WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności w kuchni

2014-08-26 13:43

Prawie połowa matek w Polsce nie uczy swoich dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków. Według badań przeprowadzonych przez instytut Millwards Brown, co czwarte dziecko w wieku 9-16 lat nie potrafi nawet zaparzyć herbaty.

WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności, dziecko, jedzenie, kuchnia
Autor: thinkstockphotos.com Prawie połowa matek w Polsce (45 proc.) nie widzi potrzeby, żeby ich dzieci potrafiły samodzielnie gotować.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: dzieci nie potrafią same przygotować prostych posiłków
  2. Wychowanie dzieci: z wiekiem maleje chęć gotowania
  3. Wychowanie dzieci: dużo matek cieszy się z pomocy w kuchni

Instytut Millwards Brown przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie, jak dzieci w wieku od 6 do 16 lat radzą sobie z samodzielnym przygotowaniem posiłków. W badaniu wzięły także udział matki dzieci. Okazało się, że prawie połowa polskich matek (45 proc.) nie widzi potrzeby, żeby ich dzieci było samodzielne w kuchni!

Wychowanie dziecka: dzieci nie potrafią same przygotować prostych posiłków

Z badań wynika, że 25 proc. dzieci w wieku od 9 do 16 lat nie potrafi nawet samodzielnie zaparzyć herbaty. Tylko 39 proc. przebadanych dzieci potrafi pokroić chleb i wędlinę. 90 proc. dzieci potrafi zrobić sobie kanapkę. Co ciekawe, aż 59 proc. dzieci prosi swoje mamy o przygotowanie posiłków, 31 proc. podjada słodycze lub słone przekąski, czując głód, a 8 proc. kupuje sobie pizzę lub kebaba.

WYCHOWANIE DZIECKA: uzależnieniom dzieci mogą zapobiec wartości wyniesione z domu >>

Na jaw wyszło także, że dziewczynki chętniej niż chłopcy biorą udział w przygotowaniach skomplikowanych posiłków. 27 proc. dziewczynek potrafi usmażyć naleśniki, podczas gdy tylko 10 proc. chłopców potrafi to zrobić.

Wychowanie dzieci: z wiekiem maleje chęć gotowania

Dzięki badaniom instytutu Millwards Brown można dowiedzieć się także, że z wiekiem dzieci maleje ich chęć do zaangażowania w przygotowaniu posiłków. 56 proc. dzieci w wieku od 6 do 8 lat lubi gotować. Wśród gimnazjalistów jest 51 proc. tych, które wciąż lubią gotować. Wśród dzieci w wieku od 13 do 16 lat tylko 36 proc. chętnie przygotowuje posiłki. 12 proc. w ogóle nie lubi gotować.

Wychowanie dzieci: dużo matek cieszy się z pomocy w kuchni

Z badań wynika także, że aż 91 proc. matek cieszy się, gdy ich dzieci pomagają w kuchni. Z kolei 34 proc. matek uważa, że kuchnia jest niebezpiecznym miejscem dla dziecka. 91 proc. matek uczy swoje dzieci, jak radzić sobie w kuchni, a 86 proc. matek uważa, że ich dzieci wiedzą, jak zdrowo się odżywiać.

PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA. Polacy nie zabezpieczają finansowo swoich dzieci. Nie potrafią? >>