Królik - czy to dobry zwierzak dla dziecka?

2017-12-01 11:14

Królik to zwierzę wyjątkowo pocieszne. Nie jest to jednak pupil dla każdego, dlatego zanim zdecydujemy o jego przygarnięciu, warto poznać cechy i wymagania zwierzaka. To pozwoli nam później uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

królik dla dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Królik – cechy zwierzęcia
  2. Królik – dla kogo to zwierzę?
  3. Królik – jaki gatunek wybrać?
  4. Królik – wymagania

Moda na hodowanie królików w mieszkaniach przyszła wraz z pojawieniem się na rynku zoologicznym królików miniaturek. Możliwość posiadania słodkiego, małego zwierzaka jest spełnieniem marzeń m. in. tych, którzy nie mogą trzymać w domu psa lub kota. Nie oznacza to, że królik jest mniej kłopotliwym zwierzęciem. Jego charakter, upodobania i wymagania mogą stanowić dla właściciela prawdziwe wyzwanie, dlatego decyzja o posiadaniu królika nie powinna być podejmowana spontanicznie.

Królik – cechy zwierzęcia

Króliki należą do rodziny zającowatych. Do hodowli domowej przeznaczone są udomowione króliki. Każdy rodzaj królika charakteryzuje duża energiczność. Zwierzęta wymagają miejsca do skakania, więc nie mogą być skazane jedynie na życie w klatce. Z drugiej strony to ssaki bardzo delikatne, nie lubiące hałasu i nerwowych ruchów. Króliki dużo śpią, zarówno w dzień, jak i w nocy. Najbardziej aktywne robią się rano i wieczorem. Lubią gryźć wszystko, co napotkają na swojej drodze. To duzi indywidualiści – nie chcą, by właściciele ingerowali zbyt mocno w ich przestrzeń. Z drugiej strony wymagają zainteresowania, więc należy im poświęcać codziennie swój czas. To duże pieszczochy. Nie lubią jednak być noszone na rękach, o wiele lepiej czują się, leżąc obok swojego opiekuna. Zwierzęta żyją od 7 do 10 lat. Bez względu na gatunek, królik dość obficie linieje. By zwierzak nie chorował, wymaga odpowiednio zbilansowanej diety.

Królik – dla kogo to zwierzę?

Choć króliki są pocieszne, nie są stworzone do natrętnego przytulania. Lubią samodzielnie eksplorować otoczenie i lubią przestrzeń. Z tego powodu nie poleca się ich dzieciom. Stresuje ich hałas i gwałtowne zachowania, więc sprawdzą się tam, gdzie będą mieć zapewniony spokój i ciszę. Królik, choć mieszka w klatce, nie powinien być zostawiany zbyt długo sam w domu. Mimo jego indywidualizmu, lubi obecność człowieka, dlatego nie sprawdzi się u osób, które dużo wyjeżdżają i często ich nie ma w domu. Króliki nie lubią zmieniać miejsca pobytu, dlatego oddawanie ich komuś na przechowanie czy zabieranie ze sobą w podróż nie jest dobrym rozwiązaniem. To zwierzęta odpowiednie dla osób, które po prostu lubią obserwować naturę i nie ingerują zbyt w życie swoich pupili. Sprawdzą się w domach cierpliwych i spokojnych właścicieli.

Wraz z kupnem królika należy zaakceptować również fakt częstego sprzątania po nich. Zwierzaki gubią sierść, szybko brudzą klatkę, a biegając po mieszkaniu pozostawiają po sobie odchody. Zanim przygarniemy królika, należy tylko jeszcze się upewnić, czy nie jesteśmy uczuleni na jego sierść. Wiele alergii dotyczy właśnie króliczego futerka.

Królik – jaki gatunek wybrać?

Ras królików jest kilkadziesiąt, jednak najpopularniejsze do hodowania w domu są króliki miniaturki. To karłowate wersję dużych królików, specjalnie przystosowane do trzymania w małych pomieszczeniach. Do miniaturek zaliczamy następujące rasy:

  • Karzełek Teddy – ma długą sierść, która się nie filcuje i nie wymaga podcinania. Włosie może mieć różne kolory.
  • Angor – charakteryzuje się bardzo długą, prostą sierścią o różnobarwnym umaszczeniu. Sierść królika wymaga dokładnej pielęgnacji, w tym specjalnie zbilansowanej karmy.
  • Baranek – cechą charakterystyczną tych królików są oklapnięte uszy. Dodatkowo, rasa ta jest uznawana za najbardziej radosną i rozbrykaną.
  • Królik Holenderski – ma klasyczny wygląd, jego sierść jest średniej długości. Znakiem rozpoznawczym jest biało-czarne ubarwienie. Jest jednym z najczęściej hodowanych królików.
  • Hermelin – jest bardzo podobny do królika holenderskiego. Jego sierść jest jednolita kolorystycznie, najczęściej biała.
  • Mini Rex – bardzo popularna rasa domowa. Posiada aksamitnie miękkie futerko. Królik ten ma radosne usposobienie i dużo energii, na dodatek jest mniej bojaźliwy od innych ras.
  • Polish – rasę tę charakteryzują bardzo krótkie uszy i specyficzny, lekko spłaszczony pyszczek. Króliki te są bardzo łagodne, ale lubią psocić.

Królik – wymagania

Króliki większość czasu spędzają w klatce. Ważne, by klatka była dość obszerna i pozwoliła zwierzęciu się po niej swobodnie przemieszczać. Klatka (50-300 zł) powinna być wyściełana granulatem lub trocinami (5-10 zł) można do niej włożyć również siano. Nie wolno zapominać o poidełku (10-20 zł) i karmniku zamocowanym w klatce. Zwierzę nie potrzebuje domku do spania. Zwykle samo sobie mości takie miejsce w trocinach. Do utrzymania królika w zdrowiu i długim życiu, potrzebna jest dobra karma (3-7 zł). Ze względu na potrzebę gryzienia, zwierzęciu warto do klatki włożyć coś, co pozwoli mu na tę czynność. Może to być specjalna kolba oklejona jedzeniem, wapno, gałązki lub kartonowa rolka od papieru toaletowego. Kupując królika, warto również zakupić specjalny transporter dla tych zwierząt (20-40 zł) na wypadek, gdyby trzeba było przewieźć pupila do weterynarza.

Mimo tego, że zwierzęta te trzymane są w klatkach, dla ich dobrego samopoczucia należy codziennie wypuszczać je na kilka godzin. Nie musi to być wielki wybieg, wystarczy np. małe pomieszczenie. Ważne, by zwierzę mogło sobie pokicać i pozwiedzać. Zanim jednak wypuścimy królika „na wolność”, należy zabezpieczyć otoczenie np. usuwając z niego rzeczy, które mogą zostać pogryzione (np. kable) i blokując wąskie przestrzenie, w których królik mógłby się zaklinować.