Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?

2020-09-28 16:06

Alergia na kurz i roztocza u dzieci jest jedną z najczęściej spotykanych alergii – w samej tylko Polsce szacuje się, że cierpi na nią więcej niż 5 milionów osób. Tak naprawdę ludzi nie uczula jednak sam kurz, a to, co się w nim może znajdować – mowa tutaj o pajęczakach, którymi są roztocze. Jak sobie radzić z uczuleniem na kurz u dzieci?

Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?
Autor: Getty images

Alergią na kurz i roztocza u dzieci to częsta przypadłość. W naszych domach – poza członkami naszej rodziny – bytuje wiele niezauważalnych na co dzień organizmów. Jednymi z nich są roztocza – drobne, mające do 1 mm wielkości, pajęczaki. Na co dzień raczej nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w naszych mieszkaniach.

Inaczej jest już jednak w przypadku osób, które borykają się z tzw. alergią na kurz i roztocza u dzieci. Dla nich roztocza stanowią już poważny problem i odpowiadają za pojawiające się u nich objawy alergiczne.

Spis treści

 1. Jakie są przyczyny alergii na kurz i roztocza u dzieci?
 2. Dlaczego objawy alergii na kurz są najsilniejsze zimą?
 3. Jakie są objawy alergii na kurz?
 4. Jak rozpoznać alergię na kurz i roztocza u dzieci?
 5. Na czym polega leczenie alergii na kurz i roztocza?
 6. Czy dzieci z alergią na kurz mogą skorzystać z odczulania?
 7. Jak zapobiegać alergii na roztocza u dzieci?
 8. O czym pamiętać, urządzając dom dla małego alergika?

Jakie są przyczyny alergii na kurz i roztocza u dzieci?

Roztocze to zasadniczo niegroźne pajęczaki, które bytują w obecnym w ludzkich mieszkaniach kurzu. Preferują one właśnie kurz, ponieważ w nim obecna jest substancja, którą organizmy te się żywią – mowa tutaj o ludzkim naskórku.

Roztocze preferują temperaturę sięgającą od 17 do 30 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach organizmy te szybko giną, w zdecydowanie wyższych zaś pajęczaki te stają się aktywniejsze, aczkolwiek ich cykl życiowy ulega wtedy znacznemu skróceniu.

Dopóki roztocze bytują w mieszkaniu osoby, dla której objawy alergii są obce, dopóty zazwyczaj ich obecność w domu zupełnie niczym nie grozi. Inaczej jest już w przypadku osób, które cierpią na alergię na kurz, a dokładniej na alergię na roztocza.

W ich przypadku kontakt z alergenami pajęczaków – którymi mogą być zarówno resztki ich odchodów, jak i fragmenty obumarłych roztoczy – może prowadzić do wyjątkowo przykrych objawów alergicznych.

Alergia na kurz może dawać o sobie znać przez cały rok, w praktyce jednak pacjenci, którzy są uczuleni na roztocza, najbardziej dotkliwe dolegliwości odczuwają w sezonie jesienno-zimowym.

Dlaczego objawy alergii na kurz są najsilniejsze zimą?

Tak jak wyżej wspomniano, roztocza po prostu lubią ciepło. Dlaczego więc to właśnie jesienią i zimą, kiedy robi się zdecydowanie chłodniej, objawy alergii na kurz stają się najsilniejsze? Zimą ilość pajęczaków w naszych domach znacząco się zmniejsza – pozostają w nich jednak ich odchody czy obumarłe roztocze.

Jednocześnie to właśnie w sezonie grzewczym zazwyczaj zdecydowanie rzadziej wietrzymy swoje mieszkania – to właśnie sprawia, że alergeny roztoczy osiągają w nich wtedy najwyższe stężenia i dlatego osoby z uczuleniem na kurz największe nasilenie dolegliwości mają właśnie zimą.

Czytaj:

Alergia na kota u dziecka

Alergia na psa u dziecka

Jakie są objawy alergii na kurz?

Dolegliwości, które pojawiają się u pacjentów uczulonych na kurz, nierzadko mylone są z przeziębieniem. Objawami alergii na kurz mogą bowiem być:

 • wodnisty katar,
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • świąd skóry,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • kichanie,
 • uczucie drapania w gardle,
 • suchy kaszel

Czasami objawy uczulenia na kurz są tak nasilone, że przez ich doświadczenie pacjent ma trudności z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków, może on również zmagać się z problemami ze snem.

Dodatkowo osoby, które poza alergią na kurz cierpią na inne schorzenia alergiczne – np. na astmę oskrzelową – w okresie stykania się z alergenami roztoczy mogą doświadczać nasilenia ich objawów.

Jak rozpoznać alergię na kurz i roztocza u dzieci?

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, że pacjent cierpi na uczulenie właśnie na kurz – podobne objawy mogą przecież pojawiać się w przebiegu wielu różnych innych alergii.

Najistotniejsze jest w tym przypadku powiązanie momentu występowania objawów z konkretnymi czynnościami – mowa tutaj chociażby o tym, że osoby uczulone na kurz zazwyczaj zauważają nasilenie u siebie objawów alergicznych np. wtedy gdy sprzątają.

O alergii na kurz może świadczyć również to, że dolegliwości najsilniejsze są w okresie jesienno-zimowym. Sugerować ten problem może także to, że jego objawy narastają w czasie przygotowań do świąt – w końcu to wtedy wyciągamy z szaf świąteczne ozdoby, w których nierzadko kurzu wcale nie brakuje.

Zebranie z pacjentem wywiadu dotyczącego czasu pojawiania się jego dolegliwości pozwala wysunąć przypuszczenie alergii na kurz, rozpoznać ten problem można jednak dopiero po wykonaniu odpowiednich badań.

W rozpoznawaniu uczulenia na roztocze wykorzystuje się takie same badania, jak i przy podejrzeniu innych alergii – mowa tutaj przede wszystkim o alergicznych testach skórnych. Poza nimi skorzystać można również i z oznaczeń swoistych przeciwciał, przy ich jednak interpretacji należy zawsze zachować szczególną rozwagę. Sam dodatni wynik badania przeciwciał, bez występowania objawów alergicznych, nie świadczy o uczuleniu, a jedynie o kontakcie z alergenami roztoczy.

Czytaj:

Alergia to choroba dziedziczna? 6 naukowych faktów, które musisz znać

Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Na czym polega leczenie alergii na kurz i roztocza?

W leczeniu alergii na kurz najistotniejsze jest zapobieganie stykaniu się z alergenami roztoczy. To jednak jest forma działania prewencyjnego, chorym potrzebne jest również i postępowanie, które zmniejszy intensywność doświadczanych przez nich w danym momencie objawów uczulenia na kurz.

W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim różne leki przeciwalergiczne. Jednymi z najczęściej zalecanych są środki przeciwhistaminowe, takie jak np. loratadyna. Stosowane bywają również środki z grupy glikokortykosteroidów – przy łagodniejszych objawach miejscowo (zwykle donosowo), przy wyraźnie zaś nasilonych dolegliwościach doustnie.

Warto wiedzieć

Steroidy donosowe to bardzo skuteczna grupa leków ale u niektórych pacjentów może powodować np. suchość błony śluzowej nosa, podrażnienie czy lekkie krwawienia. U dzieci najczęściej można zaobserwować lekkie krwawienia. Bardzo często maluch też dłubie w nosie co w przypadku stosowania steroidów donosowych, świadczy podrażnieniu błony śluzowej noska.

Małe dziecko nie potrafi opisać suchości i podrażnienia. Warto zastosować osłonę. Do tego celu można użyć dostępnych w aptece bez recepty sprayów zabezpieczających. Te, które w składzie zawierają farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek i witaminę E będą łagodzić podrażnienia, nawilżać i wspomagać regenerację błony śluzowej nosa.

Czy dzieci z alergią na kurz mogą skorzystać z odczulania?

Powyżej wymienione metody leczenia mają na celu złagodzenie objawów uczulenia na kurz, nie likwidują one jednak przyczyny problemu. W celu rozprawienia się z alergią na roztocze skorzystać można jednak z immunoterapii, czyli odczulania.

Zabiegi tego rodzaju polegają na kontrolowanym podawaniu wzrastających dawek uczulającego pacjenta alergenu – w ten sposób organizm ma się do niego niejako „przyzwyczaić” i przestać na niego reagować.

Odczulanie przy alergii na kurz odbywać się może standardowo, poprzez podawanie pacjentowi alergenu podskórnie, ale i z wykorzystaniem preparatów alergenowych przeznaczonych do podawania doustnego lub podjęzykowego (te ostatnie są szczególnie przydatne przy odczulaniu na kurz u dzieci).

Czytaj: Wozisz dziecko autem? Sprawdź, dlaczego trzeba wymieniać filtr kabinowy

Jak zapobiegać alergii na roztocza u dzieci?

Zarówno objawowe leczenie alergii na kurz, jak i immunoterapia są wyjątkowo istotne, najistotniejsze pozostaje jednak jeszcze coś innego – próby ograniczenia ilości kurzu w mieszkaniu.

Wydawać by się mogło, że jeżeli bardzo regularnie odkurzamy mieszkanie i nawet słynna restauratorka nie znalazłaby w najgłębszych zakamarkach naszego domu śladu kurzu, to wtedy problem alergii na kurz nie powinien nas dotyczyć. Prawda jest jednak niestety inna – standardowymi metodami pozbyć się całego kurzu z domu po prostu nie jesteśmy w stanie.

Czytaj: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Kurz tak naprawdę gromadzi się wszędzie – jest on w naszej pościeli, zasłonach, firanach czy poduszkach. Osadza się on także i w obrębie dziecięcych maskotek czy w dywanach.

Wiedząc więc, że wśród domowników znajduje się osoba uczulona na kurz, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne wyposażenie, które przygotowane jest właśnie dla nich – dostępne są chociażby materace, które w zmniejszonym stopniu gromadzą kurz.

O czym pamiętać, urządzając dom dla małego alergika?

 • Do domu pacjenta z alergią na kurz warto kupić odpowiednie filtry do odkurzacza
 • Rozważyć można również likwidację grubych, materiałowych zasłon (zamieniając je np. na rolety)
 • W przypadku pościeli i innych elementów wyposażenia sypialni, warto pamiętać o ich regularnym, częstym praniu w wysokiej temperaturze.
 • Co z pluszowymi zabawkami, czy trzeba całkowicie pozbawiać ich malucha, który ma alergię na kurz? Niekoniecznie, należy jednak pamiętać o tym, aby i je poddawać odpowiednim działaniom. Zabawki można co jakiś czas umieszczać po prostu w zamrażarce – tak jak wspominano, w niskiej temperaturze roztocza giną.

Alergia na kurz z pewnością bywa dla wielu osób bardzo nawet uciążliwym problemem. Całkowicie kontaktu z kurzem ograniczyć się z pewnością nie da (w końcu jednym z jego głównych składników jest nasz własny naskórek), podejmując się jednak wyżej wymienionych oddziaływań, jesteśmy w stanie sprawić, że dotkliwe objawy alergii na kurz, dręczące naszego domownika, będą występowały zdecydowanie rzadziej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza