Towarzyski mops

2017-10-27 16:38

Mops to pies do towarzystwa. Został wychodowany po to, aby umilać czas człowiekowi. Mops jest przede wszystkim psem rodzinnym i zazwyczaj nie wymaga się od niego innych funkcji.

Mops
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Mops – historia rasy
  2. Mops – wygląd
  3. Mops – usposobienie
  4. Mops – zdrowie
  5. Mops – dla kogo ta rasa?

Mopsy nigdy nie zachowują się agresywnie, z zainteresowaniem i życzliwością podchodzą zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. W rodzinie wybierają sobie jedną osobę, któej są bezwzględnie wierne i chodzą za nią krok  w krok.

Mops – historia rasy

Mopsy pochodzą z Chin, gdzie rasa była doskonalona na dworze niemal 1000 lat. Przez wiele lat psy tej rasy, podobnie jak i innych  ras chińskich psów miniaturowych, mogli posiadać tylko przedstawiciele dworu. Do Europy psy te dotarły najprawdopodobniej jedwabnym szlakiem. Szybko stały się ulubieńcami europejskich dworów. Miłośnikami i hodowcami mopsów byli: caryca Katarzyna, Wilhelm III, Jerzy III i królowa Wiktoria. W Polsce pierwsze wzmianki o mopsach pojawiły się już na początku XVIII w.

Rasa była znana pod wieloma nazwami. W Anglii – dutch mastiff lub pug, we Francji – carlin, w Holandii – mopshond, w Wenecji – mascherino. Obecna nazwa prawdopodobnie wywodzi się  od słowa „mopperen” (mruczeć, brzęczeć, chrapać).

Mops – wygląd

Mopsy to niewielkie pieski o krępej budowie ciała i krótkich nogach, ważą od 6 do 8 kg. Mają dużą, okrągłą głowę i spłaszczoną, kwadratową kufę. Oczy duże i okrągłe, a uszy niewielkie. Ogon mopsów jest wysoko osadzony i zwinięty, przylega do ciała.

Mopsy mają krótką, gęstą, miękką i błyszczącą sierść. Maść mopsów jest zazwyczaj jasna – beżowa lub płowa z czarną maską, albo czarna.

Mops – usposobienie

Mops to pies o bardzo pogodnym usposobieniu i sporym temperamencie. Nie lubi samotności i wręcz przepada za dużą dawką uwagi ze trony człowieka. Kiedy dczuwa jej niedosyt potrafi okazać swoje niezadowolenie. Zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę w rodzinie i zatakim ulubieńcem podąża krok w krok, jednak pozostałych członków rodziny również traktuje przyjaźnie.

To pies inteligentny i, przy odpowiedniej motywacji, chętny do nauki. Choć stworzony wyłącznie do tego, aby umilać czas właścicielowi, może z powodzeniem przejść szkolenie i stać się psem towarzyszącym

Mops – zdrowie

Jeśli właściwie dba się mopsy, zazwyczaj nie mają one problemów ze zdrowiem. W czasie zabiegów pielęgnacyjnych szczególną uwage nalezy zwracać na zęby.  Mają one płytko osadzone siekacze i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego powinno się podawać specjalne gryzaki lub od szczeniaka przyzwyczajać do mycia zębów pastą i szczoteczką.

Czasami zdarzają się choroby serca i problemy z układem oddechowym, problemy z wypadającą rzepką i dysplazją stawów biodrowych.

Mopsy nie lubią deszczu i wilgoci i  źle znoszą upały. Latem lepiej ograniczyć spcery w pełnym słońcu oraz zapewnić mu zacienione miejsce i dostęp do wody. Nie szkodzą im niskie temperatury, jednak starszym psom można zimą zakładać ubranka na czas spaceru.

Mops – dla kogo ta rasa?

Właściwie dla każdego. Ten niewielki piesek nie zajmuje dużo miejsca i szybko adaptuje się do zastanych warunków. Nie trzeba mieć doświadczenia z psami, aby mieć mopsa, ale warto być konsekwentnym w wychowaniu, bo te pieski potrafią być bardzo uparte i lubią stawiać na swoim. Ważne, aby pamiętać, że to psy bardzo wrażliwe, dla których nawet podniesiony głos ukochanego właściciela już jest karą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza