Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów

2016-02-15 13:20
Nauka tolerancji
Autor: thinkstockphotos.com Aby nauczyć dziecko tolerancji, trzeba dawać mu dobry przykład i uczyć języka szacunku.

Żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii. Nie oznacza to, że uprzedzenia zniknęły. Dlatego ważne jest, by pokazać dziecku, że inność, różnorodność są wartością, a nie piętnem. Oto pięć sposobów, by nauczyć je tolerancji.

Jaka jest reakcja twojego dziecka, gdy zobaczy np. człowieka o innym kolorze skóry? To, w jaki sposób nasze dziecko odbierze inność, zależy w dużej mierze od nas. Od wartości, które mu przekażemy. Dziecko nie nauczy się tolerancji, jeżeli nie doświadczy jej w domu.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: rozmawiajmy z dzieckiem

Język pogardy jest pierwszym krokiem ku nietolerancji. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko zobaczy na ulicy osobę o innym kolorze skóry czy przedstawiciela innej religii, często posłuży się językiem, który wyniesie z domu, a potem ze szkoły. Nie ma nic nadzwyczajnego w fakcie, że dziecko zdziwi się, gdy zobaczy taką osobę. Zacznie wówczas pytać o to rodzica. Naszą rolą jest wytłumaczenie mu, że ludzie różnią się kolorem skóry, narodowością, orientacją seksualną, religią. Że obok zdrowych są też niepełnosprawni. Każdy z nas jest inny, ma różne talenty i umiejętności. Wszyscy jednak jesteśmy równi.

Czytaj także: >> Jak nauczyć dziecko dobrych manier? 3 porady >>

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pomagajmy dobierać słowa

Gdy dziecko zareaguje na osobę innej kultury, rasy czy orientacji epitetem zasłyszanym na podwórku czy w szkole, musimy mu wytłumaczyć, dlaczego taki język jest niewłaściwy. Gdy użyje np. słowa „grubas” w odniesieniu do osoby otyłej, pokażmy, że to obraźliwy język. Że takim słowem rani inną osobę. Zapytajmy, jakby się czuło, gdyby usłyszało o sobie podobny stwierdzenie? Ustal, co jest przyczyną takiej oceny dziecko i wytłumacz mu, dlaczego jest ona nieadekwatna i niewłaściwa.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: oswajajmy dziecko z innością

Dziecko powinno mieć świadomość, że świat jest różnorodny. Podczas czytania książek, oglądania filmów, spacerów, słuchania muzyki oswajajmy je z faktem, że ludzie różnią się wieloma cechami, a inność jest wartością. Pokażmy, że drugi człowiek ma nam coś do powiedzenia. Czarnoskóry piosenkarz czaruje swym głosem. Dziewczynka na wózku pięknie maluje. Chłopiec z Afryki gra wspaniale w piłkę.

Czytaj także: >> Wychowanie patriotyczne: jak nauczyć dziecko patriotyzmu? >>

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: pokazujmy dziecku różnorodność

Gdy dziecko doświadczy wartości różnorodności, łatwiej będzie mu walczyć z uprzedzeniami. Wyjdź z dzieckiem na zewnątrz, nie trzymaj go pod kloszem. Spraw, by na co dzień miało kontakt z innymi ludźmi. Zabierz na wycieczkę, jeśli to możliwe, zapisz do klasy integracyjnej. Obcując z różnorodnością, twój syn czy córka najlepiej zrozumieją na czym polega tolerancja. Będzie ona czymś naturalnym.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów: dajemy przykład

Na koniec najważniejsze. Chcesz, by twoje dziecko miało szacunek do innych? Miej do niego szacunek. Chcesz, by unikało generalizacji, nie powielało stereotypów? Unikaj ich w rodzinnych rozmowach. Chcesz, by było empatyczne, nie piętnowało zjawisk i ludzi, których nie rozumie? Pokaż mu, że robisz tak samo. Nie oskarżaj, nie oceniaj po pozorach, nie stygmatyzuj, nie używaj mowy nienawiści. Dziecko wychowane w atmosferze tolerancji uzna taki system wartości za naturalny.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE