"7 najlepszych książek, które kochają moi synowie". Radzi mama Antka i Kajtka

2023-05-30 10:00

Pięknie ilustrowane, wartościowe i ciepłe historie uczą dzieci empatii i rozumienia otaczającego je świata. Wybrałam 7 najlepszych książek dla dzieci, które maluchy kochają i od których ciężko je oderwać. W ramach czerwcowej akcji #NoveLove, chcemy zaprosić was do czytania dzieciom i podpowiadamy, co czytać, by wzbudzić w maluchach miłość do książek.

mama czytająca ksiażkę córeczce
Autor: Getty images "7 najlepszych książek dla dzieci, które kochają moi synowie". Radzi mama Antka i Kajtka

Wierzę w to, że książki otwierają na świat, zwiększają wrażliwość, uczą empatii i pobudzają procesy myślowe. Czytanie nie tylko wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię, ale również uczy kreatywności i poszerza horyzonty. Jako mama dwóch małych chłopców w wieku 3 i 7 lat, Kajtusia i Antosia, czytam im bardzo dużo, a moją największą radość budzi fakt, że chłopcy kochają to równie mocno jak ja. Ich biblioteczka ugina się od pięknie ilustrowanych dziecięcych tytułów, a największe spory toczone są o to, komu pierwszemu poczytamy dziś wieczorem.

Podaruj dziecku książkę na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to doskonała okazja, by podarować swojemu maluchowi książkę. Taką, która zaprosi go do swojego świata, wywoła uśmiech na jego twarzy, wytłumaczy mu fragment rzeczywistości albo zainteresuje nowym obszarem. Wybrałam 7 najlepszych książek, które warto kupić dzieciom w wieku 3-7 lat i podarować im 1 czerwca. Bo nie ma lepszego prezentu dla dziecka niż książka!

7 najlepszych książek dla dzieci na Dzień Dziecka

Co warto kupić przedszkolakom i dzieciom, które rozpoczną naukę w szkole podstawowej? 

1. Anita Głowińska, Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru

Serii książeczek o Kici Koci nie trzeba przedstawiać rodzicom małych dzieci. Maluchy je uwielbiają, a każdy kolejny tytuł szybko trafia na listy bestsellerów. W nowej części Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru bohaterowie wybierają się z przyjaciółmi (Packiem, Adelką i Juliankiem) do teatru. Oglądają przedstawienie o morskiej wyprawie, które bardzo im się podoba i uczą się, jak wygląda teatr. Dziecko może uczestniczyć z nimi w tej przygodzie, otwierając kolejne okienka w książeczce.

Wydawnictwo Media Rodzina

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru
Autor: Materiały prasowe Kicia Kocia i Nunuś wybrali się z przyjaciółmi do teatru

2. Marta Galewska-Kustra, Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci

Seria przygód Pucia to kolejne kultowe już książeczki dla małych dzieci. Mają dwie duże zalety — przyjazną dla oka grafikę, a także duży zasób słownictwa. Książki te zostały napisane przez logopedkę, a ich celem jest wspieranie rozwoju mowy u małych dzieci. Książeczki o Puciu rosną razem z dzieckiem, dlatego można je czytać zarówno z 2-3-latkiem, jak i z 5-6-latkiem. "Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci" to opowieść o przyjeździe dziadków do Pucia i Misi, których wnukowie zapraszają na wystawę do galerii oraz na rower i lody do parku. Książeczka uczy bogatego zasobu słownictwa związanego z życiem w mieście, robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków, a także z poruszaniem się komunikacją miejską. Mój młodszy syn ją uwielbia!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio w mieście
Autor: Materiały prasowe "Pucio w mieście" to piękna książka dla przedszkolaków.

3. Barbara Supeł, Staś Pętelka. Biwak na działce

Książeczki o Stasiu Pętelce dedykowane są trochę starszym dzieciom, w wieku 4-5 lat. W części "Staś Pętelka. Biwak na działce" bohater z kolegą i rodzicami wybiera się na działce. Chłopcy mają samo przenocować w namiocie, co zachwyca ich i... trochę przeraża. Staś postanawia być odważny i dzielnie stawia czoła swoim lękom, próbując nad nimi zapanować. Książeczka przygotowuje dziecko do różnych sytuacji i uczy je przeżywania emocji.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Staś Pętelka. Biwak na działce
Autor: Materiały prasowe Staś Pętelka to seria przygód ciekawego świata chłopca, która uczy przedszkolaki radzenia sobie z różnymi emocjami

4. Barska Ewa, Głogowski Marek, Sójka Anna, Reksio. Wielka księga przygód

Ta książka od dwóch lat jest naszym prywatnym domowym bestsellerem, którym obdarowaliśmy już dzieci naszych przyjaciół. Przepięknie ilustrowana, gruba i pełna niezwykłych przygód Reksia i jego przyjaciół wzbudza wiele pozytywnych uczuć nie tylko u moich dzieci, ale i u nas, rodziców. Krótkie opowiadania o przygodach łaciatego pieska i jego przyjaciół (krowy Krasuli, konia Maurycego, świnki Balbiny) wzruszają, uczą współpracy i pokazują maluchom, jak piękna i ważna jest przyjaźń. To idealna pozycja dla dzieci w wieku 3-5 lat, do której będziecie wielokrotnie wracać.

Wydawnictwo Papilon

Reksio. Wielka księga przygód
Autor: Materiały prasowe Książki o Reksiu to pięknie ilustrowane pozycje, które bawią i uczą szacunku do zwierząt.

5. Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Piękna pozycja dla wszystkich maluchów, których rodzice są chcą zarazić wrażliwością na piękno przyrody i zachęcić do górskich wędrówek. Mój starszy synek chętnie do niej wraca i często prosi, by poczytać mu fragmenty o wilkach, rysiach i niedźwiedziach żyjących w Tatrach. Narratorem książki jest Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który z ogromną wiedzą i dużą fantazją opowiada dzieciom, jak należy zachowywać się na górskich szlakach, co skrywają tatrzańskie jaskinie i cudowne doliny. Piękna, rozpalająca ciekawość i wyobraźnię książka dla starszych dzieci w wieku 5-7 lat.

Wydawnictwo Literackie

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Autor: Materiały prasowe "Tatry" to przepiękny przewodnik dla dzieci po najpiękniejszych górach Polski

6. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

"Afryka Kazika" to rozpalająca wyobraźnię dziecka książka, która bazuje na reportażach Kazimierza Nowaka. Podróżnik w latach 30. XX wieku wybrał się w podróż rowerem po Czarnym Lądzie. W książce Kazik zwiedza sawannę, przedziera się przez dżunglę, spotyka krokodyle, lwy czy gepardy. Ta pełna przygód książka, od której dziecko trudno jest oderwać, zawiera też mapę z trasą wycieczki rowerowej bohatera.

Wydawnictwo Bis

7. Lily Murray, Dinozaurium

Ta książka ucieszy każdego małego paleontologa. Znajdziemy w niej nie tylko ciekawostki dotyczące życia różnych gatunków dinozaurów, ale również i informacje o tym, jakie gatunku dinozaurów odkryto na terenie Polski. Jeśli wasze dziecko marzy o spotkaniu z tyranozaurem, wie, które gatunki miały pióra, a które żagle regulujące ich temperaturę ciała, z pewnością ucieszy się z tej pięknie ilustrowanej książki. Wydawnictwo Dwie Siostry

Dinozaurium
Autor: Materiały prasowe Dinozaurium to pięknie ilustrowany przewodnik po świecie dinozaurów.

Ja już zamówiłam książki na Dzień Dziecka dla moich chłopców. A Wy? 

Czytaj więcej: Czytanie dzieciom to inwestycja w ich przyszłość. Podaruj maluchowi książkę na Dzień Dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza