Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Praktyczne porady dla rodziców

2015-03-30 12:20

Naucz dziecko, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Dzięki temu w przyszłości nie będzie mieć kłopotu z własnym domowym budżetem. Poznaj sposoby na to, aby nauczyć dziecko oszczędzania.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?
Autor: thinkstockphotos.com Naukę oszczędzania trzeba zacząć od nauczenia dziecka planowania najważniejszych wydatków.

Spis treści

  1. Na co najczęściej dzieci wydają pieniądze?
  2. Zasady oszczędzania dla dzieci: kieszonkowe musi być regularne
  3. Zasady oszczędzania dla dzieci: premia za wytrwałość

Na co najczęściej dzieci wydają pieniądze?

Z badań Ośrodka Badawczego IPSOS wynika, że uczeń szkoły podstawowej ma do dyspozycji 30-50 zł miesięcznie. Wydaje je zwykle w ciągu kilku dni, głównie na słodycze, czasopisma i zabawki.

Raporty nie precyzują, jak zachowują się dzieci, którym pieniądze skończyły się za szybko. Zapewne część z nich z żalem patrzy na kolegów, dokonujących zakupów w szkolnym sklepiku. Część pewnie pożycza drobne kwoty. Są też tacy, którzy proszą rodziców o dodatkowe pieniądze.

Zasady oszczędzania dla dzieci: kieszonkowe musi być regularne

Podstawą lekcji oszczędzania powinno być planowanie wydatków, a nie da się tego zrobić, nie mając do dyspozycji choćby niewielkiej, ale za to regularnie wypłacanej kwoty. Dlatego warto razem z dzieckiem określić, jakie ma wydatki (guma, sok w szkolnym sklepiku, ulubione czasopismo itp.), i wyznaczyć sumę, jaką będzie otrzymywało. Na początek powinno dostawać mniej pieniędzy, ale za to raz w tygodniu, bo to pozwoli uniknąć pokusy wydania większej sumy jednorazowo.

Potem trzeba się już tylko konsekwentnie trzymać przyjętych zasad, to znaczy: nie dawać dziecku pieniędzy ekstra, gdy wyda wszystko w dwa dni. Dzięki temu pociecha nauczy się, że jeśli zbyt szybko wyda to, co ma, przez jakiś czas nie będzie jej na nic stać. Warto też pamiętać o tym, że jeśli ta suma ma spełnić swoje zadanie, trzeba dziecku pomóc zrozumieć, jakie jego zakupy były nietrafne.

W „dniu wypłaty” można wspólnie z dzieckiem ustalić, co jest dla niego ważne w najbliższym czasie (np. bilet na mecz), spisać niezbędne wydatki na kartce i powiesić ją w widocznym miejscu.

Zasady oszczędzania dla dzieci: premia za wytrwałość

W oszczędzaniu pieniędzy pomaga wyznaczenie celu. Może twoje dziecko marzy o drogiej zabawce? Zachęć je do odkładania co tydzień pewnej sumy. Dodatkową motywacją może być premia – np. za każde odłożone 5 zł dodajesz 1 zł.

Zaoszczędzone pieniądze i gotówkę ekstra (np. prezent urodzinowy) można wrzucać do skarbonki, najlepiej takiej, którą trzeba rozbić, by coś z niej wyjąć. Dobrym rozwiązaniem jest też konto oszczędnościowe – w Polsce można je założyć już nawet 6-latkowi.

miesięcznik "Zdrowie"