Nigdy nie mów tak do dziecka. Ono inaczej odbiera twoje słowa

2022-03-08 11:07

Chociaż kochasz swoje dziecko, czasem nieświadomie ranisz je swoimi słowami. Albo mówisz do niego w taki sposób, że automatycznie zamyka się i nie słucha, albo sprawiasz, że zaczyna myśleć o sobie negatywnie. Oto zwroty, które mają ogromny wpływ na dziecko. Twój malec nie powinien ich nigdy słyszeć.  

Nigdy nie mów tak do dziecka - ono inaczej odbiera twoje słowa
Autor: Getty images Nigdy nie mów tak do dziecka - ono inaczej odbiera twoje słowa

Komunikacja to bardzo ważny element rodzicielstwa. To, jak mówisz do dziecka i w jaki sposób komunikujesz mu swoje polecenia czy emocje, wpływa na jego reakcje. Są zwroty, które nie trafiają do dziecka, bo wywołują u niego automatyczny sprzeciw, są też i takie, które wywołują odwrotny efekt, bo są przez malca źle zrozumiane.

To, jak komunikować się z dzieckiem to praktyka, która zdobywasz jako rodzic latami. Nikt lepiej od ciebie nie zna charakteru malucha, nikt lepiej nie wie, jak reaguje na pochwały, a jak na krytykę. Na pewno wiesz, kiedy zażartować, a kiedy być stanowczym.

Mimo to zdarza się, że twój niewinny żart czy słowa wypowiedziane w złości zostają źle odebrane przez dziecko, które nie zrozumiało kontekstu i poczuło się zawstydzone czy skrzywdzone. Dlatego  warto wiedzieć, czego nie mówić dziecku, aby poprawić komunikację między wami.

Zobacz w galerii, czego nie mówić dziecku 

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice