Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów

2016-02-15 13:20

Żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii. Nie oznacza to, że uprzedzenia zniknęły. Dlatego ważne jest, by pokazać dziecku, że inność, różnorodność są wartością, a nie piętnem. Oto pięć sposobów, by nauczyć je tolerancji.

Nauka tolerancji
Autor: thinkstockphotos.com Aby nauczyć dziecko tolerancji, trzeba dawać mu dobry przykład i uczyć języka szacunku.

Spis treści

  1. Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: rozmawiajmy z dzieckiem
  2. Czytaj także: >> Jak nauczyć dziecko dobrych manier? 3 porady >>
  3. Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pomagajmy dobierać słowa
  4. Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: oswajajmy dziecko z innością
  5. Czytaj także: >> Wychowanie patriotyczne: jak nauczyć dziecko patriotyzmu? >>
  6. Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pokazujmy dziecku różnorodność
  7. Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: dajemy przykład

Jaka jest reakcja twojego dziecka, gdy zobaczy np. człowieka o innym kolorze skóry? To, w jaki sposób nasze dziecko odbierze inność, zależy w dużej mierze od nas. Od wartości, które mu przekażemy. Dziecko nie nauczy się tolerancji, jeżeli nie doświadczy jej w domu.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: rozmawiajmy z dzieckiem

Język pogardy jest pierwszym krokiem ku nietolerancji. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko zobaczy na ulicy osobę o innym kolorze skóry czy przedstawiciela innej religii, często posłuży się językiem, który wyniesie z domu, a potem ze szkoły. Nie ma nic nadzwyczajnego w fakcie, że dziecko zdziwi się, gdy zobaczy taką osobę. Zacznie wówczas pytać o to rodzica. Naszą rolą jest wytłumaczenie mu, że ludzie różnią się kolorem skóry, narodowością, orientacją seksualną, religią. Że obok zdrowych są też niepełnosprawni. Każdy z nas jest inny, ma różne talenty i umiejętności. Wszyscy jednak jesteśmy równi.

Czytaj także: >> Jak nauczyć dziecko dobrych manier? 3 porady >>

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pomagajmy dobierać słowa

Gdy dziecko zareaguje na osobę innej kultury, rasy czy orientacji epitetem zasłyszanym na podwórku czy w szkole, musimy mu wytłumaczyć, dlaczego taki język jest niewłaściwy. Gdy użyje np. słowa „grubas” w odniesieniu do osoby otyłej, pokażmy, że to obraźliwy język. Że takim słowem rani inną osobę. Zapytajmy, jakby się czuło, gdyby usłyszało o sobie podobny stwierdzenie? Ustal, co jest przyczyną takiej oceny dziecko i wytłumacz mu, dlaczego jest ona nieadekwatna i niewłaściwa.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: oswajajmy dziecko z innością

Dziecko powinno mieć świadomość, że świat jest różnorodny. Podczas czytania książek, oglądania filmów, spacerów, słuchania muzyki oswajajmy je z faktem, że ludzie różnią się wieloma cechami, a inność jest wartością. Pokażmy, że drugi człowiek ma nam coś do powiedzenia. Czarnoskóry piosenkarz czaruje swym głosem. Dziewczynka na wózku pięknie maluje. Chłopiec z Afryki gra wspaniale w piłkę.

Czytaj także: >> Wychowanie patriotyczne: jak nauczyć dziecko patriotyzmu? >>

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pokazujmy dziecku różnorodność

Gdy dziecko doświadczy wartości różnorodności, łatwiej będzie mu walczyć z uprzedzeniami. Wyjdź z dzieckiem na zewnątrz, nie trzymaj go pod kloszem. Spraw, by na co dzień miało kontakt z innymi ludźmi. Zabierz na wycieczkę, jeśli to możliwe, zapisz do klasy integracyjnej. Obcując z różnorodnością, twój syn czy córka najlepiej zrozumieją na czym polega tolerancja. Będzie ona czymś naturalnym.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: dajemy przykład

Na koniec najważniejsze. Chcesz, by twoje dziecko miało szacunek do innych? Miej do niego szacunek. Chcesz, by unikało generalizacji, nie powielało stereotypów? Unikaj ich w rodzinnych rozmowach. Chcesz, by było empatyczne, nie piętnowało zjawisk i ludzi, których nie rozumie? Pokaż mu, że robisz tak samo. Nie oskarżaj, nie oceniaj po pozorach, nie stygmatyzuj, nie używaj mowy nienawiści. Dziecko wychowane w atmosferze tolerancji uzna taki system wartości za naturalny.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza