WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności w kuchni

2014-08-26 13:43

Prawie połowa matek w Polsce nie uczy swoich dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków. Według badań przeprowadzonych przez instytut Millwards Brown, co czwarte dziecko w wieku 9-16 lat nie potrafi nawet zaparzyć herbaty.

WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności, dziecko, jedzenie, kuchnia
Autor: thinkstockphotos.com Prawie połowa matek w Polsce (45 proc.) nie widzi potrzeby, żeby ich dzieci potrafiły samodzielnie gotować.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: dzieci nie potrafią same przygotować prostych posiłków
  2. Wychowanie dzieci: z wiekiem maleje chęć gotowania
  3. Wychowanie dzieci: dużo matek cieszy się z pomocy w kuchni

Instytut Millwards Brown przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie, jak dzieci w wieku od 6 do 16 lat radzą sobie z samodzielnym przygotowaniem posiłków. W badaniu wzięły także udział matki dzieci. Okazało się, że prawie połowa polskich matek (45 proc.) nie widzi potrzeby, żeby ich dzieci było samodzielne w kuchni!

Wychowanie dziecka: dzieci nie potrafią same przygotować prostych posiłków

Z badań wynika, że 25 proc. dzieci w wieku od 9 do 16 lat nie potrafi nawet samodzielnie zaparzyć herbaty. Tylko 39 proc. przebadanych dzieci potrafi pokroić chleb i wędlinę. 90 proc. dzieci potrafi zrobić sobie kanapkę. Co ciekawe, aż 59 proc. dzieci prosi swoje mamy o przygotowanie posiłków, 31 proc. podjada słodycze lub słone przekąski, czując głód, a 8 proc. kupuje sobie pizzę lub kebaba.

WYCHOWANIE DZIECKA: uzależnieniom dzieci mogą zapobiec wartości wyniesione z domu >>

Na jaw wyszło także, że dziewczynki chętniej niż chłopcy biorą udział w przygotowaniach skomplikowanych posiłków. 27 proc. dziewczynek potrafi usmażyć naleśniki, podczas gdy tylko 10 proc. chłopców potrafi to zrobić.

Wychowanie dzieci: z wiekiem maleje chęć gotowania

Dzięki badaniom instytutu Millwards Brown można dowiedzieć się także, że z wiekiem dzieci maleje ich chęć do zaangażowania w przygotowaniu posiłków. 56 proc. dzieci w wieku od 6 do 8 lat lubi gotować. Wśród gimnazjalistów jest 51 proc. tych, które wciąż lubią gotować. Wśród dzieci w wieku od 13 do 16 lat tylko 36 proc. chętnie przygotowuje posiłki. 12 proc. w ogóle nie lubi gotować.

Wychowanie dzieci: dużo matek cieszy się z pomocy w kuchni

Z badań wynika także, że aż 91 proc. matek cieszy się, gdy ich dzieci pomagają w kuchni. Z kolei 34 proc. matek uważa, że kuchnia jest niebezpiecznym miejscem dla dziecka. 91 proc. matek uczy swoje dzieci, jak radzić sobie w kuchni, a 86 proc. matek uważa, że ich dzieci wiedzą, jak zdrowo się odżywiać.

PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA. Polacy nie zabezpieczają finansowo swoich dzieci. Nie potrafią? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza