Fretka: jak o nią dbać i ile kosztuje? Fretka domowa a dzika

2019-03-25 15:28
Fretka
Autor: Getty images

Fretka domowa to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych. Jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego. Od lat 80. XX wieku fretka staje się popularnym zwierzęciem domowym, choć nadal uchodzi za zwierzę „egzotyczne”. Jakie są fretki? Jak dbać o fretkę i jaka jest cena fretki? Czym się różni fretka domowa od dzikiej?

Spis treści

 1. Fretka domowa a dzika
 2. Fretka – jak wygląda?
 3. Fretka – ile żyje?
 4. Fretka – odmiany
 5. Fretka – co może jeść?
 6. Fretka – jak o nią dbać?
 7. Fretka – choroby
 8. Fretka – cena

Fretka domowa a dzika

Zarówno miejsce, jak i okres, w którym zaczęto udomawiać fretki, nie są dokładnie znane. Domniemania wskazują na kraje leżące wokół basenu Morza Śródziemnego, choć równie dobrze udomowienie mogło nastąpić w Europie. Naturalnym środowiskiem tchórza zwyczajnego, którego odmianę stanowi fretka, są lasy, zagajniki i zarośla. Fretka rzadko zasiedla gospodarstwa wiejskie.

Dzikie fretki raczej nie zbliżają się do człowieka, gdyż najzwyczajniej w świecie się boją. Fretki domowe natomiast nie boją się kontaktu z człowiekiem oraz innymi zwierzętami domowymi. Tchórze zazwyczaj nie są agresywne w stosunku do ludzi, dlatego spotkanie dzikiej fretki nie powinno skończyć się atakiem ze strony zwierzęcia. Jednakże należy pamiętać, że są drapieżnikami i dość płochliwymi zwierzętami, dlatego też przestraszone (gwałtownym ruchem, głośnym dźwiękiem) mogą zacząć się bronić. Choć tchórze są drapieżnikami, udomowione nie powinny stanowić problemów wychowawczych. Aby jednak mieć pewność, że fretka nie przejawia dzikich instynktów, warto zastanowić się nad zakupem zwierzaka w renomowanej hodowli.

Fretka – jak wygląda?

Długość ciała fretki to 33-35,5 cm dla samic i 38-40,6 dla samców. Ogon wynosi 7,6-10 cm. Tchórz zwyczajny osiąga większe rozmiary. Długość ciała tchórza waha się w przedziale 30-46 cm, a ogona 11-17 cm.

Fretki w okolicach odbytu mają gruczoły zapachowe. Wydzielina z nich służy do oznaczania terytorium. Jest to zapach, który nie wszyscy tolerują. Równie intensywnie pachną ich odchody.

Fretka – ile żyje?

Decyzja o zakupie fretki powinna być dobrze przemyślana, gdyż zwierzęta te żyją od 6 do nawet 15 lat. Wiąże się to zatem z wieloletnią odpowiedzialnością za zwierzę.

Fretka – odmiany

Wyjściowym ubarwieniem fretki domowej jest albinotyczna oraz szarawo-brązowa (wzorowana na barwie tchórza zwyczajnego). Istnieje kilka podstawowych typów ubarwienia fretek:

 • Typ tchórzowaty może występować w kolorach klasycznym, brązowym, czarnym, rudym, pastelowym oraz czekoladowym.
 • Typy jednobarwne mają jednorodne umaszczenie ciała: albinos, biała, czarna.
 • Typ łaciaty to nietypowe rozmieszczenie białych plam na ciele (deresz srebrny, platynowy, arlekin, panda, borsuk, strzałka)
 • Typ angora – wyróżnia się wyjątkowo długim futrem osiągającym od 5 do nawet 10 cm.

Fretka – co może jeść?

Fretki domowe, tak samo jak dzikie, są mięsożerne. Ich dzicy przodkowie jedzą głównie owady, płazy, niewielkie ptaki oraz gryzonie. Fretkom można podawać surowego i gotowanego indyka, surowego i gotowanego kurczaka, gotowaną wieprzowinę, surowe i gotowane przepiórki, kaczki, jagnięcinę, baraninę, wołowinę. Od czasu do czasu można podawać im ryby morskie.

Fretka nie może natomiast jeść surowej wieprzowiny. Może się to skończyć dla niej nawet śmiercią. Nie powinno się podawać także serc w dużych ilościach, gdyż wypłukują z organizmu fosfor. W dużych ilościach nie zaleca się podawania również wątroby, gdyż zawiera dużo witaminy A. Hiperwitaminoza nie jest wskazana fretkom. Fretki nie powinny także jeść gotowych wędlin, parówek czy kiełbasek, gdyż zawierają one sól, która dla fretek jest szkodliwa. Fretki nie mogą jeść też ryb słodkowodnych.

Oprócz mięsa fretki mogą jeść żółtka kurze, przepiórcze jajka oraz oliwę z oliwek lub tran.

Uzupełnieniem diety fretki jest także sucha karma (tylko dla fretek!). Ze względu na jej specyficzny układ pokarmowy, który jest relatywnie krótszy, a cały proces trawienny trwa ok. 2 godzin, nie można podawać fretkom karmy przeznaczonej dla innych zwierząt.

Fretkom nie można także podawać herbaty, kawy, alkoholu, mleka. Fretki nie mogą jeść również ludzkich przekąsek typu chipsy, gdyż zawierają dużo soli. Czekolada dla fretek może być śmiertelna.

Fretka – jak o nią dbać?

Fretki to niezwykle ruchliwe i radosne zwierzęta, dlatego właściciel tych gryzoni powinien wykazać wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Cechują się niezaspokojoną ciekawością. Uwielbiają się ciągle bawić i biegać, są przy tym naprawdę szybkie. Oprócz tego fretki są bardzo pomysłowe i sprytne – mogą się nawet nauczyć otwierać szafki, wchodzą w najróżniejsze zakamarki domu. Lubią też podkradać i chować różne niewielkie przedmioty.

Ze względu na niezwykle radosny i porywczy temperament, niezbędnym elementem wyposażenia domu jest klatka. Klatka potrzebna jest w momentach, kiedy właściciel nie może zająć się fretką lub nie ma go w domu. Musi być ona odpowiednio duża, gdyż zwierzęta te potrzebują dużo ruchu. Najlepiej aby była piętrowa, ponieważ fretki lubią się wspinać, więc pięterka lub półki są dla nich dodatkową rozrywką.

Zamiast ściółki na dnie klatki, warto umieścić w niej kuwetę, z której fretka szybko nauczy się korzystać. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie pod względem sprzątania. Nauczona korzystania z kuwety fretka będzie się załatwiała do niej także puszczona luzem po domu, dlatego warto umieścić kuwety także poza klatką. Kuweta powinna być wypełniona niepylącym żwirkiem.

W wyposażeniu klatki nie powinno zabraknąć różnego rodzaju zabawek. Fretki lubią się chować, więc z pewnością ucieszą się z budek, domków, tuneli. Warto kupić im także hamaczki i legowiska.

Do klatki należy także umieścić miskę i poidło. Fretka musi mieć stały dostęp do czystej wody.

Warto wiedzieć

Fretkom należy zapewnić codzienną dawkę ruchu, więc bardzo ważne jest wypuszczanie jej z klatki. Fretki, które zbyt dużo czasu będą spędzać w zamknięciu, staną się osowiałe i smutne.

Fretka – choroby

Fretki, podobnie jak inne zwierzęta, mogą być nosicielami różnego rodzaju pasożytów. Do pasożytów wewnętrznych należą nicienie, tasiemce, pierwotniaki, a do zewnętrznych – pchły, wszy, roztocze, kleszcze. Fretki mogą również zarazić się grzybicą.

U fretek mogą występować także nietolerancje pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit (salmonella). Wymioty i biegunka mogą świadczyć o dolegliwościach układu pokarmowego. Fretki mogą chorować także na przeziębienie i grypę. Do poważniejszych chorób należy cukrzyca, nowotwory, choroby oczu, skóry, układu nerwowego, moczowego, oddechowego i wiele innych. O niepokojących objawach naszego pupila należy niezwłocznie poinformować weterynarza.

Człowiek od fretki może zarazić się pasożytami układu pokarmowego. Aby jednak tego uniknąć, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas kontaktu z fretką, systematycznie odrobaczać zwierzę oraz szczepić je.

Zdarza się, że fretki chorują także na wściekliznę. Do zakażenia zwierząt lub ludzi może dojść na drodze bezpośredniego kontaktu: przez ugryzienie, zadrapanie połączone ze śliną zarażonej fretki, zjedzenie padliny.

A to ciekawe

Fretki domowe dawniej wykorzystywane były do polowań na króliki. Pełniły też funkcję łapania myszy.

Fretka – cena

Zakup fretki to nie lada wydatek. Można zakupić je na aukcjach za 120 – 250 zł, jednakże lepiej zakupić swojego pupila w sklepie zoologicznym lub sprawdzonej hodowli. Cena w sklepach waha się w przedziale 200 – 600 zł, natomiast w hodowlach fretkę można zakupić nawet za ok. 1000 zł.

Źródła: 1. Zwalczanie inwazji pasożytniczych i zakażeń grzybicznych małych ssaków domowych, przewodnik ESCCAP 07, Lipiec 2017

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza