Dlatego dziecko cię nie słucha? 3 nieoczywiste błędy, które popełnia każdy rodzic

2022-05-27 10:34

Robi tak zdecydowana większość rodziców. Nam, dorosłym wydaje się, że prosimy, upominamy, przypominamy, a wszystko jak grochem o ścianę. Dzieci są niespołuszne, mało samodzielne, roztargnione? Być może problem tkwi w nieodpowiedniej komunikacji... po stronie rodzica. Jak mówić do dzieci, by nas słuchały? Inaczej niż do dorosłych. Bez form grzecznościowych, potoku słów i mówienia z oddali.

Dziecko patrzy i słucha
Autor: Getty Images Jak sprawić, by dzieci nas słuchały?

"Co mam zrobić, żeby dziecko w końcu zaczęło mnie słuchać?". To problem prawie każdego rodzica. Przy czym pod hasłem "słuchać" większość z nas ma na myśli "współpracować". Wiadomo, że ślepe posłuszeństwo nie jest niczym dobrym, a dziecko, które ma być w życiu szczęśliwe, musi mieć swoje zdanie. Ciężko jednak żyje się razem, gdy dzieci nas słyszą, ale nie robią tego o co prosimy, a co jest konieczne - np. posprzątanie zabawek, czy rozpoczęcie porannej toalety itp.

Stworzenie owocnej współpracy na polu rodzic-dziecko posłuży obydwu stronom. Badania pokazują bowiem, że dzieci, które są bardziej chętne do współpracy, osiągają lepsze wyniki jako dorośli (Potera, 2015), a dzieci, które są bardziej opozycyjne, trudniej współpracują w grupie i nie mają łatwości w nawiązywaniu relacji w wieku dorosłym (Burke, Rowe i Boylan, 2014). Warto więc znaleźć równowagę pomiędzy własnym zdaniem a "posłuszeństwem".

Dowiedz się: 4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt

Co więc możemy poprawić jako dorośli?

Spis treści

  1. Krzyczenie z drugiego pokoju
  2. Zadawanie pytań i formy grzecznościowe
  3. "Słowotok"
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Krzyczenie z drugiego pokoju

Nawet jeśli słyszy cię połowa osiedla, dzieci mają dużą umiejętność wyłączania się i niesłuchania głosu rodzica. Jeśli chcemy uzyskać od nich jakieś działanie, musimy najpierw upewnić się, że mamy ich uwagę. Najskuteczniej będzie zbliżyć się do dziecka, złapać z nim kontakt wzrokowy, albo nawet dotykowy - pogłaskać po głowie, złapać za ramię. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze słowa do niego docierają. 

Sprawdź: Kochasz swoje dziecko i dbasz o nie. Czy to znaczy, że jesteś dobrym rodzicem?

Zadawanie pytań i formy grzecznościowe

Sposób mówienia, który utarty jest w kontaktach z innymi dorosłymi, nie sprawdza się z dziećmi. Dla nich "Mogłabyś posprzątac pokój?""Umyj już zęby, dobrze?", albo "Zakładaj buciki, ok?", to danie wyboru.

Dzieci potrzebują jasnych komunikatów i udowodniono już nie raz w przeróżnych badaniach, że taka forma "rygoru" daje im poczucie bezpieczeństwa. Tryb rozkazujący można przecież powiedzieć miłym i przyjaznym tonem, wtedy "Umyj już zęby", "Załóż buty" nie będą brzmieć jak rozkaz, ale będą jasnym sygnałem, że daną czynność należy wykonać. 

Sprawdź też: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

"Słowotok"

Zirytowani i przytłoczeni obowiązkami, potrafimy jako rodzice być prawdziwymi zrzędami. Gdy zaczniemy upominać dziecko, umiemy wyrecytować długą litanię:

"Kochanie umyj już zęby po śniadaniu. Tylko nie zapomnij zrobić siku. I rozczesz włosy. Ubranie masz naszykowane, tylko poskładaj piżamę."

Przeczytaj też: Mówią "uspokój się" i już jesteś spokojna? Nie i do dziecka też to nie trafi, ale są skuteczne słowa

Kto z nas nie robi takich wyliczanek swoim dzieciom...? Ciężko to spamiętać zwłaszcza będąc dzieckiem. Zamiast tego maluchom warto przypominać o tym, co mają zrobić, czynność po czynności - "umyj ząbki", "teraz przebierz się z piżamki". Starszym dzieciom z kolei wystarczy rzucić hasło "szykuj się już do szkoły"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza