Border collie - najinteligentniejsze ze wszystkich ras

2017-10-25 14:36

Border collie to rasa psa, którą uznaje się za najinteligentniejszą ze wszystkich. Dzięki tym predyspozycjom pies jest typem zadaniowca, który ma satysfakcję z wykonanej na polecenie właściciela pracy. Mimo przyjaznego usposobienia, nie jest to pies kanapowy, którego można zamknąć w czterech ścianach i traktować jako maskotkę.

Border collie
Autor: thinkstockphotos.com Border collie to rasa bardzo przywiązana do człowieka.

Spis treści

  1. Border collie – historia rasy
  2. Border collie – wygląd
  3. Border Collie – usposobienie
  4. Border collie – zdrowie
  5. Border collie – dla kogo ta rasa?

Border collie to pies z rodziny psów pasterskich i zaganiających, o typie wilkowatym. Jest potomkiem owczarka collie zamieszkującego Wielką Brytanię.

Border collie – historia rasy

Ponieważ rasę odkryto na granicy Szkocji i Anglii pod koniec XIX wieku, nazwano ją odmianą „Border Collie”. Nowa rasa psów collie szybko stała się bardzo popularna na całym świecie. W 1881 roku po raz pierwszy wystartowała w konkursie rasowych owczarków. Od samego początku w border collie dostrzeżono ogromny potencjał, który można było wykorzystać w pracy pasterskiej. Inteligentny pies szybko się uczył i z energią wykonywał swoje zadania na pastwiskach. Zaganiał stado, przewodził mu, odnajdywał zagubione zwierzęta. Do dziś jest to rasa pomocna człowiekowi w pracy. Służy między innymi w akcjach ratunkowych, akcjach policyjnych (wykrywanie narkotyków), a nawet w dogoterapii.

Border collie – wygląd

Border collie jest psem średniej wielkości – dorosły osobnik nie przekracza 55 cm wysokości i 20 kg wagi. Z wyglądu podobny jest do owczarka collie. W swojej budowie rasa ta wykazuje się dużą proporcjonalnością i grubą sierścią (gładką lub szorstką), często linieje. Szata psa może być bardzo różna (około 20 odmian), choć najpopularniejsza jest czarno-biała. Występują też rzadsze maści takie jak np. black tricolour, blue merle, chocolate and white, blue tricolor, chocolate tricolor, slate merle.

Border Collie – usposobienie

Rasa ta jest bardzo przyjaźnie nastawiona do człowieka. Nie nadaje się na stróża domu, bo nie wykazuje wrogości wobec obcych, także innych zwierząt. Do swojego właściciela ma zawsze respekt i chętnie wykonuje jego polecenia. Wobec zwierząt przyjmuje postawę nadrzędną, co wynika z jego potencjału pasterskiego. To ponadto pies bardzo żywiołowy, kochający ruch na świeżym powietrzu. Słynie z dużej inteligencji, więc łatwo go wyszkolić. Ze względu na swoją energię, potrzebuje uwagi swojego właściciela i jego bliskości.

Border collie – zdrowie

Psy tej rasy wymagają niemal ekstremalnego ruchu. Brak zaspokojenia tej potrzeby może zaburzyć zachowanie psa. Z dolegliwości, które najczęściej doskwierają tej rasie warto wymienić m. in. choroby oczu (anomalie oczu Collie), dysplazje stawów biodrowych, padaczkę, zapaść powysiłkową czy osteochondrozę.

Border collie – dla kogo ta rasa?

Border collie to rasa bardzo przywiązana do człowieka. Może mieszkać w bloku, ale wymaga intensywnego i codziennego ruchu na świeżym powietrzu. Pies uwielbia zabawy typu frisbee czy flyball. Poza tym lubi zajęcia stymulujące jego mózg – stąd świetnie odnajduje się na szkoleniach dla psów.

Zaleca się, by właściciel był osobą aktywną, lubiącą zabawy z psem. Border collie nie lubi samotności, więc nie powinien być dłuższy czas sam w domu. Jest bardzo przyjacielski i łagodny, dlatego świetnie sprawdzi się w domu, w którym są dzieci lub inne zwierzęta.