Dog niemiecki - leniwy wrażliwiec

2017-10-26 19:11

Dog niemiecki to olbrzymi pies, więc trudno się dziwić, że wiele osób spotykając go na swojej drodze, woli zachować dystans. Tymczasem to wspaniała rasa do towarzystwa - jest niezwykle przyjazna i bardzo rodzinna. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Dog niemiecki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dog niemiecki – historia rasy
  2. Dog niemiecki – wygląd
  3. Dog niemiecki - usposobienie
  4. Dog niemiecki – zdrowie
  5. Dog niemiecki – dla kogo ta rasa?

Dog niemiecki to pies z grupy molosów (dogowatych). Został wyhodowany na psa bojowego i obronnego, ale dziś znacznie udomowiony, nie wykazuje agresji i woli spędzać czas ze swoim właścicielem na kanapie.

Dog niemiecki – historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, początek rasy miał miejsce na terenach niemieckich. Przodkami rasy były bullenbeisery (podobne do buldogów) oraz Hatz – und Saurueden (połączenie mastifa i charta). Były to psy biorące udział w polowaniach – dobrze tropiły zwierzynę, ale też atakowały ją. Przegrywały z nimi jelenie, dziki, wilki, a nawet niedźwiedzie. Na przełomie XIX i XX wieku, po klasyfikacji rasy, dogi niemieckie zaczęły mieć coraz większe znaczenie jako psy towarzyszące, szczególnie dla wyższej klasy społecznej. Fanem tych psów był m.in. niemiecki kanclerz Otto von Bismarck.

Dog niemiecki – wygląd

Dog niemiecki to bardzo duży pies. Z jednej strony szlachetna i proporcjonalna sylwetka, z drugiej silna budowa budząca respekt. Dorosłe osobniki osiągają nawet 90 cm wysokości i 75 kg wagi. Sierść psa jest bardzo krótka, ale gęsta – ma też ładny połysk. Rasa występuje w różnych umaszczeniach: żółtym, pręgowanym, arlekin (biało-czarnym), czarnym, błękitnym i merle (marmurkowym). Głowa psa jest znacząco wydłużona, szeroko rozstawione uszy opadają swobodnie, a długa szyja jest bardzo umięśniona i noszona wysoko z przodu. Pies ma średni ogon wysoko osadzony, zwężający się ku koniuszkowi.

Dog niemiecki - usposobienie

Mimo swych gabarytów, dog niemiecki to pies wrażliwy, którego łatwo zranić niewłaściwym podejściem. To jest sympatyczne zwierzę, o czym na pewno też wiedzieli twórcy bajki Scooby Doo, którzy „obsadzili” go w głównej roli.

Dog niemiecki nie lubi zbytniego wysiłku, dlatego bywa problem zainteresowania go szkoleniem. Zamiast biegać, woli wylegiwać się na kanapie, dlatego tak świetnie odnajduje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Dogi niemieckie bardzo łatwo zaprzyjaźniają się z domownikami, kochają dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że to wielkie i silne psy, dlatego nie należy pozwalać dzieciom na zabawę z dogiem bez dozoru osoby dorosłej. Pies może zrobić małemu dziecku „niechcący” krzywdę np. przewracając je. Rasa ta nie ma problemu z tolerowaniem innych zwierząt, ale najlepiej jeśli będzie do ich obecności przystosowywana od szczenięctwa.

Dog niemiecki – zdrowie

Jak to bywa u dużych psów, tak i w przypadku dogów niemieckich, częstą przypadłością kończącą się śmiercią jest skręt żołądka. Psy mogą mieć również problem z sercem, kośćmi czy stawami. Mimo krótkiej sierści, psy powinny być regularnie wyczesywane, by nie stwarzać ryzyka powstania chorób skóry.

Dog niemiecki – dla kogo ta rasa?

Właściciele dogów niemieckich powinni być stanowczy i konsekwentni. Tylko to zagwarantuje im posłuszeństwo tych psów. Biorąc pod uwagę fakt, że to psy duże i silne, ich właściciele powinni mieć sami dużo siły, by opanować je na spacerze. Dog lubi spędzać czas w towarzystwie swojego pana lub pani, dlatego nie powinno się go pozostawiać zbyt długo samego. To pies dla leniwych, bo nie wymaga długich spacerów i nadmiernej aktywności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza