymi, żyją do 12 lat.

Nie są zagrożone zbyt wieloma chorobami.

Źle znoszą ekstremalne temperatury: z uwagi na lekko skróconą kufę, są wrażliwe na upały. Latem trzeba chronić je przed przegrzaniem, unikać spacerów w najcieplejszych porach dnia i zapewnić dostęp do wody.

Z drugiej strony krótka szata i pozbawiony owłosienia brzuch, sprawiają, że psy tej rasy źle czują się także podczas chłodów.

Warto zadbać o cieplejsze posłanie, w czasie spacerów dbać, by pies był ciągle w ruchu, by nie kładł się na śniegu, można też sprawić mu zimowe ubranie.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza