Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

2020-04-21 13:36

Usuwanie kleszcza u psa budzi sporo dyskusji - oczywiście wiadomo, że trzeba to zrobić, ale czy robi się to tak samo, jak u człowieka, czy inaczej? Czy można samodzielnie próbować usunąć kleszcza u psa, czy lepiej od razu iść do weterynarza? A jeśli usunąć kleszcza z psa samodzielnie, to w jaki sposób?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zmniejszyć ryzyko ukąszeń przez kleszcze? WIDEO
  2. Jak znaleźć kleszcza u psa?
  3. Jak usunąć kleszcza u psa?
  4. Czego nie robić, gdy zauważysz kleszcza wgryzionego w psa?
  5. Dlaczego należy zachować ostrożność?

Temat "Jak usunąć kleszcza u psa, prosto i bezpiecznie" zawsze budzi emocje wśród właścicieli czworonogów. Dlaczego? Bo kleszcze przenoszą wiele chorób, które są groźne nie tylko dla ludzi, ale także psów.

Najgroźniejszą wśród niech jest niewątpliwie babeszjoza, bo przy braku odpowiedniego leczenia może doprowadzić w ciągu kilku dni do śmierci zwierzęcia. Inne groźne dla psów choroby odkleszczowe to:

  • erlichioza (Ehrlichia canis)
  • anaplazmoza (Anaplasma phagocytophilum)
  • bartoneloza (Canine bartonellosis)
  • borelioza (Borrelia burgdorferi, B.afzelli i B.garinii)
  • europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu (Alphavirus z rodziny Flaviviridae d. Arboviridae)
  • dirofilarioza (Dirofilaria immitis, Dirofilaria repenes)
  • Mycoplasma haemocanis

Niestety, nie ma szczepionki na żadną z chorób, które kleszcz może przenieść na psa. Jedyne, co możesz zrobić, to zapobiegać wgryzaniu się kleszczy w pupila, stosując preparaty chemiczne, a w razie ukąszenia, starać się jak najszybciej usunąć pasożyta ze skóry.

Jednak zanim wyjmiesz kleszcza, musisz go najpierw znaleźć, co wcale nie jest takie łatwe, szczególnie u psów długowłosych.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak zmniejszyć ryzyko ukąszeń przez kleszcze? WIDEO
  2. Jak znaleźć kleszcza u psa?
  3. Jak usunąć kleszcza u psa?
  4. Czego nie robić, gdy zauważysz kleszcza wgryzionego w psa?
  5. Dlaczego należy zachować ostrożność?

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszeń przez kleszcze? WIDEO

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Jak znaleźć kleszcza u psa?

Kleszcze (Ixodes ricinus) są aktywne od pierwszych ciepłych wiosennych dni aż do pierwszych mrozów. Poza tym bytują nie tylko w lasach i na polach, ale również w miejskich parkach czy na trawnikach - lubią nieskoszoną trawę i pobliże zarośli i krzaków.

Dlatego w sezonie "kleszczowym" po każdym dłuższym spacerze warto psa porządnie wyczesać.

Przy okazji czesania wypatruj kleszczy - pamiętaj, że zanim zaczną żerować na twoim psie i w początkowym okresie po wkłuciu w skórę, są naprawdę niewielkie - jak ziarnko sezamu.

Szczególnie uważnie oglądaj pachwiny, łokcie, okolice oczu, uszu i pyska, skórę pod obrożą i pod ogonem - kleszcze lubią bowiem miejsca ciemne i wilgotne.

Jeśli nie będziecie mieli szczęścia (pies nie został odpowiednio zabezpieczony), to po jednym spacerze możesz znaleźć nawet kilkanaście pasożytów. Co wtedy zrobić?

Zdaniem eksperta
dr inż. Jacek Wilczak, ekspert ds. żywienia w Dolinie Noteci, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Jak dietą wspomóc leczenie choroby odkleszczowej u psa?

Choroby odkleszczowe najczęściej manifestują się gwałtownym osłabieniem organizmu oraz brakiem apetytu. Jako choroby ogólnoustrojowe wyłączają poszczególne funkcje organizmu. Podstawowe postępowanie polega na leczeniu farmakologicznym i skupione jest na usunięcie czynników patogennych.

Postępowanie dietetyczne wprowadza się na początku pojawienia się pierwszym symptomów poprawy stanu zdrowia. Polega ono przede wszystkim na dostarczaniu diety lekkostrawnej o podwyższonej zawartości pełnowartościowego białka.

Stan odżywienia, którego markerem jest m.in. wzrastające stężenie albumin w osoczu, jest głównym czynnikiem zwiększającym tempo powrotu do wartości fizjologicznych.

W diecie psa, szczególnie w okresie rekonwalescencji, powinny znaleźć się źródła witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, która jest czynnikiem stymulującym erytropoezę. Pamiętać także należy o dostarczeniu odpowiedniej ilości węglowodanów, które gwarantują prawidłowe przemiany metaboliczne białek i tłuszczy.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Kleszcza można usuwać pęsetą, specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy, kupionym w aptece lub u weterynarza lu po prostu palcami (zaleca się przed bezpośrednim kontaktem z pasożytem założyć rękawiczki). Potrzebny będzie również jakiś środek dezynfekujący.

Wyjmowanie kleszcza z psa krok po kroku:

  • złap kleszcza jak najbliżej skóry - w pęsetce typu lasso zakładasz po prostu pętelkę i zwalniasz przycisk
  • zachowaj ostrożność - nie ściskaj odwłoka, nie szarp, by nie urwać głowy pasożytowi, co zwiększy zagrożenie infekcją
  • energicznym ruchem wykręć kleszcza - nie wyrywaj, bo to zwykle kończy się tym, że głowa pasożyta zostaje w skórze
  • zdezynfekuj miejsce wkłucia pasożyta
  • kleszcza spal lub wrzuć do toalety - nie rozgniataj, bo rozsiejesz zarazki

Czego nie robić, gdy zauważysz kleszcza wgryzionego w psa?

  • staraj się nie dotykać kleszcza palcami
  • nie zgniataj kleszcza
  • nie smaruj kleszcza tłuszczem
  • nie smaruj kleszcza lakierem do paznokci
  • nie smaruj kleszcza benzyną
  • nie smaruj kleszcza alkoholem
  • nie podpalaj kleszcza! (tak, niektórzy mają też i takie pomysły)

Dlaczego należy zachować ostrożność?

Bo kleszcz brutalnie traktowany zwraca treść żołądkową (czyli po prostu wymiotuje) do krwiobiegu psa, przy okazji przekazując wszystkie choroby, których jest nosicielem.

Jeśli kleszcz umiejscowił się w miejscu trudno dostępnym lub wyjątkowo delikatnym (wnętrze ucha czy genitalia) lepiej od razu idź do weterynarza.

Jeśli boisz się, że nie uda ci się usunąć kleszcza w całości lub właśnie ci się to już nie udało - idź z psem do weterynarza. Pozostawienie w skórze części kleszcza może doprowadzić dodatkowo do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Ważne

Jak chronić psa przed kleszczami?

To wcale nie jest takie trudne - wystarczy zdecydować się na jeden z preparatów, których wiele jest dostępnych na rynku. Wśród nich najpopularniejsze to:

  • obroża przeciwkleszczowa - chroni zwykle też przed innymi pasożytami, najlepiej kupić ją w sklepie zoologicznym lub u weterynarza, by mieć gwarancję skuteczności
  • krople na kleszcze – zawierają substancje uszkadzające układ nerwowy kleszcza, ale są bezpieczne dla czworonogów i ludzi, po aplikacji nie można kąpać psa przez 2 dni
  • spray na kleszcze – jego skuteczność zależy od starannego rozprowadzenia środka
  • tabletki na kleszcze - działają od 4 do 12 tygodniu, ale mogą powodować zaburzenia trawienia u niektórych psów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza