Nigdy nie mów tak do dziecka. Ono inaczej odbiera twoje słowa

2022-03-08 11:07

Chociaż kochasz swoje dziecko, czasem nieświadomie ranisz je swoimi słowami. Albo mówisz do niego w taki sposób, że automatycznie zamyka się i nie słucha, albo sprawiasz, że zaczyna myśleć o sobie negatywnie. Oto zwroty, które mają ogromny wpływ na dziecko. Twój malec nie powinien ich nigdy słyszeć.  

Nigdy nie mów tak do dziecka - ono inaczej odbiera twoje słowa
Autor: Getty images Nigdy nie mów tak do dziecka - ono inaczej odbiera twoje słowa

Komunikacja to bardzo ważny element rodzicielstwa. To, jak mówisz do dziecka i w jaki sposób komunikujesz mu swoje polecenia czy emocje, wpływa na jego reakcje. Są zwroty, które nie trafiają do dziecka, bo wywołują u niego automatyczny sprzeciw, są też i takie, które wywołują odwrotny efekt, bo są przez malca źle zrozumiane.

To, jak komunikować się z dzieckiem to praktyka, która zdobywasz jako rodzic latami. Nikt lepiej od ciebie nie zna charakteru malucha, nikt lepiej nie wie, jak reaguje na pochwały, a jak na krytykę. Na pewno wiesz, kiedy zażartować, a kiedy być stanowczym.

Mimo to zdarza się, że twój niewinny żart czy słowa wypowiedziane w złości zostają źle odebrane przez dziecko, które nie zrozumiało kontekstu i poczuło się zawstydzone czy skrzywdzone. Dlatego  warto wiedzieć, czego nie mówić dziecku, aby poprawić komunikację między wami.

Zobacz w galerii, czego nie mówić dziecku 

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza