Pekińczyk - dworski towarzysz

2017-11-22 15:46

Pekińczyk to pies z klasą, który doskonale odnajduję się w towarzystwie. Mimo niewielkich rozmiarów, dawniej był traktowany jako pies szlachetny i przebywał jedynie na dworze królewskim. A jaki jest dzisiaj?

Pekińczyk
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pekińczyk – historia rasy
  2. Pekińczyk – wygląd
  3. Pekińczyk – usposobienie
  4. Pekińczyk – zdrowie
  5. Pekińczyk – dla kogo ta rasa?

Pekińczyk jest uważany za jedną z najstarszych ras na świecie, która najpewniej wywodzi się od azjatyckich wilków. Był hodowany na psa świątynnego, a jego istnienie od zawsze było związane z religią buddyjską.

Pekińczyk – historia rasy

Pekińczyk pochodzi z Chin, a jego przodkowie zajmowali tereny Mandżurii. W czasie drugiej wojny opiumowej pekińczykom groziło całkowite wyginięcie, jednak Brytyjczykom udało się uratować pięć osobników. W 1893 roku w Wielkiej Brytanii, pokazano pierwszego psa pochodzącego z tej rasy. Do Polski pierwszy pekińczyk przybył dopiero w 1928 roku. Pochodzenie psów było związane z różnymi tajemniczymi legendami. Jedna z nich głosi, że pekińczyk czuwał nad Buddą, a w razie niebezpieczeństwa przeistaczał się w lwa. Do dzisiaj Chińczycy wierzą, że pies jest wcieleniem legendarnego pieska „Fu”, który odgania złe duchy. Po śmierci cesarza jego pekińczyki, złożone w ofierze, również miały chronić jego życie pozagrobowe. Dawniej psy były traktowane jako półbóstwa, a kradzież takiego osobnika była karana śmiercią.

Pekińczyk – wygląd

Małe, długowłose lwy, tak można określić wygląd tej rasy. Psy mają charakterystyczną głowę, która jest osadzona na krótkiej i grubej szyi. Ciemne, dobrze widoczne oraz wypukłe oczy. U tej rasy można także zauważyć sercowate uszy, przylegające do czaszki oraz czarny, szeroki, o otwartych nozdrzach nos. Suki pochodzące od rasy pekińczyka są cięższe i większe od psów. Osobnik tej rasy ma bardzo gęste oraz długie włosie oraz puszysty, lekko zawinięty i uniesiony ku górze ogon.

Pekińczyk – usposobienie

Mimo iż pekińczyk nie żyje już w królewskich czasach. to nadal zachowuję się jak dumny i niezależny od nikogo arystokrata. Jest psem, który lubi wygodę i dostatnie życie, ceni sobie spokój i porządek. Jego właściciel nie może być chaotyczny i głośny, ponieważ osobniki tej rasy czują się wtedy odepchnięte i niechciane. Z takich powodów często się obrażają, a potem długo chodzą oburzone i smutne. Zatem nie jest łatwym zadaniem pojednać się z takim pupilem. Pekińczyk charakteryzuje się także dużą inteligencją, śmiałością oraz chęcią do zabawy.

Pekińczyk – zdrowie

Pekińczyk nie ma dużych problemów ze zdrowiem, jednak budowa psa może przyczyniać się do trudności z oddychaniem, a krótkie kanaliki łzowe mogą prowadzić do różnych stanów zapalnych. Właściwa pielęgnacja oczu oraz odpowiednia ilość ruchu i ochrona przed zbyt dużą ilością słońca może zmniejszyć występowanie takich dolegliwości. Psy mają problemy z rozmnażaniem, suczki bardzo ciężko znoszą poród, który z powodu dużych rozmiarów czaszki zazwyczaj kończy się cesarskim cięciem.

Pekińczyk – dla kogo ta rasa?

Pekińczyk nie potrzebuje dużych przestrzeni do codziennego funkcjonowania, odnajdzie się w każdym mieszkaniu. Nie wymaga dużej aktywności ruchowej i wielu długich i częstych spacerów. Jest bardzo miłym i spokojnym psem, który dobrze odnajduje się w towarzystwie. Właściciel nie może przebywać zbyt długo poza domem i zostawiać psa samego, ponieważ pekińczyk nie lubi samotności i odtrącenia. Brak zainteresowania może doprowadzić do depresji naszego pupila. Pekińczyk nie jest odpowiednim psem dla dzieci, ponieważ nie lubi częstych zabaw i ciągłego zainteresowania ze strony małych towarzyszy. Choć jest inteligentny nie nadaję się do wymagającej nauki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza