Spis treści:
Wszoły to pasożyty wywołujące chorobę o nazwie wszołowica. Wszoły u psa często mylone są z psimi wszami – to również pasożyty bytujące na skórze zwierząt. Jak wyglądają wszoły? Nie różnią się znacząco od wszy – ich rozmiary i żółtawa barwa pancerza są podobne, jednak posiadają krótkie odnóża zakończone szponami, którymi przyczepiają się do ciała pupila – wyglądają jak malutkie pajączki.
Różnica między oboma gatunkami polega na sposobie odżywiania się – wszy żywią się krwią nosiciela, wszoły, prócz krwi, spożywają również włosy i martwy naskórek.
Wszoły - skąd się biorą?
Cykl życiowy wszołów trwa 4-6 tygodni. Dojrzałe samice wszoły składają jaja, tzw. gnidy, które przyklejają się do skóry oraz sierści zwierzaka. Z jaj po tygodniu–dwóch wylegają się larwy, które gdy dorosną po kolejnych 2 tygodniach, osiągają dojrzałości same składają jaja – samica w ciągu swojego życia potrafi wyprodukować kilkadziesiąt gnid.
Pasożyty najczęściej przedostają się na skórę zwierzaka od innego, mogą też przenieść się na jego sierść przez grzebień czy posłanie używane przez chorego czworonoga. Najczęściej wszołowicę przenoszą bezdomne zwierzęta, chore, z obniżoną odpornością.
Wszoły - objawy wszołowicy
Ulubionym miejscem gnieżdżenia się wszołów są trudno dostępne, ciepłe miejsca, a więc pachy, ogon, okolice głowy i uszu oraz grzbiet zwierzaka.
Objawy wszołowicy u czworonoga łatwo zaobserwować, trudniej zdiagnozować. Pies lub kot jest niespokojny, zaczyna się drapać, lizać, otrzepywać, co jednak może być przyczyną obecności pcheł. Bardziej charakterystycznym skutkiem ugryzienia wszoły jest tzw. łupież wędrujący, polegający na złuszczaniu się naskórka oraz łysienie.
Miejscowe uszkodzenia skóry w postaci strupów i owrzodzeń oraz sierści – tworzenie się na niej zgrubień, to również typowy objaw wywołany przez ugryzienie wszoły. Skutkiem wszołowicy może być też ropne zapalenie skóry. Niekiedy czworonóg jednocześnie zaczyna chorować z powodu tasiemca psiego – ten pasożyt często przenoszony jest przez wszoły.
Wszoły - zwalczanie pasożytów
Aby potwierdzić obecność wszołów u zwierzaka, trzeba dokładnie obejrzeć jego skórę i sierść. Jeśli nie potrafimy odróżnić wszy od wszołów lub w ogóle nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, np. ze względu na ilość sierści, ale niepokoją nas objawy, np. owrzodzenia na skórze, warto udać się do weterynarza, który fachowym okiem oceni źródło problemów.
Wszoły ze skóry czworonogów usuwa się specjalnymi preparatami, które mogą mieć postać sprayów lub obroży. Bardzo skuteczne są tzw. preparaty spot–on nanoszone na skórę na karku zwierzęcia, które przedostają się do jej warstwy tłuszczowej i rozprzestrzeniają po całym ciele.
Po zastosowaniu któregoś z preparatów przeciw wszołom konieczne jest dokładne wyczesanie sierści psa lub kota, gęstym grzebieniem, który usunie martwe pasożyty oraz gnidy. Niezbędne jest też oczyszczenie i zdezynfekowanie posłania oraz innych sprzętów, z który korzysta czworonóg. Warto wiedzieć, że większość preparatów nie tylko likwiduje pasożyty, ale również zapobiega ich przenoszeniu się na zdrową sierść zwierzaka.
Polecany artykuł: