Buldog angielski - przyjacielski domator

2017-10-30 13:07

Buldog angielski wygląda na groźnego i agresywnego, tymczasem to łagodny, kochający i uwielbiający pieszczoty pies. Choć kiedyś pełnił funkcję psa odstraszającego, dziś to typowa rasa do towarzystwa.

buldog angielski

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Buldog angielski – historia rasy
  2. Buldog angielski – wygląd
  3. Buldog angielski – usposobienie
  4. Buldog angielski – zdrowie
  5. Buldog angielski – dla kogo ta rasa?

Buldog angielski to rasa z grupy molosów, o typie dogowatym. Jak sama nazwa wskazuje, rasa miała swój początek w Wielkiej Brytanii. Do tej pory o buldogach angielskich mówi się, że to narodowa rasa Anglii.

Buldog angielski – historia rasy

Buldogi swoje korzenie mają w starożytności. Pochodzą od dawnych molosów, które były psami bojowymi. Na Wyspy Brytyjskie buldogi dotarły na kupieckich statkach. Na początku psy te wykorzystywano do bardzo krwawych walk pokazowych. Dopiero od 1835 roku w Wielkiej Brytanii zakazano tego barbarzyństwa, co sprawiło, że sama rasa przestała być popularna. W XIX wieku postanowiono zmienić nieco charakter rasy i ją udomowić. Buldog angielski stał się psem towarzyszącym oficjalnie w 1860 roku, gdy zaprezentowano go na brytyjskiej wystawie. Od 1891 roku został psem narodowym Anglii. Był ulubieńcem samego Winstona Churchilla. W Polsce rasa ta została spopularyzowana dopiero w latach 70. XX wieku.

Buldog angielski – wygląd

Buldog angielski to masywny, przysadzisty pies, choć nie osiąga wysokiego wzrostu. Dorosły osobnik nie przekracza 40 cm i waży około 25 kilogramów. Charakterystyczną cechą buldogów angielskich jest poza dużym umięśnieniem, skrócony pysk z niemal wklęsłym nosem i wiszącymi po obu stronach szczęki fałdami skórnymi, a także bardzo szeroką głową. Sierść buldoga angielskiego jest krótka, gładka i lśniąca. Umaszczenie psa może być różnokolorowe – występują odcienie pręgowane, czerwone, płowe, łaciate. Buldogi angielskie poruszają się w specyficzny sposób, charakteryzuje je tzw. kaczy chód, który jest wynikiem szerokiego rozstawienia łap oraz nierównej długości łap przednich i tylnych.

Buldog angielski – usposobienie

Dzisiejszy buldog angielski niewiele ma wspólnego ze swoim przodkiem. Nie jest bojowym i agresywnym psem, a wręcz przeciwnie – bardzo towarzyskim i łagodnym. Ma przyjacielski stosunek do ludzi i zwierząt. Jest odważny i bardzo ciekawski. Lubi być w centrum zainteresowania i nienawidzi zamykania go w małych przestrzeniach. To bardzo radosny i energiczny pies. Uwielbia dzieci i jest bardzo cierpliwy w kontakcie z nimi. Nie można zapominać, że mimo jego łagodnego usposobienia, drzemią w nim instynkty obrońcy, dlatego może zareagować agresją, jeśli sam zostanie zaatakowany. Ze względu na swój brak delikatności, psy te mogą niechcący zrobić krzywdę np. przewracając małe dziecko.

Buldog angielski – zdrowie

Ze względu na budowę pyska, buldog angielski źle znosi upały, dlatego należy ograniczać mu przebywanie w gorące dni na powietrzu. Z powodu licznych fałd na jego skórze , pies wymaga regularnej pielęgnacji, bo zalegające w fałdach zanieczyszczenia mogą powodować alergie lub stany zapalne skóry. Częstą dolegliwością buldogów angielskich są także dysplazje stawów biodrowych. To najbardziej obciążona tą chorobą rasa psów – choruje na nią ponad 70% buldogów.

Buldog angielski – dla kogo ta rasa?

Buldog angielski to dobry pies do trzymania w niewielkim mieszkaniu. Nie potrzebuje do życia wielkiej przestrzeni, nie jest hałaśliwy. Nie lubi jednak samotności, dlatego to nie jest pies dla kogoś, kto mało czasu spędza w domu. Pies lubi aktywność, ale taką umiarkowaną. Nie nadaje się na towarzysza rowerowych wycieczek czy codziennych joggingów. Wystarczy mu niezbyt długi spacer.