Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?

2020-09-28 16:06

Alergia na kurz i roztocza u dzieci jest jedną z najczęściej spotykanych alergii – w samej tylko Polsce szacuje się, że cierpi na nią więcej niż 5 milionów osób. Tak naprawdę ludzi nie uczula jednak sam kurz, a to, co się w nim może znajdować – mowa tutaj o pajęczakach, którymi są roztocze. Jak sobie radzić z uczuleniem na kurz u dzieci?

Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?
Autor: Getty images

Alergią na kurz i roztocza u dzieci to częsta przypadłość. W naszych domach – poza członkami naszej rodziny – bytuje wiele niezauważalnych na co dzień organizmów. Jednymi z nich są roztocza – drobne, mające do 1 mm wielkości, pajęczaki. Na co dzień raczej nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w naszych mieszkaniach.

Inaczej jest już jednak w przypadku osób, które borykają się z tzw. alergią na kurz i roztocza u dzieci. Dla nich roztocza stanowią już poważny problem i odpowiadają za pojawiające się u nich objawy alergiczne.

Spis treści

 1. Jakie są przyczyny alergii na kurz i roztocza u dzieci?
 2. Dlaczego objawy alergii na kurz są najsilniejsze zimą?
 3. Jakie są objawy alergii na kurz?
 4. Jak rozpoznać alergię na kurz i roztocza u dzieci?
 5. Na czym polega leczenie alergii na kurz i roztocza?
 6. Czy dzieci z alergią na kurz mogą skorzystać z odczulania?
 7. Jak zapobiegać alergii na roztocza u dzieci?
 8. O czym pamiętać, urządzając dom dla małego alergika?

Jakie są przyczyny alergii na kurz i roztocza u dzieci?

Roztocze to zasadniczo niegroźne pajęczaki, które bytują w obecnym w ludzkich mieszkaniach kurzu. Preferują one właśnie kurz, ponieważ w nim obecna jest substancja, którą organizmy te się żywią – mowa tutaj o ludzkim naskórku.

Roztocze preferują temperaturę sięgającą od 17 do 30 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach organizmy te szybko giną, w zdecydowanie wyższych zaś pajęczaki te stają się aktywniejsze, aczkolwiek ich cykl życiowy ulega wtedy znacznemu skróceniu.

Dopóki roztocze bytują w mieszkaniu osoby, dla której objawy alergii są obce, dopóty zazwyczaj ich obecność w domu zupełnie niczym nie grozi. Inaczej jest już w przypadku osób, które cierpią na alergię na kurz, a dokładniej na alergię na roztocza.

W ich przypadku kontakt z alergenami pajęczaków – którymi mogą być zarówno resztki ich odchodów, jak i fragmenty obumarłych roztoczy – może prowadzić do wyjątkowo przykrych objawów alergicznych.

Alergia na kurz może dawać o sobie znać przez cały rok, w praktyce jednak pacjenci, którzy są uczuleni na roztocza, najbardziej dotkliwe dolegliwości odczuwają w sezonie jesienno-zimowym.

Dlaczego objawy alergii na kurz są najsilniejsze zimą?

Tak jak wyżej wspomniano, roztocza po prostu lubią ciepło. Dlaczego więc to właśnie jesienią i zimą, kiedy robi się zdecydowanie chłodniej, objawy alergii na kurz stają się najsilniejsze? Zimą ilość pajęczaków w naszych domach znacząco się zmniejsza – pozostają w nich jednak ich odchody czy obumarłe roztocze.

Jednocześnie to właśnie w sezonie grzewczym zazwyczaj zdecydowanie rzadziej wietrzymy swoje mieszkania – to właśnie sprawia, że alergeny roztoczy osiągają w nich wtedy najwyższe stężenia i dlatego osoby z uczuleniem na kurz największe nasilenie dolegliwości mają właśnie zimą.

Czytaj:

Alergia na kota u dziecka

Alergia na psa u dziecka

Jakie są objawy alergii na kurz?

Dolegliwości, które pojawiają się u pacjentów uczulonych na kurz, nierzadko mylone są z przeziębieniem. Objawami alergii na kurz mogą bowiem być:

 • wodnisty katar,
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • świąd skóry,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • kichanie,
 • uczucie drapania w gardle,
 • suchy kaszel

Czasami objawy uczulenia na kurz są tak nasilone, że przez ich doświadczenie pacjent ma trudności z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków, może on również zmagać się z problemami ze snem.

Dodatkowo osoby, które poza alergią na kurz cierpią na inne schorzenia alergiczne – np. na astmę oskrzelową – w okresie stykania się z alergenami roztoczy mogą doświadczać nasilenia ich objawów.

Jak rozpoznać alergię na kurz i roztocza u dzieci?

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, że pacjent cierpi na uczulenie właśnie na kurz – podobne objawy mogą przecież pojawiać się w przebiegu wielu różnych innych alergii.

Najistotniejsze jest w tym przypadku powiązanie momentu występowania objawów z konkretnymi czynnościami – mowa tutaj chociażby o tym, że osoby uczulone na kurz zazwyczaj zauważają nasilenie u siebie objawów alergicznych np. wtedy gdy sprzątają.

O alergii na kurz może świadczyć również to, że dolegliwości najsilniejsze są w okresie jesienno-zimowym. Sugerować ten problem może także to, że jego objawy narastają w czasie przygotowań do świąt – w końcu to wtedy wyciągamy z szaf świąteczne ozdoby, w których nierzadko kurzu wcale nie brakuje.

Zebranie z pacjentem wywiadu dotyczącego czasu pojawiania się jego dolegliwości pozwala wysunąć przypuszczenie alergii na kurz, rozpoznać ten problem można jednak dopiero po wykonaniu odpowiednich badań.

W rozpoznawaniu uczulenia na roztocze wykorzystuje się takie same badania, jak i przy podejrzeniu innych alergii – mowa tutaj przede wszystkim o alergicznych testach skórnych. Poza nimi skorzystać można również i z oznaczeń swoistych przeciwciał, przy ich jednak interpretacji należy zawsze zachować szczególną rozwagę. Sam dodatni wynik badania przeciwciał, bez występowania objawów alergicznych, nie świadczy o uczuleniu, a jedynie o kontakcie z alergenami roztoczy.

Czytaj:

Alergia to choroba dziedziczna? 6 naukowych faktów, które musisz znać

Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Na czym polega leczenie alergii na kurz i roztocza?

W leczeniu alergii na kurz najistotniejsze jest zapobieganie stykaniu się z alergenami roztoczy. To jednak jest forma działania prewencyjnego, chorym potrzebne jest również i postępowanie, które zmniejszy intensywność doświadczanych przez nich w danym momencie objawów uczulenia na kurz.

W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim różne leki przeciwalergiczne. Jednymi z najczęściej zalecanych są środki przeciwhistaminowe, takie jak np. loratadyna. Stosowane bywają również środki z grupy glikokortykosteroidów – przy łagodniejszych objawach miejscowo (zwykle donosowo), przy wyraźnie zaś nasilonych dolegliwościach doustnie.

Warto wiedzieć

Steroidy donosowe to bardzo skuteczna grupa leków ale u niektórych pacjentów może powodować np. suchość błony śluzowej nosa, podrażnienie czy lekkie krwawienia. U dzieci najczęściej można zaobserwować lekkie krwawienia. Bardzo często maluch też dłubie w nosie co w przypadku stosowania steroidów donosowych, świadczy podrażnieniu błony śluzowej noska.

Małe dziecko nie potrafi opisać suchości i podrażnienia. Warto zastosować osłonę. Do tego celu można użyć dostępnych w aptece bez recepty sprayów zabezpieczających. Te, które w składzie zawierają farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek i witaminę E będą łagodzić podrażnienia, nawilżać i wspomagać regenerację błony śluzowej nosa.

Czy dzieci z alergią na kurz mogą skorzystać z odczulania?

Powyżej wymienione metody leczenia mają na celu złagodzenie objawów uczulenia na kurz, nie likwidują one jednak przyczyny problemu. W celu rozprawienia się z alergią na roztocze skorzystać można jednak z immunoterapii, czyli odczulania.

Zabiegi tego rodzaju polegają na kontrolowanym podawaniu wzrastających dawek uczulającego pacjenta alergenu – w ten sposób organizm ma się do niego niejako „przyzwyczaić” i przestać na niego reagować.

Odczulanie przy alergii na kurz odbywać się może standardowo, poprzez podawanie pacjentowi alergenu podskórnie, ale i z wykorzystaniem preparatów alergenowych przeznaczonych do podawania doustnego lub podjęzykowego (te ostatnie są szczególnie przydatne przy odczulaniu na kurz u dzieci).

Czytaj: Wozisz dziecko autem? Sprawdź, dlaczego trzeba wymieniać filtr kabinowy

Jak zapobiegać alergii na roztocza u dzieci?

Zarówno objawowe leczenie alergii na kurz, jak i immunoterapia są wyjątkowo istotne, najistotniejsze pozostaje jednak jeszcze coś innego – próby ograniczenia ilości kurzu w mieszkaniu.

Wydawać by się mogło, że jeżeli bardzo regularnie odkurzamy mieszkanie i nawet słynna restauratorka nie znalazłaby w najgłębszych zakamarkach naszego domu śladu kurzu, to wtedy problem alergii na kurz nie powinien nas dotyczyć. Prawda jest jednak niestety inna – standardowymi metodami pozbyć się całego kurzu z domu po prostu nie jesteśmy w stanie.

Czytaj: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Kurz tak naprawdę gromadzi się wszędzie – jest on w naszej pościeli, zasłonach, firanach czy poduszkach. Osadza się on także i w obrębie dziecięcych maskotek czy w dywanach.

Wiedząc więc, że wśród domowników znajduje się osoba uczulona na kurz, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne wyposażenie, które przygotowane jest właśnie dla nich – dostępne są chociażby materace, które w zmniejszonym stopniu gromadzą kurz.

O czym pamiętać, urządzając dom dla małego alergika?

 • Do domu pacjenta z alergią na kurz warto kupić odpowiednie filtry do odkurzacza
 • Rozważyć można również likwidację grubych, materiałowych zasłon (zamieniając je np. na rolety)
 • W przypadku pościeli i innych elementów wyposażenia sypialni, warto pamiętać o ich regularnym, częstym praniu w wysokiej temperaturze.
 • Co z pluszowymi zabawkami, czy trzeba całkowicie pozbawiać ich malucha, który ma alergię na kurz? Niekoniecznie, należy jednak pamiętać o tym, aby i je poddawać odpowiednim działaniom. Zabawki można co jakiś czas umieszczać po prostu w zamrażarce – tak jak wspominano, w niskiej temperaturze roztocza giną.

Alergia na kurz z pewnością bywa dla wielu osób bardzo nawet uciążliwym problemem. Całkowicie kontaktu z kurzem ograniczyć się z pewnością nie da (w końcu jednym z jego głównych składników jest nasz własny naskórek), podejmując się jednak wyżej wymienionych oddziaływań, jesteśmy w stanie sprawić, że dotkliwe objawy alergii na kurz, dręczące naszego domownika, będą występowały zdecydowanie rzadziej.

Boli cię głowa? Sprawdź, czy to migrena

Pytanie 1 z 6
Gdzie zlokalizowany jest ból głowy?
Zdjęcie