Chomik - czy warto kupić dziecku chomika?

2017-11-30 13:44

Chomik to jedno z najbardziej pożądanych zwierzątek przez dzieci. Trudno się dziwić, ten mały gryzoń dostarcza wszystkim wiele radości, a przy tym należy do mało kłopotliwych pupili. Sprawdź, jak przygotować się do hodowli chomika w domu.

Chomik
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Chomik – zwierzak idealny do mieszkania
 2. Chomik – zwierzę dla dziecka?
 3. Chomik – który gatunek wybrać?
 4. Chomik – czego potrzebuje i ile kosztuje
 5. Oto lista rzeczy dla chomika:

Chomik – zwierzak idealny do mieszkania

Chomiki to małe gryzonie, wręcz stworzone do hodowli domowej. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie ma zbyt wielkiej przestrzeni, bo klatka chomika nie zajmuje wiele miejsca. Ponadto to zwierzę mało kłopotliwe. Nie ma dużych wymagań i szybko przystosowuje się do nowego miejsca i właścicieli. Bardzo łatwo chomika oswoić. Wystarczy zaledwie kilka dni, by ten mały gryzoń z ufnością wchodził nam na ręce. Nie wymaga przy tym stale naszej obecności i można go zostawiać samego w domu nawet na kilka dni, wcześniej mu zapewniając odpowiednie zapasy jedzenia i picia.

Chomik – zwierzę dla dziecka?

Ze względu na jego łagodne usposobienie, chomik świetnie sprawdza się jako pupil dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że to zwierzę bardzo małe i delikatne, dlatego nie należy pozwalać małym dzieciom na zabawę z chomikiem bez nadzoru dorosłego. Gryzoniowi łatwo zrobić krzywdę, a małe dziecko może zbyt dosłownie potraktować go jak zabawkę.

Posiadanie chomika przez dziecko ma jednak wiele zalet. Maluch poznaje świat zwierząt, wyrabia w sobie odpowiedzialność za drugą istotę i uczy się obowiązkowości. Chomik nie jest kłopotliwy i nie wymaga dużego zaangażowania w jego hodowlę. Raz na kilka dni należy go wypuścić z klatki i pozwolić mu pobiegać po większej przestrzeni (uprzednio blokując trudno dostępne miejsca). Co kilka dni należy mu również sprzątnąć klatkę i codziennie dbać o to, by miał świeżą wodę do picia i wystarczającą ilość jedzenia. Oswojony chomik lubi być głaskany i przytulany, dlatego przysparza swoim małym właścicielom dużo radości. Kupując chomika trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to żyje krótko – 1,5-3 lata i z jego śmiercią dzieciom może być wyjątkowo trudno się pogodzić.

Chomik – który gatunek wybrać?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest kilka gatunków chomików. Różnią się między sobą głównie długością i kolorem futerka oraz wielkością. Najpopularniejszymi gatunkami chomika są:

 • chomik dżungarski – to najmniejszy chomik, osiąga zaledwie 9 cm długości i żyje ok. 1,5 roku. Ma krótką sierść, a przez jego grzbiet biegnie podłużna ciemna kreska. Ze względu na mały rozmiar i dużą delikatność, chomików tych nie poleca się małym dzieciom.
 • chomik syryjski – to najpopularniejszy przedstawiciel tego gatunku. Może mieć nawet 20 cm długości. Te gryzonie żyją do 3 lat. Najbardziej aktywne bywają nocą, więc jeśli planujemy ich zakup, klatkę dobrze jest umieścić poza pokojem, w którym śpimy.
 • chomik chiński – osiąga około 12 cm długości i żyje do 3 lat. To jedyne chomiki z długimi ogonami. Mają przewagę nad innymi rodzajami, bo aktywne bywają również poza nocą.
 • chomik Campbella – to chomik azjatycki o średniej długości. Żyje dość krótko, bo raptem 1,5 roku. Jest bardzo energiczny i aktywizuje się głównie w nocy.
 • chomik Roborovskiego – to prawdziwy chomik miniaturka. Ma tylko 4,5 cm długości, dlatego lepiej trzymać go w akwarium, by nie uciekł. Żyje najdłużej ze wszystkich gatunków, bo nawet ponad 3 lata. Nie nadaje się na zwierzaka dla dzieci, bo jest bardzo strachliwy i trudno go oswoić. Poza tym ceni sobie spokój.

Chomik – czego potrzebuje i ile kosztuje

Chomiki nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o warunki do życia. Potrzebują niewielkiej przestrzeni, na której znajdzie się jakieś miejsce do spania i magazynowania pokarmu oraz zabawka pozwalająca im na spożytkowanie energii. Utrzymanie gryzonia nie jest też drogie. Samo zwierzątko to koszt około 10 zł. Największe koszty są na początku, gdy musimy kupić wyposażenie. Potem chomik nie generuje dużych kosztów – wystarczy dokupować ściółkę do klatki i jedzenie.

Oto lista rzeczy dla chomika:

Klatka lub akwarium – małe chomiki, a także te, które są szczególnie aktywne w nocy, najlepiej trzymać w akwarium. Nie ma ryzyka ucieczki a zwierzak nie generuje w takim pomieszczeniu dużego hałasu. Klatka daje jednak więcej możliwości – umożliwia mocowanie akcesoriów dla chomika i ułatwia sprzątanie odchodów gryzonia.

 • Klatka dla chomika: 50-200 zł
 • Akwarium: 30-100 zł

Poidełko – chomik musi mieć dostęp do świeżej wody. Najlepiej jest zakupić specjalne poidełko montowane na prętach klatki. W poidełku woda się nie brudzi tak szybko i nie rozlewa po klatce. Jedzenie sypiemy chomikowi do miseczki, ale nie trzeba jej kupować. Można wykorzystać dowolne małe naczynie np. głęboką nakrętkę od słoika.

 • Poidełko: 4-15 zł

Kołowrotek – ze względu na duże pokłady energii, jakie ma chomik, trzeba zapewnić mu miejsce do zabawy. Najlepsze są do tego kołowrotki. Przydadzą się również wszelkiego rodzaju elementy do wspinania, bujania, zeskoków czy czołgania np. tunele, hamaki czy drabinki.

 • Kołowrotek: 15-50 zł
 • Inne akcesoria do zabawy (hamaki, huśtawki, baseny z piaskiem): 10-50 zł
 • Kula do biegania (chomik może w niej biegać poza klatką): ok. 20 zł

Domek – gryzoń powinien mieć zapewnione miejsce do spania i magazynowania pokarmu. Zwierzęta będą się bezpiecznie czuły w zadaszonym, ciemnym i ciasnym miejscu, dlatego należy w klatce postawić im domek.

 • Domek dla chomika: 10-100 zł
 • Podściółka - by zadbać o czystość gryzonia i ograniczyć nieprzyjemne zapachy, dno klatki musi być wysypane trocinami lub specjalnym granulatem, który będzie pochłaniał mocz zwierzęcia. Co kilka dni podkład należy wymieniać na nowy.
 • Trociny: 5-30 zł
 • Podściółka granulowana: 10-20 zł

Karma dla chomika: poza świeżymi warzywami i owocami, gryzoniowi trzeba dostarczać odpowiednich minerałów i witamin, dlatego najlepiej jest zakupić specjalną karmę.

 • Karma dla chomika: 5-20 zł
 • Wapno dla chomika: 2 zł

Zestaw dla chomika – zamiast kupować akcesoria dla gryzonia oddzielnie, można nabyć cały komplet. Zestawy dla chomika to zwykle gotowe klatki z całym wyposażeniem. Wystarczy dokupić tylko jedzenie i trociny, by chomik miał wszystko, czego potrzebuje.

Klatka z wyposażeniem – 80-250 zł

Nasi Partnerzy polecają