Pitbull czyli amerykański pit bull terier

2017-10-27 16:41

Pitbull czyli american pit bull terier to rasa uznawana za jedną z najbardziej agresywnych psich ras.  W niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii posiadanie i hodowla pitbulli jest zakazana. Jednak rasa ma też swoich zwolenników, wśród których panuje przekonanie, że to najlepsi i kochani towarzysze. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy można mieć psa tej rasy jeśli w domu są dzieci?

Pitbull
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. American pit bull terier – historia rasy
  2. Pitbull – wygląd
  3. Pitbull – usposobienie
  4. Pitbull – zdrowie
  5. Pitbul – dla kogo ta rasa?

Wokół pitbulli narosło wiele mitów, krąży o nich sporo półprawd i niedomówień. Powszechnie kojarzą się z agresją i rządzą walki. Pierwotnie wykorzystywane były do walk psów, stąd ich potrzeba walki i rywalizacji. Jednak wielu właścicieli pitbulli twierdzi, że to bardzo kochane i towarzyskie psy, najlepsi przyjaciele jakich mieli. Prawda, jak zwykle leży pewnie gdzieś pośrodku.

American pit bull terier – historia rasy

Pitbulle wywodzą się od potężnych molosów, które krzyżowano z terierami, aby dodać im zaciętości i sprytu. Wszystko to aby stworzyć silne, a jednocześnie szybkie psy, które będą zażarcie walczyć w organizowanych na zapleczach pubów i piwnicach (pit – ang. dół) walkach psów. Jedynym celem doboru było uzyskanie psów  zwinnych, nieustępliwych i rwących się do walki, jeśli chodzi o wygląd psy te były bardzo nierówne.

Usystematyzowanie rasy nastąpiło w Stanach Zjednoczonych, dokąd psy przybyły wraz z angielskimi osadnikami w 1870 r. Tam też dokonał się podział rasy na dwie linie, mające wspólne korzenie. American staffordshire terier  - popularnie nazywany amstaffem oraz american pitt bull terier. Psy tej drugiej rasy nadal hodowane były do walk – są bardzo bojowe, odważne i gotowe do starcia z większymi osobnikami. Ich hodowcy zrzeszeni są w United Kennel Club, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, do której należy Polska, nie uznała jej dotychczas. W niektórych krajach rasa jest zakazana.

Pitbull – wygląd

Pitbulle mają atletyczną sylwetkę o kwadratowym kształcie. Duża głowa jest okrągła z mocną szczęką i z głęboko osadzonymi i szeroko rozstawionymi, małymi oczami w kształcie elipsy. Osadzone wysoko na głowie uszy mogą być przycięte, lub nie. Uwagę zwraca wydatna umięśniona szyja i szeroka klatka piersiowa z wydatną muskulaturą. Ogon pit bulla  jest krótki w porównaniu z rozmiarem psa, nisko osadzony i zwężający się ku końcowi. Nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu i nie może być cięty. Waga nie jest bardzo istotną cechą pit bulla, ale preferowane są osobniki o masie od 13,6 kg do 22,7 kg, a dla psów od 15,9 kg do 27,2 kg. Wysokość w kłębie oscylują pomiędzy 43 a 56 cm.

Pitbulle mają grubą skórę, ciasno przylegającą skórę, jedynie na szyi i klatce piersiowej jest luźna i tworzy pionowe fałdy. Sierść pit bulli jest krótka, sztywna  i błyszcząca. Umaszczenie bardzo różnorodne – dozwolony jest każdy kolor i znaczenie.

Pitbull – usposobienie

Psy tej rasy mają zrównoważony temperament , a jednocześnie charakteryzuje je siła, waleczność  i odporność na ból. Ich mityczna wręcz agresja skierowana jest przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji pitbull potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów.

Dobrze skojarzone a następnie właściwie prowadzone osobniki mogą być lojalnymi towarzyszami całej rodziny. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że to znakomici opiekunowie najmłodszych. Pamiętajmy jednak, że pitbull wymaga bardzo konsekwentnej i starannej socjalizacji i pełnego szkolenia, więc to pies nie dla każdego.

Pitbull – zdrowie

Schorzeniami typowymi dla rasy są: dysplazja stawów biodrowych, problemy z rzepką, zaburzenia czynności tarczycy i wrodzone wady serca.  Jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest to rasa wymagająca, jednak psy te potrzebują dużo ruchu.

Pitbul – dla kogo ta rasa?

Znawcy rasy twierdzą, że pit bulle to psy znakomite dla rodzin, łagodne, opiekuńcze dla dzieci. Ale pod jednym warunkiem – pies musi być od szczenięctwa socjalizowany i szkolony. Wtedy nie stanowi zagrożenia. Niebezpieczne mogą być osobniki o nieznanym pochodzeniu, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do adopcji takich osobników. Pewne jest, że pitbull to nie jest pies dla każdego. Właściciel musi zapewnić psu odpowiednią dawkę uwagi i konsekwentne wychowanie. Pitbull to także pies dla osób aktywnych, potrzebuje dużo ruchu, więc właściciel nie może być miłośnikiem kanapy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza