Mamo, tato - ja chcę psa! Czy zwierzę to dobry prezent dla dziecka?

2012-11-30 15:54

Niemal każde dziecko prędzej czy później chce mieć psa. Ulec jego prośbie czy nie? Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Niewątpliwie opieka nad czworonożnym przyjacielem uczy dziecko odpowiedzialności, tolerancji i bezinteresowności. Jednak pies to również obowiązek, dodatkowe wydatki i pewne ograniczenia, z czego dziecko nie zawsze zawsze zdaje sobie sprawę.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko chce psa?
  2. Zanim kupimy psa, zastanówmy się czy my też chcemy psa?
  3. Kto będzie się zajmował psem?

Dlaczego dziecko chce psa?

Różne są powody, dla których dziecko chce mieć psa. Potrzeba ta może wynikać z  zamiłowania do przyrody i zwierząt. Bywa, że za potrzebą posiadania zwierzęcia kryje się poczucie samotności, chęć dominacji lub inne skrywane emocje. Oczywiście nie wykluczone, że nasza pociecha domaga się psa tylko dlatego, że inne dzieci w szkole już go mają. Spróbujmy zatem porozmawiać z dzieckiem, by ustalić rzeczywiste powody, dla których chce go posiadać. Oczywiście im młodsze dziecko, tym trudniej jest mu świadomie określić swoje potrzeby. Sama jednak rozmowa z nim i okazanie zainteresowania jego uczuciami, będzie dla niego wiele znaczyła.

Zanim kupimy psa, zastanówmy się czy my też chcemy psa?

Zanim ulegniemy prośbie dziecka sami, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, czy my sami chcemy mieć w domu psa. Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia to oczywista przyjemność, ale jednocześnie duża odpowiedzialność.Nie ma się co oszukiwać, większość obowiązków związanych z opieką nad nim spadnie na nas. Im młodsze dziecko, tym więcej – mówi ekspert Kakadu lek. wet. Piotr Korzeniowski. Czy jesteśmy gotowi im podołać? Czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie jedzenie i opiekę podczas wakacyjnych wyjazdów? Czy potrafimy zadbać o jego wychowanie? I co najważniejsze, czy będziemy umieli właściwie kształtować wzajemne relacje między dzieckiem a jego czworonożnym przyjacielem?A co jeśli mimo wszystko chęć posiadania psa nie była u naszego dziecka aż tak silna, jak się nam wydawało? Psa nie można wziąć do domu na próbę. Nie jest zabawką, która można odłożyć na półkę, albo podarować innemu dziecku, gdy nasza pociecha się nią znudzi.

Kto będzie się zajmował psem?

Nasze dziecko chce psa, a my jesteśmy pewni, że chcemy mu go podarować. Nim to jednak nastąpi, warto jeszcze z nim porozmawiać na temat opieki nad zwierzęciem. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę, że pies to nie tylko sama przyjemność.Najlepiej ustalmy z naszą pociechą zakres obowiązków. Kto co będzie musiał przy psie robić. Rzecz jasna im młodsze dziecko, tym bardziej ograniczona będzie jego opieka nad zwierzęciem, ale nawet pięciolatek może wykonywać proste czynności, takie jak nasypanie do miski jedzenia – z naszą pomocą oczywiście.Warto wyraźnie powiedzieć dziecku, że dostanie psa tylko pod warunkiem, że będzie się nim opiekował. Czy wywiąże się ze swoich obowiązków? To już zależy w dużej mierze od nas.

konsultacja tekstu: lek. wet. Piotr Korzeniowski lekarz weterynarii, absolwent AR SGGW, właściciel przychodni weterynaryjnych i wielki miłośnik zwierząt. Jest także pasjonatem akwarystyki. Doktor Piotr współpracuje z siecią sklepów zoologicznych Kakadu, gdzie opiekuje się zwierzętami w kilku warszawskich placówkach. Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.

Kakadu sp. z o. o. jest największą w tej chwili siecią profesjonalnych sklepów zoologicznych w Polsce. Obecnie posiada 37 punktów w największych centrach handlowych  różnych miast.

https://www.kakadu.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza