Nowofundland - delikatny i opiekuńczy gigant

2017-10-25 14:39

Nowofundland jest dużym psem, niegdyś wykorzystywanym do pracy jako siła pociągowa. Dziś te psy to przede wszystkim przyjaciele rodzin, ale też świetni ratownicy, którzy często ruszają na pomoc tonącym.

Nowofunland
Autor: thinkstockphotos.com Nowowfunland to idealny dla dużej rodziny.

Spis treści

  1. Nowofundland – historia rasy
  2. Nowofundland – wygląd
  3. Nowofundland – usposobienie
  4. Nowofundland – zdrowie
  5. Nowofundland – dla kogo ta rasa?

Nowofundland to duży, masywny pies wywodzący się z grupy górskich molosów. Jego nazwa pochodzi od Nowej Fundlandii (w Kanadzie), która jest uważana za kolebkę tej rasy.

Nowofundland – historia rasy

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia rasy, ale najbliższa prawdzie i najczęściej powtarzana to ta, która mówi, że nowofundlandy pochodzą z wyspy zamieszkiwanej przez Indian - Nowej Fundlandii. To tam swoje psy tropiące przywieźli Wikingowie, a na skutek krzyżówek z rasą tamtejszą, powstała właśnie rasa nowofundlandzka. W XVIII wieku populację zaczęto wywozić do Europy, głównie do portowych miejscowości. Tam psy zaczęto wykorzystywać przy połowach ryb – pilnowały połowów, ciągnęły łodzie i wyławiały ryby z sieci. Trudne warunki pracy sprawiły, że psy stały się odporne na niskie temperatury i do dziś są świetnymi pływakami.

Nowofundland – wygląd

Nowofundland wygląda trochę jak ogromna, pluszowa maskotka. Jest masywny, wysoki i ma gęstą, długą sierść. Jego włosie jest bardzo charakterystyczne. Ewolucja sprawiła, że jest odporne na moczenie i wilgoć. Umaszczenie może być jednokolorowe (czerń, brąz) lub dwukolorowe (czerń i biel). Dorosły osobnik osiąga 70 cm wysokości i nawet 70 kilogramów wagi. Jest bardzo sprawny i energiczny, cechuje go duża siła i wytrzymałość. Pies ma niedługi, prosty grzbiet, szeroką głowę z wypukłym czołem, małymi uszami nisko osadzonymi i opadającymi oraz nisko noszony, bujnie owłosiony, długi ogon. Psi krok sprawia wrażenie ociężałego, ale gdy nowofundland biegnie, robi to zaskakująco lekko i elastycznie.

Nowofundland – usposobienie

Rasa ta jest bardzo przyjaźnie nastawiona do człowieka i innych zwierząt. Mimo swoich gabarytów, pies jest bardzo delikatny np. wobec dzieci i świetnie się z nimi „dogaduje”. Jest znany ze swojej opiekuńczości – to najprawdziwszy i najwierniejszy przyjaciel. Słynie również z dużej inteligencji – szybko się uczy, choć powtarzanie tych samych ćwiczeń może go nudzić. Ze względu na swoje warunki fizyczne, nowofundland sprawdza się jako pies ratownik np. w wodnych służbach ratunkowych. Świetnie pływa, jest bardzo wytrzymały. Ma w sobie tak silny instynkt ratowniczy, że pobyt z nim nad wodą może rozpalić w nim ambicje psa ratownika i zacznie wyciągać na brzeg pływających ludzi. Nowofundland może być też psem zaprzęgowym.

Nowofundland – zdrowie

Najczęstszą dolegliwością notowaną u tych psów jest dysplazja stawów biodrowych, ale też skręt żołądka. Ze względu na stawy, warto unikać zbyt częstego chodzenia z psem po schodach. Pies ma tendencję do otyłości, więc bardzo ważna w jego życiu jest zbilansowana dieta. Przekarmienie psa zagraża jego zdrowiu. Nowofundlandy zapadają często również na choroby serca oraz oczu, rzadziej chorują na nerki. Niektóre psy tej rasy miewają też problemy z tarczycą.

Nowofundland – dla kogo ta rasa?

Pies świetnie nadaje się na towarzysza do życia i wspaniale odnajduje się w domowym środowisku. Idealny dla dużej rodziny, która poświęci mu swój czas. Bardzo lubi dzieci i świetnie się nimi opiekuje, dbając by nie stała się im krzywda. Równie szczęśliwy będzie, jeśli po przeszkoleniu stanie się pomocnikiem człowieka i powierzy się mu odpowiedzialne zadania np. w ratownictwie wodnym. Psu – niezależnie od przeznaczenia - należy zapewnić dużo ruchu, więc nie jest to rasa dla leniwych.