Spis treści
- W jaki sposób działa obroża na kleszcze?
- Jak długo działa obroża na kleszcze?
- Jak zakładać psu i kotu obrożę na kleszcze?
- Jak dbać o obrożę na kleszcze?
- Jakie środki ostrożności należy zachować przy kontakcie z obrożą na kleszcze?
- Jak zapobiegać kleszczom?
- Jak usuwać kleszcza z psa lub kota?
- Jakie choroby odkleszczowe występują u kota?
- Jakie choroby odkleszczowe występują u psa?
Obroże na kleszcze dla psów i kotów można kupić zarówno w gabinecie weterynaryjnym jak i sklepie zoologicznym. poza tym dostępne są w wielu innych miejscach, także w internecie.
Jeśli twój zwierzak ma dużo sierści, to obroża nie będzie najlepszą ochroną przeciwko kleszczom.
Decydując się na kupno jednej z nich trzeba pamiętać, że tylko niektóre mają właściwości kleszczobójcze, pozostałe jedynie odstraszają kleszcze z różną zresztą skutecznością. Dlatego na obroży nie warto oszczędzać i lepiej wybrać tę od renomowanego producenta.
Kotom spędzającym dużo czasu samodzielnie na zewnątrz nie poleca się obróżek na kleszcze, bo zawsze istnieje ryzyko, że zwierzę uwięźnie i zrobi sobie krzywdę.
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób działa obroża na kleszcze?
- Jak długo działa obroża na kleszcze?
- Jak zakładać psu i kotu obrożę na kleszcze?
- Jak dbać o obrożę na kleszcze?
- Jakie środki ostrożności należy zachować przy kontakcie z obrożą na kleszcze?
- Jak zapobiegać kleszczom?
- Jak usuwać kleszcza z psa lub kota?
- Jakie choroby odkleszczowe występują u kota?
- Jakie choroby odkleszczowe występują u psa?
W jaki sposób działa obroża na kleszcze?
Obroża na kleszcze zawiera substancje owadobójcze (takie jak permetryna czy flumetryna, imidaklopryd), które nie są szkodliwe dla człowieka, a także substancje odstraszające kleszcze.
Po właściwym założeniu obroży, substancje czynne wydobywają się z mikroporów tworzywa, z którego jest wykonana i docierają do całego futra i skóry.
Przed założeniem obroży trzeba usunąć wszystkie kleszcze, jeśli zwierzę je ma. Nawet w kilka dni po założeniu obroży może okazać się, że znajdziesz na pupilu kleszcza - nie oznacza to, że obroża nie działa - po prostu pasożyt wkłuł się w kota lub psa, zanim obroża zaczęła działać.
Jak długo działa obroża na kleszcze?
Na co należy zwrócić uwagę, kupując obrożę przeciwkleszczową? Na to, jak długo działa - to ważne, bo najlepiej wymieniać obrożę nieco wcześniej, na zakładkę.
Zwykle obroże przeciwkleszczowe spełniają swe zadania przez 3 do 8 miesięcy, ale by zwierzę miało pełną ochronę, musi minąć kilka dni (zwykle co najmniej 48 godzin), by substancja weszła w kontakt ze skórą i rozprzestrzeniła się po całej jej powierzchni.
Jak zakładać psu i kotu obrożę na kleszcze?
By proces rozprzestrzeniania się substancji kleszczobójczej przebiegał właściwie, obroża powinna ściśle przylegać do ciała zwierzęcia, ale nie powinna go podduszać - zbyt luźno nałożona, nie spełni swojego zadania - substancje aktywne nie dostaną się na skórę.
Pamiętaj, by po założeniu zwierzakowi obroży, dokładnie umyć ręce.
Zwykle obroże produkowane są w dwóch rozmiarach - dla zwierząt mniejszych i większych. Po wybraniu odpowiedniej dla danego zwierzaka, trzeba założyć mu ją na szyję (pamiętając o zasadzie dwóch palców) a nadmiar paska obroży przyciąć na długość około 2 cm. Jeśli zwierzę jest młode i wciąż rożnie, to dopasowując obrożę należy pamiętać o tym, że być może trzeba będzie w trakcie jej noszenia powiększać obwód.
Jak dbać o obrożę na kleszcze?
Niektóre obroże należy zdejmować na czas kąpieli czy wychodząc z psem na spacer w czasie deszczu, dlatego dokonując wyboru dobrze jest sięgnąć po obrożę wodoodporną.
Nie należy zapominać o oczyszczaniu obroży - to ważne, bo z zapchanych mikroporów substancja owadobójcza nie będzie się poprawnie uwalniała. Jak to się robi? Wystarczy dokładnie przetrzeć obrożę wilgotną szmatką.
Jakie środki ostrożności należy zachować przy kontakcie z obrożą na kleszcze?
Mimo że substancje owadobójcze w obrożach przeciwkleszczowych oferowanych przez wiodących producentów nie są szkodliwe dla ludzi, to jednak należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci. Należy je nauczyć, by w kontakcie z obrożą nie dotykały buzi, a najlepiej od razu umyły ręce.
Niektóre obroże wydzielają dość nieprzyjemny zapach, czasem bywa on tak intensywny, że wywołuje reakcję alergiczną - wtedy warto zapytać weterynarza bądź sprzedawcę o obroże bezzapachowe - jest ich na rynku coraz więcej.
Są na rynku obroże, których producenci wyraźnie zaznaczają, że zwierzę je noszące nie powinno np. spać z człowiekiem w łóżku, więc jeśli twój pupil śpi w łóżku, poszukaj innej obroży.
Jak zapobiegać kleszczom?
Oprócz obróżek przeciwkleszczowych można stosować również:
- spreje
- krople na skórę (tzw. spot-on)
- tabletki do gryzienia
- Należy przy tym pamiętać, że żaden środek chemiczny nie gwarantuje na 100 %, że kleszcz nie wkłuje się w kota, ale jeśli już do tego dojdzie, zdoła uśmiercić pasożyta, nim ten przekaże zwierzęciu zarazki
Ponieważ brak danych na temat wpływu substancji aktywnych używanych w obrożach przeciwkleszczowych, należy unikać ich stosowania u suk i kotek w ciąży oraz okresie laktacji.
Jak usuwać kleszcza z psa lub kota?
Przede wszystkim ostrożnie - kleszcz brutalnie traktowany zwraca treść żołądkową (czyli po prostu wymiotuje) do krwiobiegu zwierzaka, przy okazji przekazując wszystkie choroby, których jest nosicielem. Najlepiej robić to w rękawiczkach i użyć do tego specjalnych narzędzi, a potem odkazić rankę po kleszczu. Jeśli masz wątpliwości, czy sobie poradzisz, idź ze zwierzęciem do weterynarza.
Czytaj:
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u kota?
Jakie choroby odkleszczowe występują u kota?
- babeszjoza
- Mycoplasma haemofelis (d. Haemobartonella felis)
- anaplazmoza
- erlichioza
- borelioza
- zakaźna anemia kotów
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Jakie choroby odkleszczowe występują u psa?
- babeszjoza
- anaplazmoza
- erlichioza
- bartoneloza
- europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu
- borelioza
- dirofilarioza
- mycoplasma