Buldog angielski - przyjacielski domator

2017-10-30 13:07

Buldog angielski wygląda na groźnego i agresywnego, tymczasem to łagodny, kochający i uwielbiający pieszczoty pies. Choć kiedyś pełnił funkcję psa odstraszającego, dziś to typowa rasa do towarzystwa.

buldog angielski
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Buldog angielski – historia rasy
  2. Buldog angielski – wygląd
  3. Buldog angielski – usposobienie
  4. Buldog angielski – zdrowie
  5. Buldog angielski – dla kogo ta rasa?

Buldog angielski to rasa z grupy molosów, o typie dogowatym. Jak sama nazwa wskazuje, rasa miała swój początek w Wielkiej Brytanii. Do tej pory o buldogach angielskich mówi się, że to narodowa rasa Anglii.

Buldog angielski – historia rasy

Buldogi swoje korzenie mają w starożytności. Pochodzą od dawnych molosów, które były psami bojowymi. Na Wyspy Brytyjskie buldogi dotarły na kupieckich statkach. Na początku psy te wykorzystywano do bardzo krwawych walk pokazowych. Dopiero od 1835 roku w Wielkiej Brytanii zakazano tego barbarzyństwa, co sprawiło, że sama rasa przestała być popularna. W XIX wieku postanowiono zmienić nieco charakter rasy i ją udomowić. Buldog angielski stał się psem towarzyszącym oficjalnie w 1860 roku, gdy zaprezentowano go na brytyjskiej wystawie. Od 1891 roku został psem narodowym Anglii. Był ulubieńcem samego Winstona Churchilla. W Polsce rasa ta została spopularyzowana dopiero w latach 70. XX wieku.

Buldog angielski – wygląd

Buldog angielski to masywny, przysadzisty pies, choć nie osiąga wysokiego wzrostu. Dorosły osobnik nie przekracza 40 cm i waży około 25 kilogramów. Charakterystyczną cechą buldogów angielskich jest poza dużym umięśnieniem, skrócony pysk z niemal wklęsłym nosem i wiszącymi po obu stronach szczęki fałdami skórnymi, a także bardzo szeroką głową. Sierść buldoga angielskiego jest krótka, gładka i lśniąca. Umaszczenie psa może być różnokolorowe – występują odcienie pręgowane, czerwone, płowe, łaciate. Buldogi angielskie poruszają się w specyficzny sposób, charakteryzuje je tzw. kaczy chód, który jest wynikiem szerokiego rozstawienia łap oraz nierównej długości łap przednich i tylnych.

Buldog angielski – usposobienie

Dzisiejszy buldog angielski niewiele ma wspólnego ze swoim przodkiem. Nie jest bojowym i agresywnym psem, a wręcz przeciwnie – bardzo towarzyskim i łagodnym. Ma przyjacielski stosunek do ludzi i zwierząt. Jest odważny i bardzo ciekawski. Lubi być w centrum zainteresowania i nienawidzi zamykania go w małych przestrzeniach. To bardzo radosny i energiczny pies. Uwielbia dzieci i jest bardzo cierpliwy w kontakcie z nimi. Nie można zapominać, że mimo jego łagodnego usposobienia, drzemią w nim instynkty obrońcy, dlatego może zareagować agresją, jeśli sam zostanie zaatakowany. Ze względu na swój brak delikatności, psy te mogą niechcący zrobić krzywdę np. przewracając małe dziecko.

Buldog angielski – zdrowie

Ze względu na budowę pyska, buldog angielski źle znosi upały, dlatego należy ograniczać mu przebywanie w gorące dni na powietrzu. Z powodu licznych fałd na jego skórze , pies wymaga regularnej pielęgnacji, bo zalegające w fałdach zanieczyszczenia mogą powodować alergie lub stany zapalne skóry. Częstą dolegliwością buldogów angielskich są także dysplazje stawów biodrowych. To najbardziej obciążona tą chorobą rasa psów – choruje na nią ponad 70% buldogów.

Buldog angielski – dla kogo ta rasa?

Buldog angielski to dobry pies do trzymania w niewielkim mieszkaniu. Nie potrzebuje do życia wielkiej przestrzeni, nie jest hałaśliwy. Nie lubi jednak samotności, dlatego to nie jest pies dla kogoś, kto mało czasu spędza w domu. Pies lubi aktywność, ale taką umiarkowaną. Nie nadaje się na towarzysza rowerowych wycieczek czy codziennych joggingów. Wystarczy mu niezbyt długi spacer.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza