Odrabianie lekcji: jak pomóc dziecku w nauce?

2015-01-15 11:16

Odrabianie lekcji to sposób na spędzenie czasu wspólnie z pociechą i motywowanie dziecka do nauki. Wzmacniaj w dziecku poczucie dumy i zapał do pracy. Podkreślaj, jakie jest ważne, interesuj się tym, czego się uczy, co robi w szkole. Słuchaj cierpliwie opowieści i pomagaj w razie problemów w nauce - najlepiej służy temu wspólne odrabianie lekcji.

Odrabiaj lekcje razem z dzieckiem
Autor: Jupiterimages Odrabianie lekcji razem z dzieckiem pomoże mu szybciej zrozumieć zadany materiał.

Spis treści

  1. Odrabianie lekcji: przy trudnych zadaniach twoja obecność jest ważna
  2. Podczas odrabiania lekcji nie podkreślaj błędów dziecka na czerwono
  3. Odrabianie lekcji zaplanujcie zawsze o tej samej porze
  4. Upewnij się, że dziecko pamięta o szkolnych obowiązkach
  5. Zapewnij dziecku odpowiednie miejsce do odrabiania lekcji
  6. Przerwa podczas odrabiania lekcji
  7. Dbaj o formę dziecka, aby nauka latwiej mu przychodziła
  8. Jak pomagać dziecku w nauce, gdy jesteś zapracowana?
  9. Polecamy wideo: W jaki sposób wybierać zajęcia dla dzieci?

Wiele dzieci, które dopiero niedawno rozpoczęły edukację z ogromnym zapałem, szybko zniechęca się do nauki. Powodem zazwyczaj są problemy z rówieśnikami, dostosowaniem się do systemu szkolnego oraz masa prac domowych, którym dziecko nie może podołać. Dlatego bardzo ważna jest twoja spostrzegawczość i szybkie reagowanie na problemy, a także wspólne odrabianie lekcji.

Czytaj:

Kim jest słuchowiec i jak się uczy?

Jak skutecznie pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

Odrabianie lekcji: przy trudnych zadaniach twoja obecność jest ważna

Na większą samodzielność można pozwolić dziecku wtedy, gdy zadania, które ma do wykonania, nie są zbyt trudne. Ale w trakcie nauki pisania, czytania czy podczas rozwiązywania zadań matematycznych osoba dorosła musi być obecna. Bo jeśli kilkulatek napotka problemy, z którymi sam nie potrafi się uporać, łatwo zrazi się do nauki lub utrwali w pamięci błędy. To szczególnie ważne podczas nauki pisania. Każdy ma tzw. melodię ruchu - wykonując ruch pisania, odtwarzamy w pamięci wygląd danego słowa. Towarzysząc dziecku podczas odrabiania lekcji, możesz uprzedzić błąd i dopilnować, by ręka prawidłowo wykonywało ruch pisania - wtedy w umyśle utrwala się jego właściwy obraz.

Szkoła otwiera nowy etap w życiu dziecka. Mnóstwo wymagań, sztywne ramy, oceny. To może być początkowo bardzo trudne. Trzeba się podporządkować i wykonywać polecenia dorosłych (w przedszkolu nie były stanowczo egzekwowane). Jak sobie z tym dziecko poradzi, w dużej mierze zależy od tego, czy je do wykonywania poleceń przyzwyczajaliście w domu. Malec musi wiedzieć, że są rzeczy, które ma zrobić, ponieważ dorosły je o to prosi (prosi, a nie wymaga!). Na początku możecie te polecenia wykonywać razem (np. sprzątanie zabawek), stopniowo zwiększając wymagania wobec dziecka.

>> Dowiedz się również, o czym, jako rodzic, możesz decydować w szkole

Podczas odrabiania lekcji nie podkreślaj błędów dziecka na czerwono

Wyróżnianie błędu (np. ortograficznego na czerwono) sprawia, że pamięć wzrokowa może go utrwalić. Lepiej wymazać słowo korektorem i napisać jeszcze raz poprawnie. W utrwalaniu pisowni pomaga czytanie. Jeśli dziecko szybko opanuje umiejętność czytania ze zrozumieniem i odnajdzie przyjemność w lekturze, będzie robiło mniej błędów w pisaniu.

Znakomitą formą nauki, którą warto ćwiczyć z dzieckiem w domu, są gry wymagające rzutów kostką czy nawet zwykłe karty. Podczas zabawy dziecko błyskawicznie opanowuje umiejętność liczenia i ćwiczy pamięć. Nauka odbywa się mimochodem, a ponieważ towarzyszy jej uczucie przyjemności, zdobyte umiejętności lepiej się utrwalają.

>> Czy i jak dużo prac domowych nauczyciele powinni zadawać dzieciom?

Odrabianie lekcji zaplanujcie zawsze o tej samej porze

W życiu dziecka ważny jest rytm. Od małego przyzwyczajaj je do stałych pór posiłków, przestrzegaj godziny kładzenia się spać, przyzwyczajaj do codziennych rytuałów i ucz tego, że każda czynność ma swój czas. Także odrabianie lekcji. Jeśli od samego początku dziecko będzie siadało do biurka w określonym czasie, później ten nawyk pozostanie.

Najlepiej, by po powrocie ze szkoły zjadło, pobawiło się chwilę i przystąpiło do nauki. Nawet wtedy, gdy nic nie ma zadane. Czas spędzony przy biurku można wtedy wykorzystać na rozwiązywanie rebusów, czytanie lub wspólne przeglądanie zeszytów. Chodzi o to, by młody umysł przywykł do stałej pory koncentracji.

Upewnij się, że dziecko pamięta o szkolnych obowiązkach

Czasem słyszysz od swojej pociechy: "Dzisiaj nic nie było zadane". Tak bywa, ale weź poprawkę na to, że twoje dziecko może nie pamiętać. Niektórzy uczniowie mają problem z zapisaniem polecenia nauczycielki (bo piszą zbyt wolno lub dekoncentrują się, co ma często związek z nadpobudliwością). Kilkulatek może także zapominać o szkolnych obowiązkach. Twoją rolą jest upewnienie się, czy rzeczywiście nic nie było zadane. Jeśli dziecko nie zapisuje poleceń - poproś nauczycielkę, by tego dopilnowała.

>> Przeczytaj również, na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać dziecko

Zapewnij dziecku odpowiednie miejsce do odrabiania lekcji

Gdy dziecko się uczy, w domu powinien panować spokój. Kiedy odrabia lekcje, nie nastawiaj głośno radia czy telewizora (jeśli stoi w pokoju, w którym uczy się dziecko, musi być wyłączony!). Jeśli pierwszoklasista ma młodsze rodzeństwo, naucz je, że gdy podczas odrabiania lekcji w domu musi być cicho.

Biurko ma być dobrze oświetlone (z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne) i uprzątnięte ze wszystkich zbędnych przedmiotów.  Ściana nad biurkiem musi być pusta, a blat "czysty", tak by nic nie rozpraszało uwagi malca. Wszystko poza aktualnie potrzebnymi książkami i zeszytami należy pochować. Kiedy biurko zastawione jest bibelotami, a ściana obwieszona plakatami i obrazkami, dziecko będzie się dekoncentrować.

  • Jeśli nie możesz być przy dziecku podczas odrabiania lekcji, kontaktuj się z nim telefonicznie. Niech wie, że jesteś przy nim myślami.
  • Dzwoń zawsze o tej samej porze.
  • Pytaj, czy już usiadło do lekcji, i wydawaj mu konkretne polecenia (np. otwórz zeszyt i przeczytaj, co jest zadane).
  • Zadzwoń ponownie pół godziny później i sprawdź, czy wykonało polecenie. Pamiętaj, że twoje zainteresowanie to gwarancja, że dziecko będzie się uczyło.

Przerwa podczas odrabiania lekcji

Przeciętne 6-8-letnie dziecko nie jest w stanie skoncentrować się dłużej niż na 20 minut (dzieci nadpobudliwe krócej). Ważne więc, żeby co jakiś czas robić krótką przerwę. Najlepiej, kiedy tylko zauważysz, że maluch jest zmęczony. Dobrze jest wtedy pozwolić mu na 15 minut zabawy ruchowej. Odpoczynkiem dla umysłu są także zmiany. Dlatego lepiej niech dziecko nie odrabia od razu np. całego materiału z polskiego, a dopiero potem z matematyki. Można zrobić jedno ćwiczenie z polskiego, zamknąć zeszyt, rozwiązać jedno zadanie matematyczne, potem wrócić do polskiego - i tak na przemian.

>> Dowiedz się także, kiedy warto zdecydować się na nauczanie domowe dziecka

Dbaj o formę dziecka, aby nauka latwiej mu przychodziła

Podstawą funkcjonowania młodego organizmu jest odpowiednia ilość snu, właściwe odżywianie i ruch. Jeśli dziecko ma dobrze pracować w szkole, musi być wyspane. Niedopuszczalne jest, by kładło się o godzinie 22! Nie pozwalaj też, by wychodziło z domu bez śniadania. Lepiej zbudzić je nieco wcześniej i dopilnować, by zjadło, niż liczyć na to, że sięgnie po kanapki. Zadbaj też o zorganizowany ruch. Dziecko powinno mieć możliwość spontanicznej zabawy na podwórku, ale równie ważne są stale powtarzane zajęcia fizyczne, np. basen czy gra w piłkę.

Jak pomagać dziecku w nauce, gdy jesteś zapracowana?

Rodzice pracujący do 18 to syndrom naszych czasów. Jak w takiej sytuacji kontrolować dziecko i pomagać mu w nauce? Świetlica szkolna nie jest dobrym wyjściem. Dziecko potrzebuje spokoju i nie powinno być w szkole przez 8 godzin! Zmęczone będzie odreagowywać w domu złym zachowaniem. Lepiej więc poprosić o pomoc babcię lub zatrudnić opiekunkę - ustalając z nimi wspólną linię postępowania z dzieckiem. Jednak nikt nie zastąpi rodzica.

Polecamy wideo: W jaki sposób wybierać zajęcia dla dzieci?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza