Pudel - wierny i przyjazny inteligent

2018-02-05 15:24

Pudel to rasa psów, która była bardzo modna w Polsce w latach 70 i 80 XX w.  Teraz nie są już tak modne, czasem wręcz wyśmiewane, jednak nadal nie brakuje ich entuzjastów. Jaki jest pudel i dla kogo ta rasa psów pasuje?

pudel

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pudel – historia rasy
  2. Pudel – wygląd
  3. Pudel - usposobienie
  4. Pudel – zdrowie
  5. Pudel – dla kogo ta rasa?

Warto wiedzieć, że pudle to psy o niezwykłej inteligencji – uznane zostały za drugą (po border colie) najinteligentniejszą rasę psów. Do tego szybko się uczą i łatwo przystosowują do właściciela. Nie bez powodu jest to rasa, którą zazwyczaj można podziwiać w cyrku. Pudle bardzo szybko i chętnie przyswajają sztuczki.

Pudel – historia rasy

Pudle to bardzo stara rasa – pierwsze wizerunki psów podobnych do pudli można znaleźć na płaskorzeźbach pochodzących z początków naszej ery. Pudle to kuzyni portugalskich i hiszpańskich psów wodnych oraz pochodzącego z Francji barbeta, wyhodowane do polowań na kaczki. To dlatego były tak specyficznie strzyżone – fryzura „na lwa” z wystrzyżoną tylną częścią ciała ułatwiała pływanie, grzywa zaś chroniła przed chłodem. Od ich pierwotnego zajęcia pochodzi nazwa rasy. Niemieckie słowo „pudden” oznacza „pluskanie się w wodzie”. Mogłoby się więc wydawać, że rasa ta pochodzi z Niemiec, jednak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała, że krajem pochodzenia pudli jest Francja. Choć ich przodkowie zamieszkiwali także tereny Niemiec i Hiszpanii.

Pudel – wygląd

Pudla kojarzymy się przede wszystkim z powodu jego specyficznej „fryzury” ze skarpetkami i lwią grzywą. Obecnie już znaczniej mniej właścicieli pudli strzyże swego pupila w ten sposób – pudle są teraz obcinane bardziej równomiernie. Ich sierść jest bardzo obfita, miękka i wełnista, a jednocześnie bardzo elastyczna i sprężynująca w dotyku. Włosie jest też kręcone z natury. Łatwo się filcuje, więc psa należy regularnie czesać. Warto tez strzyc go krótko, wtedy wymaga nieco mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Umaszczenie pudli jest zawsze jednolite, ale występuje w wielu kolorach: białe, srebrne, morelowe, brązowe i czarne.

Ze względu na rozmiar wyróżnia się cztery typy pudli: pudle duże mierzą od 45 do 55 cm wysokości  i ważą do 25 kg, średnie są o 10 cm niższe i ważą  ok. 12 kg, pudle karłowate mierzą od 28 do 35 cm i ważą ok 5 kg, a pudle miniaturowe ważą ok. 7 kg i mierzą  do 28 cm.

Pudle są harmonijnie zbudowane, z głowa o wielkości proporcjonalnej do tułowia. Uszy zwisające, długie. Czarne lub ciemnobrązowe oczy są szeroko rozstawione, mają kształt migdała. Ogon osadzony wysoko, naturalnej długości, w spoczynku ułożony nisko, w ruchu – niesiony ukośnie.

Pudel - usposobienie

Pudle cechuje przede wszystkim wspomniana wcześniej inteligencja. To pies, którego można nauczyć właściwie wszystkiego. Poza tym pudle są bardzo wierne i niezwykle mocno przywiązują się do właścicieli, potrafią tez być ogromnymi zazdrośnikami. Lubią zabawę, są wesołe i żywotne. Najbardziej spokojne i stonowane są pudle duże, ich przeciwieństwem są miniaturki, których wszędzie pełno. Te wszystkie cechy sprawiają, że znakomicie sprawdzają się jako psy rodzinne. W stosunku do innych zwierząt oraz do ludzi obcych pudle są przyjazne.

Pudel – zdrowie

Pudle chorują rzadko i są długowieczne – często żyją nawet 17 lat. Wśród wszystkich pudli najbardziej podatne na choroby są pudle miniaturowe – ich problemem są choroby oczu (zaćma, zanik siatkówki) i skóry. Najczęściej występującą dolegliwością jest jednak – podobnie jak u innych ras miniaturowych – osadzanie kamienia nazębnego. Do najzdrowszych, a zarazem najrzadziej chorujących nalezą natomiast pudle średnie.

Pudel – dla kogo ta rasa?

Pudel to rasa właściwie dla każdego – rasa oferuje w końcu bardzo duży wybór, jeśli chodzi o wielkość psa i wygląd, a także usposobienie. Pudel jest w stanie żyć w właściwie w każdych warunkach, byle w towarzystwie ukochanego pana. Pudle nie linieją, więc mogą z nimi mieszkać nawet alergicy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że ich sierść wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba na to poświecić sporo czasu, a jeśli nie chcemy zajmować się tym sami, również nieco pieniędzy.