Chomik - dżungarski, syryjski i nie tylko. Co trzeba wiedzieć o chomiku?

2020-06-22 10:50

Chomik - dżungarski, syryjski, Roborowskiego, a nawet chomik panda. Niezależnie od tego, na jaką rasę chomika się zdecydujemy, będzie on źródłem radości dla domowników, zwłaszcza dla dzieci. To właśnie chomik jest najczęściej pierwszym zwierzątkiem, jakie dostają pod opiekę najmłodsi. Jak długo żyje chomik? Jak dbać o chomika? Jak się nim zajmować? Co może jeść chomik?

CHOMIK - dżungarski, syryjski i nie tylko. Co warto wiedzieć o chomiku?

i

Autor: Getty Images CHOMIK - dżungarski, syryjski i nie tylko. Co warto wiedzieć o chomiku?

Chomik (cricetinae) to gryzoń z charakterystycznymi dużymi torbami policzkowymi, w których gromadzi i przenosi do nory zapasy jedzenia.

W polskich sklepach zoologicznych najczęściej spotykany jest chomik dżungarski, syryjski i Roborowskiego, choć coraz większą popularnością cieszy się także chomik panda. Z kolei chomik europejski to chomik dziko żyjący, który zamieszkuje głównie pola uprawne.

Spis treści

  1. Chomik - dżungarski, syryjski i nie tylko
  2. Chomik - czy przenosi choroby?
  3. Chomik - jak dbać o chomika?
  4. Chomik - żywienie. Co może jeść chomik?

Chomik - dżungarski, syryjski i nie tylko

Zalicza się do nich około 300 gatunków. Wśród nich można wyróżnić także odmiany hodowlane, które często traktowane są jako zwierzątka domowe.

1. Chomik europejski - jest największym przedstawicielem z chomikowatych. Jego długość wynosi 20-34 cm, a masa – 400-700 g. Jest więc wielkością zbliżony do świnki morskiej. Wierzch jego ciała jest zazwyczaj ciemnobrązowy, a brzuch czarny. Mogą występować białe plamki w okolicy pyszczka, karku oraz łapek.

Chomiki europejskie występują pomiędzy Europą a Azją. W Polsce chomik europejski zamieszkuje przede wszystkim pola uprawne (rzadziej łąki i nieużytki). Największa populacja chomików znajduje się w południowo-wschodnich rejonach naszego kraju. Jest to wynikiem sprzyjających tym zwierzętom warunków naturalnych (gleby, rośliny oraz miejsce rozrodu).

Chomiki europejskie uznawane są w rolnictwie za duże szkodniki, ponieważ pola uprawne są jednym ze źródeł ich pożywienia.

2. Chomiki karłowate - stanowią grupę 3 najmniejszych gatunków chomików na świecie:

  • chomik dżungarski – zamieszkuje na wolności stepy i tundry Syberii Zachodniej i Kazachstanu. Zaliczany jest także do zwierząt hodowlanych i towarzyszących. Tułów wraz z głową sięga 7-9 cm, a masa ciała średnio 19-45 g. Futro chomika dżungarskiego jest ciemne w odcieniach popielatego lub ciemnobrązowego o czarnych uszach i prędze biegnącej wzdłuż grzbietu oraz białawym brzuchu. Wraz z porami roku ubarwienie w naturalnych warunkach zmienia się (stają się bardziej białe)

- chomik panda - często mylnie uważany jest jako odrębna rasa chomika. Jest to jednak odmiana chomika dżungarskiego o charakterystycznym umaszczeniu, przypominającym biało-czarne plamy pandy.

  • chomik Roborowskiego – jest najmniejszym przedstawicielem podrodziny chomików. Długość dorosłego osobnika to 4,5-5 cm, a masa 20-25 g. Jego futro ma barwę piaskową. Środowiskiem naturalnym chomiczka Roborowskiego są piaszczyste pustynie i półpustynie Azji Środkowej. Jest także gatunkiem hodowlanym
  • chomik Campbella - (chomik mandżurski lub chomicznik zabajkalski) wcześniej kasyfikowany był jako podgatunek chomika dżungarskiego. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Jego piaskowy odcień futra zlewa się wraz z otoczeniem. Chomik mandżurski ma także czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu

3. Chomik syryjski w naturalnych warunkach występuje w Azji mniejszej i żyje na terenach pustynnych i półpustynnych oraz polach zbożowych. W 1938 roku chomiki syryjskie trafiły do Stanów Zjednoczonych jako zwierzęta labratoryjne.

Warto wiedzieć, że chomiki syryjskie używane są w laboratoriach badawczych podczas opracowywania leków dla ludzi uzależnionych od alkoholu, ponieważ charakteryzują się 40-krotnie większą niż człowiek tolerancją na alkohol (w przeliczeniu na masę ciała).

Gryzonie łatwo się mnożą i oswajają, dzięki temu bardzo szybko stały się zwierzątkami hodowlanymi. Długość ciała chomika syryjskiego waha się od 15 do 18 cm, a waga od 100 do 170 g. W środowisku naturalnym ubarwienie chomików syryjskich występuje zazwyczaj w odcieniach złota i brązu.

Jednak w wyniku mutacji oraz selekcji hodowlanej, chomiki syryjskie występują niemal w niezliczonej ilości barw. Najczęściej można spotkać złotą (Golden), kremową (Cream), czarną (Black), cynamonową (Cinnamon), popielatą i srebrno-szarą (Sliver grey).

CZYTAJ TEŻ:

  • Świnka morska (kawia domowa) - żywienie i opieka. Ile żyje świnka morska?
  • Koszatniczka - żywienie, cena. Ile żyje koszatniczka?
  • Myszoskoczek - domowy gryzoń. Jaka jest jego cena? Jak długo żyje?
  • Mysz domowa: co je, ile żyje i jak o nią dbać?

Chomik - czy przenosi choroby?

Od chomika można się zarazić wieloma chorobami. Chomiki mogą być nosicielami pasożytów wewnętrznych, takich jak tasiemce i nicienie, oraz zewnętrznych – pchły.

Chomiki mogą roznosić także:

  • wściekliznę,
  • listeriozę,
  • salmonellozę,
  • leptospirozy,
  • bakterię Escherichia coli,
  • riketsjozy.

Chomiki mogą być także bezobjawowymi nosicielami bakterii Campylobacter, która u człowieka może być przyczyną biegunki¹. Bakterie są wydalane wraz z kałem zwierzęcia.

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, należy dbać o gryzonie oraz zachować środki ostrożności i przestrzegać zasad higieny podczas kontaktu z chomikami. Przede wszystkim należy zachować czystość otoczenia chomika oraz przed i po każdym kontakcie ze zwierzęciem dokładnie umyć ręce.

CZYTAJ TEŻ:

  • Bruceloza - choroba przenoszona przez zwierzęta
  • Choroba kociego pazura po zadrapaniu lub ugryzieniu kota
  • Leptospiroza - choroba odzwierzęca spowodowana zanieczyszczeniem wody
  • Tyfus plamisty (dur plamisty, dur wysypkowy) – choroba przenoszona przez wszy i pchły
Warto wiedzieć

Chomik - alergia (uczulenie) na chomika

Uczulenie na chomika może objawiać się:

Z takimi objawami należy zgłosić się do alergologa, by wykonać odpowiednie testy. Aby uniknąć niechcianych dolegliwości alergicznych, takie testy można wykonać przed zakupem chomika.

Chomik - jak dbać o chomika?

Aby zapewnić chomikowi dogodne warunki do życia, klatkę bądź akwarium należy ustawić w odpowiednim miejscu (tak, aby nie znajdowało się bezpośrednio na słońcu) i odpowiednio wyposażyć.

Najważniejszym elementem jest przede wszystkim podłoże. Najlepiej sprawdza się wyściółka z trocin, zwłaszcza z drzewa sosnowego, gdyż jest ono najbardziej chłonne i całkowicie nietoksyczne dla gryzoni.

Chomik to nie zabawka, lecz stworzenie, które bardzo łatwo można skrzywdzić. Należy zapewnić mu bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad opiekującym się nim dzieckiem.

Chomiki mają bardzo rozwinięty zmysł węchu – tym samym są wrażliwe na wszelkiego rodzaju zapachy. Należy zatem wymieniać podłoże w klatce co najmniej raz w tygodniu, a w razie potrzeby nawet częściej. Dzięki temu zapewnimy komfort nie tylko gryzoniowi, lecz także sobie, nie narażając się na przykre zapachy w domu.

Należy także usuwać z klatki niezjedzone resztki warzyw i owoców, gdyż zbyt długo leżące resztki mogą zaszkodzić chomikowi.

  • drabinki - chomiki uwielbiają przeciskać się przez różnego rodzaju zakamarki, dlatego klatkę chomika warto także zaopatrzyć w różnego rodzaju drabinki i rurki. Mile widziane są także pięterka, aby gryzoń mógł się wspinać
  • domek - chomiki potrzebują także odrobiny prywatności, dlatego powinno się zapewnić mu schronienie w postaci plastikowego lub drewnianego domku
  • kołowrotek - nieodzownym elementem wyposażenia klatki jest kołowrotek. Z racji tego, że chomiki prowadzą nocny tryb życia, przed zakupem należy zwrócić uwagę na głośność urządzenia, tak aby hałas kołowrotka nie przeszkadzał domownikom

Chomika nie wolno kąpać. Gryzonie myją się samodzielnie.

Ruch chomikowi można również zapewnić, wypuszczając go z klatki. Aby chomik mógł swobodnie i bezstresowo zażyć ruchu poza klatką, najlepiej zakupić specjalną kulę do biegania. W ten sposób z pewnością nigdzie nie ucieknie, a domownicy mogą mieć nad nim pełną kontrolę.

Warto wiedzieć

Chomik – w klatce czy w akwarium?

Chomiki można trzymać się w klatce, terrarium lub akwarium. Jednak jakie mieszkanko jest najlepsze dla gryzonia?

Chomiki bardzo lubią się wspinać, więc klatka z pewnością jest dla nich dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu mogą ćwiczyć łapki, wchodząc po pręcikach. Poza tym w klatce jest znacznie większa cyrkulacja powietrza niż w akwarium czy terrarium.

Klatki są również wygodniejsze do sprzątania, gdyż mają odczepianą górę. Dzięki temu można łatwo opróżnić samą kuwetę. W przypadku akwarium zadanie jest nieco trudniejsze, gdyż zużyte trociny trzeba wyciągać z góry. Nieporęczne staje się także mycie akwarium ze względu na jego rozmiary i ciężar. Łatwo także o uszkodzenie lub zbicie szkła.

Chomiki karłowate mogą za to przeciskać się między szczebelkami, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zakup klatki z bardzo małymi szczelinami między prętami, terrarium lub akwarium.

Chomiki bardzo lubią kopać w trocinach, dlatego należy wsypywać im dość grubą ich warstwę. Jednakże chcąc zachować czystość otoczenia oraz pokoju warto zdecydować się na klatkę z wysokim dnem lub akwarium, ponieważ przy niskiej kuwecie chomik może rozsypywać trociny wokół niej.

Decydując się na akwarium należy także wziąć pod uwagę specyfikę mocowania zabawek dla gryzoni oraz poidła. Muszą zawierać specjalne przyssawki do szkła. W przypadku klatki zadanie jest ułatwione, gdyż bez problemu można doczepić do szczebelków różnego rodzaju drabinki, pięterka, poidło czy też kołowrotek.

Chomik - żywienie. Co może jeść chomik?

Chomiki hodowlane należy żywić wg ściśle określonych zasad. Ich podstawowym źródłem pokarmu jest specjalistyczna karma zawierająca mieszankę dla gryzoni.

Chomików nie wolno karmić cebulą, fasolą, kruchą sałatą, solonymi orzeszkami, słodyczami, owocami cytrusowymi oraz owocami pestkowymi.

Dodatkowo chomiki można dokarmiać nasionami pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, lnu, sorgo, proso oraz pestek słonecznika i dyni.

Chomiki mogą jeść także warzywa, takie jak: marchew, ogórek, pomidor, słodka papryka, brokuł, buraki, rzepa, liście kalafiora, pietruszka. Dietę chomików można urozmaicić także owocami: jabłkiem, gruszką, arbuzem, winogronem, malinami, truskawkami oraz bananami.

Chomiki lubią także owady, które są dla nich bogatym źródłem białka. Bardzo chętnie jedzą larwy mącznika. Mogą się żywić także ziołami, takimi jak: koniczyna, mniszek pospolity, tasznik pospolity, krwawnik pospolity, gwiazdnica pospolita, starzec zwyczajny, koper i liście maliny.

Quiz: Jakie zwierzątko domowe najbardziej do Ciebie pasuje?
Pytanie 1 z 9
Ile czasu dziennie spędzasz w domu?