Borelioza u psa - czy jest wyleczalna? Diagnostyka i objawy

2020-04-22 10:39

Borelioza u psa to choroba odkleszczowa. Chociaż występuje rzadziej niż ludzka odmiana tego zakażenia, a także rzadziej niż występująca u psów odkleszczowa babeszjoza, to jednak jest poważną choroba wymagającą podania antybiotyku.

Borelioza u psów
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Borelioza u psów – objawy
  2. Borelioza u psów - diagnostyka
  3. Borelioza u psów – leczenie
  4. Borelioza u psa – zapobieganie

U ok. 95 proc. zakażonych psów borelioza nie daje żadnych objawów.

Borelioza u psów to choroba wywołana krętkami, czyli bakteriami Borrelia (w gatunku burgdorferi, afzelli i garinii). To ten sam patogen, który atakuje ludzi. Przenoszona jest przez kleszcze, czyli małe pajęczaki, które przeskakując z roślin na żywe organizmy, wkłuwają się w skórę zakażając zaatakowany organizm.

W ostatnich latach liczba kleszczy zarażonych borrelią i będących jej nosicielami lawinowo wzrosła. Szacuje się, że zagrożenie dla ludzi i zwierząt stanowi nawet jedna czwarta tych pajęczaków. Zakażone kleszcze występują w całej Polsce i są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Oznacza to, że trzeba na nie uważać niemal przez cały rok.

Borelioza u psów – objawy

Borelioza, zwana również chorobą z Lyme, jest trudna do zdiagnozowania. Powodem tego jest fakt, że jej objawy pojawiają się nieraz nawet po kilku miesiącach (od dwóch do pięciu) od ukłucia kleszcza i momentu zakażenia.

Najczęstsze objawy boreliozy u psów to zmiana zachowania zwierzaka, który staje się smutny i apatyczny, traci apetyt i chęć do zabawy. Typowa jest również wysoka temperatura do 40 st. C. Po kilku miesiącach do tych objawów dochodzi  kulawizna i problemy ze stawami (obrzęki, kłopoty z poruszaniem się), które mogą cofać się i pojawiać na nowo. Daje to przewlekłą formę choroby, która w efekcie prowadzi do zwyrodnień.

Sporadyczne objawy towarzyszące boreliozie u psów to kłębuszkowe zapalenie nerek, którego konsekwencją jest spadek wagi psa, wymioty i obrzęki łap. Innym powikłaniem jest zapalenie wątroby, niekiedy opon mózgowych i mięśnia sercowego, niedowłady kończyn, a nawet padaczka. To dlatego, że stawy, serce, mózg i opony rdzeniowo-mózgowe to organy, które ze względu na zawartość włókien kolagenowych są najczęściej atakowane przez bakterię borrelia.

Borelioza u psów - diagnostyka

Potwierdzenie boreliozy u zwierzęcia z charakterystycznymi objawami jest stosunkowo proste: polega na badaniu krwi. W gabinetach weterynaryjnych dostępne są testy płytkowe, które wykrywają przeciwciała przeciwko bakterii. Aby w ogóle się pojawiły, musi jednak minąć około miesiąca od zakażenia.

Można również zbadać próbkę krwi psa w laboratorium, co jest badaniem dokładniejszym, ale wymagającym więcej czasu. Pozwala jednak określić dodatkowo na jakim etapie choroby jest zwierzę. Obecność przeciwciał IgM i świadczy o niedawnym zakażeniu (przeciwciała te znikają po 3-4 miesiącach), obecność IgG, natomiast, o dawniejszym (pojawiają się po miesiącu i pozostają we krwi dłużej). Obecność bakterii jest możliwa również do wykrycia w kleszczu, jeśli oczywiście został on zachowany do badania po usunięciu ze skóry.

Ważne

Warto pamiętać, że obecność przeciwciał występuje również po szczepieniu, dlatego badając psa pod kątem tej choroby, warto podać lekarzowi dokładne terminy podania szczepionki.

Borelioza u psów – leczenie

Jak każdą bakterię, także i borrelię leczy się antybiotykiem. Najskuteczniejsze w terapii boreliozy są doksycyklina i amoksycylina. Podawanie antybiotyku powinno trwać około miesiąca, ale pierwsze efekty działania leku widać już po kilku dniach: pies odzyskuje dobre samopoczucie, a gorączka spada. Jeśli istnieje taka konieczność lekarz może zdecydować również o leczeniu objawowym, czyli podaniu zwierzęciu środków przeciwzapalnych lub wspomagających pracę nerek.

Czytaj: Babeszjoza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Zdaniem eksperta
dr inż. Jacek Wilczak, ekspert ds. żywienia w Dolinie Noteci, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Dieta psa chorego na boreliozę

Choroby odkleszczowe najczęściej manifestują się gwałtownym osłabieniem organizmu oraz brakiem apetytu. Jako choroby ogólnoustrojowe wyłączają poszczególne funkcje organizmu. Podstawowe postępowanie polega na leczeniu farmakologicznym i skupione jest na usunięcie czynników patogennych.

Postępowanie dietetyczne wprowadza się na początku pojawienia się pierwszym symptomów poprawy stanu zdrowia. Polega ono przede wszystkim na dostarczaniu diety lekkostrawnej o podwyższonej zawartości pełnowartościowego białka. Stan odżywienia, którego markerem jest m.in. wzrastające stężenie albumin w osoczu, jest głównym czynnikiem zwiększającym tempo powrotu do wartości fizjologicznych.

W diecie psa, szczególnie w okresie rekonwalescencji, powinny znaleźć się źródła witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, która jest czynnikiem stymulującym erytropoezę. Pamiętać także należy o dostarczeniu odpowiedniej ilości węglowodanów, które gwarantują prawidłowe przemiany metaboliczne białek i tłuszczy.

Warto wiedzieć

Ryzyko zachorowania psa na boreliozę zmniejsza się, jeśli kleszcz zostanie szybko usunięty z ciała czworonoga. Najlepiej zrobić to w ciągu 48 godzin, bo po tym czasie dochodzi do transmisji drobnoustrojów do krwi.

Czytaj: Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

Borelioza u psa – zapobieganie

Zakażeniu można zapobiegać przez unikanie kontaktu z kleszczami. Wszystkie psy w sezonie kleszczowym, a więc od marca do listopada powinny być chronione repelentami, w formie różnych preparatów, np. obroży.

Obroża ochronna to skuteczne narzędzie profilaktyczne w walce z kleszczami czy pchłami. Zawiera odpowiednio dobraną kompozycję olejków eterycznych, które działają w sposób sumujący się i uzupełniający. Dzięki temu skutecznie zniechęcają pasożyty do przebywania w towarzystwie zwierząt.

Działanie substancji czynnych odstraszających kleszcze pozwala na w miarę bezpieczne spacery, mimo to po każdej wyprawie na dwór psa warto dokładnie obejrzeć i wyczesać, aby sprawdzić, czy nie wrócił do domu z kleszczem w skórze.

Najskuteczniejszą profilaktyką boreliozy jest jednak szczepionka. Pierwszą dawkę można podać psu już w 3. miesiącu życia, kolejne – 30 dni później i 6 miesięcy później. Pies nabywa odporność dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki. Niestety, szczepienia trzeba powtarzać (najlepiej pod koniec zimy), bo nie dają ochrony na całe życie. Można szczepić także ciężarne suki.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza