SPORT DLA DZIECI: zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie

2014-09-16 16:03

Coraz mniej dzieci uprawia sporty, a coraz więcej cierpi na nadwagę - wynika z badań zleconych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które promuje akcję "STOP zwolnieniom z WF-u".

SPORT DLA DZIECI: zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie
Autor: Jupiterimages Coraz mniej dzieci uprawia sporty

Spis treści

  1. Sport dla dzieci: w gimnazjum coraz mniej popularny
  2. Sport dla dzieci: jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Nie jest tajemnicą, że dzieci w różnym wieku niechętnie biorą udział w zajęciach wychowania fizycznego w szkołach. Zwolnienia z WF-u są na porządku dziennym i nikogo już nie dziwią. Teraz jednak Ministerstwo Sportu i Turystyki postanowiło walczyć z plagą zwolnień przy pomocy akcji "STOP zwolnieniom z WF-u".

W ramach kampanii Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Fundacją LOTTO Milion Marzeń zleciło Instytutowi Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego badania na grupie uczniów szkół gimnazjalnych, z których wynika, że właśnie ta grupa jest szczególnie narażona na brak aktywności ruchowej. Efekt? Aż 17 proc. dzieci w wieku 11-14 lat ma nadwagę!

SPORT DLA DZIECI: coraz mniej dzieci trenuje żużel [FILM] >>

Sport dla dzieci: w gimnazjum coraz mniej popularny

Według badań, głównie dzieci w wieku gimnazjalnym przestają uprawiać sporty. Zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie. Do najczęściej wymienianych aktywności fizycznych zalicza się: rower (81,7 proc.), pływanie (49,3 proc.), piłka nożna (50,7 proc.) czy bieganie (42,7 proc.).

Co ciekawe, badania wykazały także, że gimnazjaliści traktują uprawianie sportu jako "spalacz tłuszu", a nie jako przyjemność czy inwestycję w swoje zdrowie. Co gorsze, zdaniem ekspertów UW, sport nie jest już traktowany jako sposób na odreagowanie stresu, ponieważ młodzież przerzuciła się na... używki!

Sport dla dzieci: jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Aby dzieci w różnym wieku chętniej uprawiały sporty, potrzebują odpowiednich wzorców. Dużą rolę odgrywają oczywiście nauczyciele WF-u oraz rodzice. Badania wykazały, że młodzież nie jest zadowolona z przebiegu zajęć wychowania fizycznego - są według nich nudne, monotonne, mało kreatywne.

Wychowanie: jak zachęcić DZIECKO do sportu >>

Istotne jest, by rodzice także zaczęli uprawiać sporty i zachęcili do aktywności swoje dzieci. Gdy dziecko zobaczy, że ćwiczenia sprawiają rodzicom przyjemność, samo chętnie do nich dołączy.

Ministerstwo Sportu i Turystyki