PAPUGA - nimfa, ara, falista. Co trzeba wiedzieć o papugach?

2018-09-27 10:33

Papuga to ptak o barwnym upierzeniu, który żyje w egzotycznych krajach. Papugi można też hodować. W Polsce najpopularniejsza jest papuga nimfa, a także papuga ara i falista. Papugi to bardzo inteligentne, towarzyskie, ale jednocześnie hałaśliwe zwierzęta. Niektóre z nich potrafią naśladować dźwięki i ludzką mowę (gadająca papuga). Sprawdź, jak dbać o papugę, co może jeść i jak długo żyje papuga.

Papuga ara pochodzi z Ameryki Południowej. Jej cena sięga 6 tys. zł, a nawet więcej.
Autor: Getty Images Papuga ara pochodzi z Ameryki Południowej. Jej cena sięga 6 tys. zł, a nawet więcej.

Spis treści

 1. Papuga - nimfa, ara, falista
 2. Papuga - choroby papug
 3. Papuga - czym można zarazić się od papugi?
 4. Papuga - jak dbać o papugę?
 5. Papuga - co może jeść?

Papuga to piękny, kolorowy, towarzyski i niezwykle inteligentny ptak, który dziko żyje w krajach tropikalnych. W Polsce papuga to ptak hodowlany, który jest traktowany jak domowy pupil, podobnie jak pies czy kot. Jednak w przeciwieństwie do tych czworonogów papugi potrafią naśladować ludzką mowę. Podobno najlepsza gadająca papuga to papuga żako i papugi szare. Jednak w naszym kraju najpopularniejsza jest papuga nimfa, papuga ara i papuga falista

Papuga - nimfa, ara, falista

 • papuga nimfa - nalezy do rodziny kakaduowatych (Cacatuidae), która żyje na terenie Australii, Nowej Gwinei oraz okolicznych wysp
 • papuga ara, papuga żako należy do rodziny papugowatych (Psittacidae), która występuje w strefie międzyzwrotnikowej (najliczniej w Ameryce Południowej i Australii)
 • papuga falista, papużka nierozłączka (papużki nierozłączki) należą do rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), która zamieszkuje obszary Afryki, Azji oraz Australii
 • papuga nestor kaka, papuga kakapo należą do rodziny kakapowatych (Strigopidae), która występuje w Nowej Zelandii

Papuga - choroby papug

Papugi, podobnie jak ludzie, mogą chorować. Niekiedy można u nich rozpoznać:

 • chorobę Pacheco
 • papilomatozę
 • ptasią ospę
 • neuropatyczne rozszerzenie żołądka (PDD)
 • infekcje wywołane przez adenowirus i papillomawirus

Papugi chorują także na choroby grzybiczne, np. makrorabdozę lub aspergilozę.

Papugi są także nosicielami pasożytów, takich jak świerzbowiec, roztocza i wszoły. Inne choroby pasożytnicze, z którymi mogą się zmagać papugi to trichomonoza, kokcydioza, toksoplazmoza oraz kryptosporydioza. Papugi mogą także zachorować na sternostomatozę wywołaną przez pajęczaki.

Bywa, że papugi cierpią na skazę moczanową, brązowy przerost woskówki (u papużek falistych), zaparcie jaja, tłuszczowe zwyrodnienie wątroby oraz koślawe nóżki.

Papuga - czym można zarazić się od papugi?

Zarówno papugi, jak i inne ptaki (np. kanarki), są nosicielami bakterii Chlamydia Psittaci. Jest to bakteria, która występuje w odchodach i innych wydzielinach ptaków lub ich tkankach i piórach i jest przyczyną ornitozy (inaczej papuzica/choroba ptasia).

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt ze zwierzęciem oraz wdychanie bakterii wraz z kurzem. Na początku pojawiają się objawy grypopodobne, a w wyniku postępowania choroby, mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, bolesny kaszel oraz wysoka gorączka.

CZYTAJ TEŻ:

 • Bruceloza - choroba przenoszona przez zwierzęta
 • Choroba kociego pazura po zadrapaniu lub ugryzieniu kota
 • Leptospiroza - choroba odzwierzęca spowodowana zanieczyszczeniem wody
 • Tyfus plamisty (dur plamisty, dur wysypkowy) – choroba przenoszona przez wszy i pchły
Warto wiedzieć
Papuga - jak długo żyją papugi?

Papugi są zwierzętami długowiecznymi. Mogą dożywać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu (nawet 80) lat, w zależności od gatunku. Z tego względu decyzja o kupnie papugi powinna być przemyślana, gdyż ptak ten może nam towarzyszyć przez całe życie i należy zapewnić mu właściwą opiekę.

Papuga - jak dbać o papugę?

Papugi są niezwykle towarzyskie, dlatego też należy liczyć się z tym, że trzeba poświęcać im dużo wolnego czasu na naukę, zabawę i kontakt ze zwierzęciem. Jeśli jednak nasz tryb życia nie pozwala nam na to, papudze należy zapewnić towarzystwo w postaci drugiego ptaka tego samego, bądź innego gatunku.

W ten sposób zwierzę nie będzie się męczyć i nie popadnie w depresję. Trzeba jednak liczyć się z tym, że papugi przebywające w parach lub większych grupkach, nie będą aż tak przywiązane do właściciela, jak papugi wychowywane w pojedynkę. W takim przypadku trudniejsza również może okazać się nauka mowy.

Przede wszytskim należy wybrać odpowiednią klatkę. Powinna być duża, ponieważ papugi muszą mieć odpowiednio dużo miejsca na swobodne przemieszczanie się. W zbyt małej klatce będą się męczyć i staną się osowiałe. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie dokupimy drugiego ptaka do towarzystwa.

W wyposażeniu klatki nie może zabraknąć karmnika. Jeśli mamy kilka papug, warto zamontować w klatce więcej karmników niż ptaków. W ten sposób każda z nich będzie mogła swobodnie zjeść, co zmniejszy ryzko walk o pożywienie.

Ważnym elementem jest także dozownik do wody. Powinien być zamontowany tak, aby picie nie sprawiało trudności.

Aby dobrze zagospodarować przestrzeń klatki, należy w niej umieścić żerdzie, najlepiej drewniane. Mają one dobrą przyczepność. W przypadku żerdzi plastikowych, ptak może mieć trudności z utrzymaniem się na nich.

W klatce można także zamontować niewielki basenik, aby ptaki mogły się w nim kąpać. Zapewni im to dodatkową rozrywkę. Nie można także zapomnieć o zabawkach. Papugi lubią wszelkiego rodzaju sznurki i huśtawki. Lubią się bawić także dzwoneczkami lub plastikowymi lusterkami.

Oprócz przestrzennej i dobrze wyposażonej klatki, należy raz na jakiś czas zapewnić papugom ruch poza klatką. Pierwsze samodzielne loty powinny odbywać się w przygotowanym uprzednio pokoju. Przed wypuszczeniem ptaka z klatki należy pamiętać o zamknięciu okien oraz drzwi, co uniemożliwi papudze ewentualną ucieczkę.

Papuga nimfa żyje średnio 10-14 lat, Cena jednej papugi waha się od 80 do 150 zł.
Autor: Getty Images Papuga nimfa żyje średnio 10-14 lat, Cena jednej papugi waha się od 80 do 150 zł.

Papuga - co może jeść?

Dieta papugi przeważnie opiera się na ziarnie. Można kupować gotowe mieszanki lub samodzielnie je komponować. Wiele dyskusji toczy się wokół obecności słonecznika w diecie papug. Choć ptaki te bardzo lubią ziarna słonecznika, w dużych ilościach może być on jednak dla nich szkodliwy, ze względu na sporą zawartość tłuszczu. Należy zatem kontrolować ilość podawanego słonecznika, tak aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi.

Na rynku dostępne są także specjalne granulaty, których zawierają niezbędne dla papug witaminy i składniki mineralne. Mają one różne kształty, formę, zapach i smaki.

Bardzo ważną rolę w diecie papug odgrywa wapń, który służy do budowy kości, piór oraz skorupki jajka. Można go dostarczać w formie kostki wapiennej (tzw. wapienko), skorupek jaj i muszli mątwy.

Papugi mogą jeść również warzywa (zarówno surowe, jak i suszone), owoce oraz pestki, np. dyni, cukinii, ogórka, pomidora, arbuza, winogron, granatu, papryki oraz kiwi.

Owocami jadalnymi przez papugi są: ananasy, banany, borówki, brzoskwinie, cytryn, mango, marakuje, nektarynki, czereśnie, daktyle, dzika róża, figi, papaje, śliwki, rodzynki, jabłka, winogrona, liczi, truskawki i wiele innych.

Jeśli o chodzi o warzywa, papugi chętnie jadają: bataty, brokuły, szparagi, buraki, ciecierzycę, pietruszkę, ogórki, cykorię, pomidory, fasolę, rukolę, rzeżuchę, roszponkę, rzodkiew, seler, kapustę, kalafior, szpinak i marchew.

Papużki faliste swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym falistym wzorkom na skrzydłach oraz na główce. Żyją od 5 do 10 lat.
Autor: Getty Images Papużki faliste swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym falistym wzorkom na skrzydłach oraz na główce. Żyją od 5 do 10 lat.
Warto wiedzieć
Papuga - cena

Papugi uchodzą za zwierzęta egzotyczne. Z tego względu ich cena może być nieco wyższa, niż innych pupili domowych. Koszt zakupu papugi zależy też od gatunku. Przykładowo niewielkich rozmiarów papużki nierozłączki kosztują średnio 70-200 zł (w zależności od źródła), natomiast duża papuga ara może kosztować nawet 6000 zł i więcej. Najważniejsze, aby ptaki kupować ze sprawdzonych źródeł i zarejestrowanych hodowli, aby mieć pewność m.in. co do stanu ich zdrowia.

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.