Sterylizacja czy kastracja kotki? Różnice między zabiegami i skutki zdrowotne

2018-03-20 16:11

Sterylizacja kotki to zabieg podwiązania jajowodów, który sprawia, że kotka staje się bezpłodna. Warto odróżnić sterylizację od kastracji, bo to ten zabieg jest obecnie zalecany i wykonywany częściej. Przeczytaj, na czym polega zabieg sterylizacji lub kastracji kotki oraz poznaj ich największe zalety.

Sterylizacja czy kastracja kotki? Różnice między zabiegami i skutki zdrowotne

i

Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sterylizacja (kastracja) kotki – zalety
  2. Sterylizacja (kastracja) kotki – czym jest ten zabieg?
  3. Kastracja kotki – przebieg zabiegu
  4. Rekonwalescencja po zabiegu kastracji

Sterylizacja i kastracja może być przeprowadzona zarówno u kota, jak i u kotki. Zabieg sterylizacji obejmuje jedynie podwiązanie jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców, co sprawia, że komórki rozrodcze nie są w stanie przemieszczać się i zapłodnienie nie jest możliwe.

Zabieg kastracji natomiast polega na wycięciu gonad, czyli jąder u samców i jajników u samicy. W przypadku kastracji usunięcie gonad nie tylko zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów, ale również eliminuje choroby narządów rodnych, które w przypadku kotek są częstym problemem zdrowotnym. Kastracja zapobiega również niepożądanym zachowaniom kotów związanym z popędem płciowym i zależnym od gonad – dopóki nie zostaną usunięte podczas kastracji, nadal produkują hormony płciowe.

Między innymi z tych właśnie powodów obecnie odchodzi się od przeprowadzania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji.

Mimo to oba terminy funkcjonują w potocznym języku zamiennie jako zabiegi, które czynią zwierzę bezpłodnym.

Sterylizacja (kastracja) kotki – zalety

Kastrowanie kotek ma na celu przede wszystkim ograniczenie ich niekontrolowanego rozmnażania się. Nie istnieją dokładne statystyki, ale wiadomo, że liczba kotów, zwłaszcza tych bezdomnych wciąż rośnie. Wskazują na to dane ze schronisk dla bezpańskich zwierząt, coraz częściej koty zamieszkują również w domach – ich liczba rośnie najszybciej i wkrótce może przegonić liczbę psów.

Na dodatek koty rozmnażają się bardzo łatwo – zdrowa kotka w wieku rozrodczym kotka może wchodzić w okres rui nawet do kilka razy w roku, a jej ciążą trwa zaledwie 2,5 miesiąca.

Przepełnione schroniska oraz stale wzrastająca liczba bezdomnych kotów skłania lekarzy weterynarii do propagowania zabiegów kastrowania kotów.  Zwłaszcza, że kastracja nie tylko pozwala na ograniczenie liczby bezpańskich kotów, ale również poprawia komfort życia tych, które mają właścicieli.

Kastracja nie predysponuje kotki do otyłości w przeciwieństwie do złej diety i braku ruchu.

Zalety kastracji kotki:

  • możliwość zapobiegania ciąży u samicy
  • wyeliminowanie uciążliwych rujek, a więc intensywnej wokalizacji niezależnie od pory dnia, apatii, agresji, ocieranie się o różne przedmioty. Warto dodać, że występowanie rujek jedna po drugiej bardzo osłabia organizm kotki
  • zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów narządów rodnych i ropomacicza. Wczesny zabieg, wykonany przed pierwszą rują minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego
  • kastracja z oczywistych względów zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem, infekcjom gruczołu mlekowego i macicy
  • przedłuża życie kotki nawet o jedną trzecią
Warto wiedzieć

Powszechne opinie mówiące o tym, że kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć kocięta lub że niezdolność posiadania przez nią potomstwa wpływa negatywnie na zdrowie kotki nie mają potwierdzenia naukowego.

Sterylizacja (kastracja) kotki – czym jest ten zabieg?

Kastracja kotki to zabieg usunięcia jajników, jajowodów oraz zwykle również macicy. Gonady usuwane są w czasie zabiegu chirurgicznego przez nacięcie na brzuchu.

Lekarze zalecają, by kastracji dokonać możliwie jak najwcześniej. Dla samic idealny czas to okres przed pierwszą rują, czyli między 7. a 12. miesiącem życia.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, warto więc się upewnić, że stan zdrowia zwierzęcia pozwala na jego przeprowadzenie.

Z innych środków ostrożności, które trzeba podjąć, wspomnijmy, że nie zaleca się wykonywania zabiegu podczas rui. Może to być niebezpieczne dla zdrowia kotki. Podczas rui narządy płciowe są mocniej ukrwione, wzrasta więc ryzyko krwotoku. W przypadku kotek, które mają tzw. ruję permanentną (gdy po zakończeniu jednego cyklu natychmiast następuje nowy), można zahamować cykl przy pomocy środków farmakologicznych.

Bezpośrednie przygotowanie do kastracji kotki wiąże się z wizytą u weterynarza, w celu oceny czy nie występują jakieś przeciwwskazania.

Generalnie zabiegów powinno się dokonywać na zwierzęciu zdrowym. Jeśli kot zostaje zakwalifikowany do kastracji, należy poddać go kilkunastogodzinnej głodówce. Młode koty, z uwagi na szybszy metabolizm mogą być poddane sześciogodzinnej głodówce, starsze osobniki nawet dwunastogodzinnej.

Kastracja kotki – przebieg zabiegu

U kotek przebieg zabiegu kastracji jest bardziej rozległy, inwazyjny i co się z tym wiąże trwa dłużej niż u samców. Po zastosowaniu narkozy, usuwa się owłosienie z okolic brzucha i dezynfekuje miejsce nacięcia. Po wykonaniu nacięcia jamy brzusznej chirurg odnajduje i usuwa jajniki i inne niezbędne narządy.

Zabieg trwa około godziny, a po nim konieczne jest założenie szwu lub szwów na mięśnie. W zależności od tego, jakie szwy zostały zastosowane, albo nie będą podlegać usuwaniu, albo też zostaną usunięte przez weterynarza po około 14 dni od zabiegu. Po operacji podaje się środki przeciwbólowe i antybiotyk.

Rekonwalescencja po zabiegu kastracji

Rekonwalescencja przebiega bardzo szybko. W ciągu pierwszej doby, zastosowana podczas operacji narkoza, może jeszcze wpływać na zachowanie kota. Po wybrudzeniu się kot może skarżyć się na ból, może nie chcieć chodzić lub leżeć, mieć problemy z równowagą i koordynacją ruchów. Może też zrywać opatrunek, by wylizać ranę.

Niewystarczające zabezpieczenie rany grozi infekcją, dlatego po operacji warto założyć kotce ubranko lub kołnierz, który uniemożliwi jej dostęp do miejsca po cięciu. Warto też przemywać ją środkiem dezynfekującym.

Pierwszy posiłek i wodę kotka może otrzymać dopiero po całkowitym wybudzeniu się. Narkoza może bowiem spowodować problemy z przełykaniem.

Ważne

Kastracja, jak każdy zabieg, wiąże się z ryzykiem. Najczęstsze powikłania dotyczą rany – w miejscu cięcia może powstać obrzęk, który utrzymywać się będzie nawet kilka tygodni, ale który nie jest powodem do niepokoju. W przeciwieństwie do ropnia, który może być skutkiem zainfekowania rany.

Rzadkim powikłaniem jest pozostawienie w czasie kastracji jajnika lub jego fragmentu. Taka kotka może mieć nadal ruję, dlatego konieczna jest ponowna operacja.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.