Tatusiowie powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc - wiesz dlaczego?

2022-03-01 9:51

Według wielu ekspertów istnieje kilka powodów, dla których to ojcowie powinni czytać dzieciom bajkę na dobranoc. Wiesz, dlaczego?

Tatusiowie powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc - wiesz dlaczego?
Autor: Getty images Tatusiowie powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc - wiesz dlaczego?

Większość rodzin ma ustalone wieczorne rytuały. Dopóki maluszek jest mały, zadaniem tatusiów jest zwykle wieczorna kąpiel niemowlęcia. Jednak im dziecko starsze, tym rola taty jest coraz mniejsza. Tymczasem specjaliści podkreślają, że mężczyźni powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc. Dlaczego? 

Spis treści

  1. Ojcowie lepiej stymulują rozwój mowy
  2. Tatusiowie pomagają przełamać stereotypy związane z płcią
  3. Czytanie z dziećmi pomaga nawiązać z nimi więź
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Ojcowie lepiej stymulują rozwój mowy

Bajki na dobranoc są ważne dla ogólnego rozwoju dziecka. Badania wykazały, że chociaż częściej to mamy czytają dziecko książeczki, to jednak ojcowie robią to skuteczniej. Maluchy, którym tatusiowe czytają bajki, szybciej zaczynają mówić i robią to lepiej, mają też większy zasób słownictwa.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że ojcowie częściej angażują się w dyskusje podczas czytania, podczas gdy mamy odtwarzają jedynie pisany tekst. Ojcowie częściej robią dygresje do prawdziwych wydarzeń z życia dziecka i używają języka, który wykracza poza czytany tekst.

Czytaj również: Córeczka tatusia, czyli o więzi między ojcem a córką

Zabawne książki dla dzieci - 5 książek, które rozbawią dziecko

Tatusiowie pomagają przełamać stereotypy związane z płcią

W naszym społeczeństwie istnieją silne stereotypy dotyczące płci. Dzieci wychwytują je, co wpływają na ich umiejętności uczenia się i umiejętności społeczne. Według badań tylko 27 procent chłopców lubi czytać - traktując to jako niemęskie zajęcie.

Ojcowie, czytając dzieciom książki przełamują te stereotypy o pokazują, że czytanie jest fajne i ciekawe. Czytający bajkę ojciec to zaprzeczenie teorii, że książki są dla dziewczyn.

Czytanie z dziećmi pomaga nawiązać z nimi więź

Bajki na dobranoc to świetna okazja do nawiązania więzi między rodzicami i dziećmi. Kilkulatek leżący w ramionach taty i słuchający jego czytania czuje się bezpiecznie i szczęśliwie. Głos rodzica działa na niego kojąco, zmniejsza poziom stresu, poprawia jego zdrowie psychiczne i pomaga wzmocnić więź rodzic-dziecko.

Ojcowie mają mniej okazji do budowania takich relacji, dlatego czytanie na dobranoc powinno być dla nich idealnym sposobem na nawiązywanie więzi z malcem.