ZWIERZĘ DOMOWE uczy dziecko empatii i... wegetarianizmu?

2014-08-12 18:27

Amerykańscy naukowcy wykazali, że dzieci, które od małego troszczą się o domowe zwierzęta, wykazują więcej empatii w stosunku do mniejszych stworzeń oraz... częściej zostają wegetarianami.

Zwierzę dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Zwierzę domowe uczy dziecko empatii.

Naukowcy z Bellarmine University przeprowadzili badanie na 273 osobach. Zapytali ich najpierw, czy spożywają mięso czy są wegetarianami, a później sprawdzili, czy w dzieciństwie posiadali zwierzęta domowe.

ZWIERZAK DLA DZIECKA: na co zwrócić uwagę, wybierając pupila dla malucha? >>

Badacze chcieli w ten sposób się przekonać, czy poziom empatii wobec zwierząt jest zależny od faktu posiadania zwierzątka w dzieciństwie.

Wyniki pokazały, że te osoby, które odczuwały bliską więź ze swoimi pupilami, rzadziej sięgały po pokarmy mięsne. Jeśli je spożywały w ograniczonym stopniu, starały się nie myśleć, skąd pochodzi to mięso. - Kiedy odczuwa się empatię do zwierząt, ciężej je zjeść - mówi prof. psychologii Hank Rothgerber, autor badań.

Wegetarianizm u dzieci. Czy dziecko może NIE JEŚĆ MIĘSA? >>

Zakup zwierzęcia domowego warto jednak dokładnie przemyśleć. Dziecko może znudzić się kotkiem czy psem już po kilku dniach, a obowiązki domowe ktoś będzie musiał wykonywać. Zanim więc zdecydujecie się na zrobienie dziecku takiej przyjemności, sprawdźcie, czy to nie jest chwilowy kaprys.

Dobrym sposobem są... aplikacje na tablety, w których trzeba codziennie karmić, pielęgnować i wyprowadzać zwierzątko. Jeśli dziecko robi to systematycznie i po dłuższym czasie dalej ma ochotę mieć pupila, można rozważyć zakup.