Czy uczyć dziecko modlitwy?

2013-06-28 17:11

Coraz więcej polskich rodziców zadaje sobie pytanie „czy uczyć dziecko modlitwy i przekazywać zasady wiary chrześcijańskiej?” Czy w dzisiejszych czasach, gdy nastawieni jesteśmy na wygodę, luksus i konsumpcję, które odsuwają nas od wiary naszych przodków, wychowywanie dzieci w wierze katolickiej ma sens? Czy uczenie przedszkolaka modlitwy to dobry pomysł, czy raczej dowód zacofania i dewocji?

modlitwa
Autor: _photos.com

Żyjemy w kraju katolickim: według statystyk 95 proc. Polaków to zadeklarowani katolicy. Jednak sondaże pokazują, że już co czwarty wierzący nie chodzi do kościoła na niedzielne msze. To dowodzi liberalizacji społeczeństwa i odsuwania się ludzi od Kościoła. A przecież nasza kultura, tożsamość i tradycja są nierozerwalnie związane z  religią katolicką. Cały rok wypełniony jest świętami, które skrupulatnie celebrujemy. Czasem, niestety, ta celebra ma charakter bardzo świecki i ogranicza się do postawienia choinki w Boże Narodzenie czy kupienia gotowych pisanek z okazji świąt Wielkiejnocy. Pytania, czy to dobrze, że tak daleko odeszliśmy od wiary katolickiej i zapracowani nie znajdujemy chwili czasu na refleksję o Bogu, a także – gdzie podziała się wiara naszych przodków – to już tematy na zupełnie inną dyskusję. Ale na pytanie, czy powinniśmy uczyć dziecko modlitwy, sądzę, że większość katolików – i tych, którzy regularnie uczęszczają na niedzielne nabożeństwa i tych, którzy robią to sporadycznie z okazji świąt czy uroczystości rodzinnych – odpowie jednoznacznie: TAK. Większość z nas chce, by dziecko przystąpiło do sakramentów: Pierwszej Komunii św., bierzmowania, a gdy dorośnie, by mogło wziąć ślub w kościele. By tak się stało, dziecko powinno uczęszczać na religię w szkole – wówczas znacznie łatwiej mu będzie zrozumieć podstawowe prawdy wiary, historię Kościoła, sens religii i wiary.

Czy uczenie przedszkolaka modlitwy ma sens?

Już małe dziecko warto uczyć podstawowych modlitw, takich jak „Anioł Pański” czy „Ojcze nasz”. Malec co prawda nauczy się ich jak wierszyka i nie będzie wnikał w ich sens, ale przecież nie o to chodzi, by trzy-czterolatek potrafił się szczerze i żarliwie modlić. Ważniejsze jest, by zapamiętał modlitwę, by rodzice powoli tłumaczyli mu zasady wiary, jak najwięcej opowiadali historii biblijnych, które stanowią podwaliny naszych zasad moralnych i naszej europejskiej kultury. Małe dzieci z wielką intensywnością przeżywają wszystkie sprawy, dlatego świadomość, że istnieje Bóg – ktoś wszechmogący, do kogo można się zwracać w każdej sprawie i z każdym problemem, kto wysłucha i na pewno pomoże – na pewno będzie wiele znaczyć. Ważne, by dziecko poznało religię, w jakiej zostali wychowani jego rodzice i samo w przyszłości mogło wybrać, czy chce żyć według tych reguł, czy je odrzucić. Dajmy dziecku szansę wyboru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza