Chihuahua - ciekawski i odważny kanapowiec

2017-10-26 19:10

Chihuahua to pies pożądany głównie przez osoby, które liczą na niekłopotliwego zwierzaka. Czy jednak miniaturowy wzrost tej rasy gwarantuje, że to pies idealny dla dzieci? Co powinniśmy wiedzieć na temat najmniejszego psa świata?

Chihuahua
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Chihuahua – historia rasy
  2. Chihuahua – wygląd
  3. Chihuahua – usposobienie
  4. Chihuahua – zdrowie
  5. Chihuahua – dla kogo ta rasa?

Chihuahua to rasa psów ozdobnych w typie wilkowatym, hodowanych dla towarzystwa. Możemy wyróżnić tu dwie odmiany – krótkowłosą i długowłosą.

Chihuahua – historia rasy

Kolebką rasy chihuahua jest Meksyk. Psy te są potomkami starożytnych techichi. To najstarsza rasa psów w Ameryce Południowej, bo jej historia sięga X wieku. Niegdyś chihuahua były ściśle kojarzone z obrządkami religijnymi Azteków. Składano je w ofierze i grzebano ze zmarłymi. Gdy cywilizacja Azteków przestała istnieć, populacja tych psów drastycznie zmalała. Mimo wszystko przetrwała do dziś. Nazwa rasy wywodzi się od nazwy miasta w Meksyku, w którym w 1850 roku odkryto grób azteckiego księcia pochowanego z posążkiem psa. Rasą zainteresowali się wówczas Amerykanie, dopiero po II wojnie światowej psy te trafiły do Europy.

Chihuahua – wygląd

Chihuahua to najmniejsze na świecie psy. Nie osiągają więcej niż 25 cm wzrostu i ważą zaledwie 1,5-3 kilo. Rasa ma krępą i silną budowę, choć w miniaturze. Cechą charakterystyczną w wyglądzie psów jest czaszka przypominająca kształtem jabłko, z dużymi postawionymi uszami i dającymi wrażenie wyłupiastości – oczami. Ogon jest niewielki, wysoko osadzony i zwężający się ku koniuszkowi. Psy występują w dwóch odmianach – krótko- i długowłosej. Umaszczenie może mieć niemal każdy kolor, choć najczęściej chihuahua występują w barwie płowej, czekoladowej, białej, piaskowej czy czarnej.

Chihuahua – usposobienie

Psy mimo swojego miniaturowego wzrostu, są bardzo odważne. Nie czują respektu przed dużymi zwierzętami ani obcymi, są dość bojowe i mogą próbować atakować inne zwierzęta. Z tego powodu należy je trzymać na spacerze na smyczy i z dystansem podchodzić do innych psów. Chihuahua najlepiej bawi się z przedstawicielami swojego gatunku. To bardzo ciekawskie psy, lubią wchodzić w każdą dziurę na spacerze. W domu to psy kanapowe, idealnie się tam odnajdują. Ludzie traktują je jak koty i uczą korzystania z kuwety. To dobry pomysł, bo rasa ta miewa problemy z pęcherzem. Chihuahua lubią być głaskane i przytulane, chcą być blisko swojego właściciela, lubią z nim wszędzie podróżować. Trzeba jednak uważać, by psów nie zostawiać sam na sam z dziećmi. Rasa ta jest bardzo delikatna i dziecko może psu wyrządzić niechcący krzywdę.

Chihuahua – zdrowie

Kruchość chihuahua sprawia, że są one podatne na urazy. Najczęstszymi dolegliwościami tych psów są: wypadanie rzepki, zapadanie tchawicy, hipoglikemia, wady zgryzu czy niezrastające się ciemiączko. Źle znoszą niskie temperatury, w zimie należy im zapewnić ciepłe ubranko.

Chihuahua – dla kogo ta rasa?

Chihuahua to typowy pies ozdobny, do towarzystwa. Powinien być trzymany w domu, na zewnątrz sobie nie poradzi. Świetnie odnajduje się w każdym mieszkaniu, można go trzymać na niewielkiej przestrzeni. Jest pieszczochem, choć czasem bardzo rozszczekanym. Należy się przygotować na to, że pies będzie szczekał, słysząc dzwonek do drzwi czy w reakcji na jakiś podejrzany dźwięk. Pies nie powinien sam biegać po podwórku ze względu na swój zaczepny charakter. Może też nie tolerować innych zwierząt w domu. Jest dobrym wyborem dla osób, które szukają psa, którego mogą wszędzie ze sobą zabrać i który nie brudzi.