Rasy psów najbardziej przyjazne człowiekowi

2020-07-01 9:42

Pies to towarzysz idealny - jest wierny, nie narzeka, potrafi pocieszyć, poprawić humor, a do tego zachęca do aktywności fizycznej. Wśród psów są jednak rasy, które są szczególnie łagodne dla człowieka i łatwe w ułożeniu. To ważne zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i mających w domu małe dzieci.

Rasy psów najbardziej przyjazne człowiekowi
Autor: Getty Images

Pies przyjazny człowiekowi powinien być z natury łagodny, cierpliwy, wierny, posłuszny, przyjacielski dla dzieci, mieć spokojne i zrównoważone usposobienie, a do tego chętnie się uczyć. Oto kilka ras, które najlepiej spełniają te warunki.

Spis treści

  1. Golden retriever
  2. Labrador Retriever
  3. Pudel
  4. Airedale Terrier
  5. Bokser
  6. Shih Tzu

Golden retriever

Rasa tych psów wyróżnia się wielką inteligencją, a do tego łagodnym charakterem. Psy te rzadko szczekają i są bardzo zrównoważone emocjonalnie, a przy tym pełne energii, którą najlepiej spożytkować podczas długich spacerów. Golden retrievery bardzo przywiązują się do właściciela i najchętniej nie odstępują go na krok, wymagają też jego ciągłej uwagi. Ze względu na swą wrodzoną łagodność doskonale nadają się jako psy rodzinne, a także towarzysze osób starszych i schorowanych.

Wymagają jednak pielęgnacji długiej sierści, którą trzeba szczotkować kilka razy w tygodniu, oraz opadających uszu. 

Psy te ważą 25-38 kg, żyją 10-12 lat.

Labrador Retriever

Labradory to idealne psy rodzinne - są łatwe do ułożenia i bardzo przyjazne dzieciom. Najchętniej wszędzie towarzyszyłyby człowiekowi. Są ciekawskie i bardzo lojalne wobec człowieka. Mają spokojną osobowość i są bardzo zrównoważone, przyczyniają się do utrzymania harmonii wśród domowników.

Dawniej labradory hodowano jako psy myśliwskie, dlatego każdy nowy właściciel powinien pamiętać o ich potrzebie ruchu i wyzwań. Bardzo lubią pracę, dlatego znakomicie sprawdzają się tez jako psy policyjne czy jako przewodnicy.

Pod względem wielkości labrador należy do ras średnich. Samce osiągają zwykle w kłębie 56-57 cm, a suczki 45-56 cm. Występują w trzech pięknych kolorach: czarnym, żółtym (biszkoptowym) oraz brązowym (wątrobianym).

Psy te ważą 29-33 kg, żyją 12-14 lat.

Pudel

Pudle to psy otwarte i przyjacielskie, znakomicie nadające się na towarzysza człowieka. Są empatyczne, mają łagodne usposobienie, na obce osoby reagują ze spokojem. Wyróżnia je też inteligencja (pod tym względem przodują we wszelkich rankingach). Bardzo szybko się uczą, ale wymagają uwagi. Co więcej, uwielbiają być w centrum zainteresowania!

Pudle występują w czterech rozmiarach:

  • pudel duży (królewski) - wysokość w kłębie 45-60 cm,
  • pudel średni - wysokość w kłębie 35-45 cm,
  • pudel miniaturowy - wysokość w kłębie 28-35 cm,
  • pudel Toy - wysokość w kłębie mniej niż 28 cm.

Niestety charakterystyczne dla tej rasy są choroby stawów i oczu bardzo często prowadzące do utraty wzroku.

Psy te w zależności od rasy żyją nawet ponad 15 lat.

Airedale Terrier

To pies, który pójdzie z tobą wszędzie! Ma żywiołowy charakter, nie jest bojaźliwy, ale też wie, jak się zachować. Jak każdy terier jest uparty i bardzo inteligentny - to sprawia, że czasami dyktuje własne warunki. Jest to pies dla osób aktywnych, szybko się uczy i jest bardzo przyjazny. Szczególnie lubi dzieci. Niestety ma instynkt łowczy, więc warto się zastanowić przed trzymaniem w domu innego pupila, np. kota czy chomika.

Sierść psów tej rasy powinna być regularnie trymowana — dzięki temu zachowuje swój naturalny blask. Psy osiągają do 59 cm w kłębie. Lubią ruch i będą zadowolone z joggingu, wycieczek rowerowych oraz innych aktywności. To nie jest pies dla leniuszków!

Psy te ważą 18–29 kg, żyją 10-12 lat.

Bokser

Boksery uchodzą za nieskomplikowane charaktery, przyjazne wobec człowieka i chętnie mu towarzyszące. Uwielbiają dzieci, są cierpliwe, zrównoważone i spokojne. Dla boksera ważne jest, by jego nauczyciel był spokojny, wyluzowany i obchodził się z nim po przyjacielsku. Pies nadaje się świetnie dla osób niedoświadczonych.

Niestety boksery mają tendencję do deformacji stawów, dysplazji stawu biodrowego, artrozy czy spondylozy. Występują u nich także częściej choroby serca i choroby nowotworowe. Mają kwadratową sylwetkę, to oznacza, że długość ich ciała odpowiada wysokości w kłębie.

Psy te ważą 25–32 kg, żyją 10-12 lat.

Shih Tzu

Shih Tzu jest otwarty i przyjacielski wobec ludzi i innych zwierząt, wydaje się być podobny z charakteru bardziej do kota niż do psa i bywa przekorny. Uwielbia zabawy, a jego wychowanie powinno być proste przy minimalnej wiedzy opiekuna.

Shih Tzu mają problemy z oczami i oddychaniem wynikające z ich krótkiego noska. Wymagają też zabiegów - trzeba z nimi chodzić do fryzjera na strzyżenie!

Psy te ważą 4-7,2 kg, żyją 12-17 lat.

Jaki pies do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Jak dużo czasu spędzasz w mieszkaniu?