Owczarek niemiecki - oddany i lojalny członek rodziny

2017-11-22 11:13

Owczarki niemieckie to rasa psów pasterskich. Te bardzo popularne w Polsce psy sprawdzają się zarówno w roli stróża, jak i psa do towarzystwa. Często ich zdolności wykorzystuje się w policji.

Owczarek niemiecki
Autor: thinkstockphotos.com

To bardzo wszechstronne psy o zrównoważonym usposobieniu. Pierwotnie owczarki niemieckie wykorzystywano do pomocy przy wypasie stad. Następnie trafiły do policji i wojska – podczas wojen światowych wykorzystywano je w roli psów meldunkowych i sanitarnych. Znakomicie radzą sobie w wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych. Odnajdują zaginionych ludzi w lawinach i gruzowiskach, są znakomitymi ratownikami wodnymi,  przewodnikami  niewidomych oraz  pomocnikami niepełnosprawnych.

Spis treści:

  1. Owczarek niemiecki - historia rasy
  2. Owczarek niemiecki - wygląd
  3. Owczarek niemiecki - usposobienie
  4. Owczarek niemiecki - zdrowie
  5. Owczarek niemiecki - dla kogo ta rasa

Owczarek niemiecki – historia rasy

Rasa pochodzi z Niemiec. Jednym z twórców rasy był Max von Stephanitz, który wraz z innymi hodowcami postanowił stworzyć posłusznego psa, którego łatwo będzie ułożyć. W tym celu krzyżowali lokalne psy pasterskie i gospodarskie z Wirtembergii, Turyngii i Bawarii. Pierwsze długowłose osobniki zaprezentowano w 1882 roku w Hanowerze. Krótkowłosa odmiana zadebiutowała w 1889 roku w Berlinie. W kwietniu 1899 roku Max von Stephanitz założył klub – Towarzystwo Owczarka Niemieckiego. Pierwszym zarejestrowanym owczarkiem niemieckim został pies Horan – pies, który posłużył również za wzorzec rasy. Początkowo za rasowe uznawano tylko osobniki krótkowłose. Od 2011 r. obowiązuje nowy wzorzec owczarka niemieckiego, który uznaje dwie odmiany tej rasy – krótko – oraz długowłosą.

W Polsce pierwsze owczarki niemieckie pojawiły się jeszcze przed drugą wojną światową, ale niewiele było wówczas prawidłowych przedstawicieli rasy, a właściwa hodowla tej rasy rozwinęła się dopiero w latach 60. XX w.

Owczarek niemiecki – wygląd

Owczarki niemieckie to psy wielkości nieco ponad średniej - dorosłe psy ważą od 30 do 40 kg i mierzą 60-65 cm w kłębie. Suczki są nieco mniejsze (22-30 kg, 55-60 cm). To psy silne i umięśnione, mają nieco wydłużone ciało i głowę wielkości proporcjonalnej do ciała. Oczy nieco skośne o żywym spojrzeniu. Uszy owczarki niemieckie mają średniej wielkości, wysoko osadzone  i sterczące. Ogon siega owczarkom do stawu kolanowego, jest puszysty i lekko wygięty.

Sierść owczarków niemieckich jest– w zależności od odmiany - długa lub krótka. U odmiany krótkowłosej gęsta, prosta, przylegająca  i twarda w dotyku. Sierść odmiany długowłosej charakteryzuje się bardziej miękkim, nieprzylegającym włosem. Maść może być czarna, żelazista, popielata, czerwonożółta lub czerwonobrązowa z siodłem. Kolor jednolity, bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami, żółta z czarnym siodłem.

Owczarek niemiecki – usposobienie

Owczarek niemiecki to pies zrównoważony, opanowany i łagodny, o ile nie zostanie sprowokowany. Jest bardzo oddany właścicielowi i lojalny wobec członków rodziny. To dobry i tolerancyjny towarzysz dziecięcych zabaw. Jednak z uwagi na żywiołowość i siłę zwierzęcia dzieci nie powinny zostawać z psem bez nadzoru, same wydawać mu poleceń ani wyprowadzać go na spacery. Owczarek niemiecki źle znosi samotność. Może więc mieszkać w kojcu, ale powinien jak najwięcej czasu spędzać z człowiekiem. Akceptuje inne psy i małe zwierzęta. W stosunku do obcych owczarki niemieckie wykazują dużą nieufność, dlatego dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące i obronne. To dość hałaśliwe psy.

Owczarek niemiecki – zdrowie

Owczarki niemieckie to psy zdrowe – przy odpowiedniej pielęgnacji i diecie żyją ok. 13 lat. Najczęściej zdarzające się im choroby to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz przerost gruczołu krokowego. Psy tej rasy nie wymagają specjalnej pielęgnacji – należy regularnie wyczesywać martwe włosy, zazwyczaj 2 razy w tygodniu, częściej w okresie linienia. Kąpiel raz lub dwa razy w roku. Jeśli zachodzi taka potrzeba należy psu przycinać pazury, regularnie natomiast należy czyścić mu zęby i uszy.

Owczarek niemiecki – dla kogo ta rasa?

Owczarek niemiecki to pies dla osób konsekwentnych, które będą miały odpowiednio dużo czasu, aby właściwie wychować psa. Owczarki niemieckie potrzebują też aktywnego towarzysza, który zapewni im odpowiednią dawkę ruchu.

Polecamy wideo: Owczarek niemiecki i 11-miesięczne dziecko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza