Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem? Zapomnij o zimnej wodzie i okładach z lodu

2022-11-18 14:40

Oparzenia to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji małych dzieci. Winne zwykle jest gorąca herbata lub kawa stojąca na stole, rozgrzany talerz z zupą lub ukrop lecący z kranu. Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem? Wyjaśniamy, jak reagować, aby uniknąć trwałego uszkodzenia skóry i kiedy wezwać lekarza.

płaczące dziecko stojące w kuchni
Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem? Zapomnij o zimnej wodzie i okładach z lodu

Do poparzeń wrzątkiem u małych dzieci dochodzi zwykle w wyniku niedopatrzenia opiekunów. Wystarczy chwila, aby maluch pociągnął za obrus i zrzucił na siebie kubek stojący na stole, albo aby z ciekawości sięgnął po talerz czy garnek z gotującą się zupą.

Taki moment nieuwagi może kosztować dziecko poważnym uszkodzeniem ciała i długoletnim leczeniem. Jak reagować, gdy dziecko wyleje na siebie wrzątek lub inny gorący płyn?

Spis treści

 1. Oparzenia to częsta przyczyna hospitalizacji dzieci
 2. Czym charakteryzuje się oparzenie wrzątkiem?
 3. Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem?
 4. Jak leczyć lekkie oparzenia w domu?
Poradnik Zdrowie: oparzenia

Oparzenia to częsta przyczyna hospitalizacji dzieci

- Justynka była już duża, miała 3 lata i wiedziała, że nie wolno dotykać gorącej herbaty. Ale chciała usiąść przy stole i wdrapując się na krzesło po prostu przechyliła kubek łokciem, a wrzątek wylał się jaj na uda i brzuszek - opowiada jedna z mam na grupie parentingowej dla rodziców. - Córeczka była wówczas pod opieką babci, która natychmiast włożyła ją do wanny z zimną wodą, ale mała płakała, wyrywała się i może dlatego poparzenie dochodziło coraz głębiej do niższych warstw skóry i ciała. Zanim przyjechało pogotowie, poparzenie było silne i w efekcie Justyna musiała mieć przeszczep skóry.

Takich historii słyszy się wiele. Statystyki pokazują, że do poparzeń dochodzi bardzo często - ulegają im i dorośli, i dzieci, ale to właśnie maluchy do 2. troku życia stanowią największą, bo aż 80-procentową grupę pacjentów leczonych z powodu oparzeń. Najczęstszą przyczyną takich wypadków u dzieci (85 proc.) są poparzenia gorącym płynem, takim jak herbata, kawa czy zupa.

Czytaj również: Tragedia w Czarnkowie: 11-miesięczny chłopczyk poparzył się kawą. "Dziecko jest w śpiączce"

Niewinna zabawa wodą może zakończyć się poparzeniami - ostrzega ratowniczka. Na co uważać?

Czym charakteryzuje się oparzenie wrzątkiem?

O oparzeniach "wodnych" mówimy wtedy, gdy do uszkodzenia skóry dochodzi w wyniku kontaktu skóry z gorącą wodą lub parą wodną. Oparzenia tego rodzaju mogą powodować ból i uszkodzenia skóry oraz głębiej położonych tkanek i komórek. Wszystko zależy od temperatury wody, długości okresu, w którym skóra była wystawiona na działanie wody oraz tego, jak szybko miejsce oparzenia zostało schłodzone. Schłodzenie oparzonej skóry powstrzymuje penetrację ciepła w głąb ciała.

Oparzenia lub oparzenia wrzącą wodą mogą być bolesne i niebezpieczne. Nasilenie objawów zależy od ciężkości oparzenia.Istnieją cztery kategorie oparzeń w zależności od stopnia uszkodzenia skóry:

 • lekki oparzenie I stopnia - powoduje zaczerwienienie skóry wywołane powierzchownym uszkodzeniem naskórka. Może wystąpić obrzęk i ból. Skóra łuszczy się w procesie gojenia.
 • oparzenie skóry II stopnia - dociera do drugiej warstwy skóry (skóry właściwej), wpływając na zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne i mieszki włosowe. Skóra może być bladoróżowa, pojawiają się na niej pęcherze. Dziecko odczuwa ból przez kilka- kilkanaście dni. Oparzenia zwykle goją się po 2–3 tygodniach.
 • głębokie poparzenie skóry III stopnia - dochodzi w nim do uszkodzenia wszystkich trzech warstw skóry (naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej). Może powodować poważne infekcje, a nawet może być śmiertelna, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Dziecko może odczuwać ból lub nie, jeśli doszło do uszkodzenia nerwów i mieć gorączkę. Skór w miejscu oparzenia może być szara lub czarna, jeśli tkanki obumarły. Oparzenia trzeciego stopnia mogą wymagać hospitalizacji i przeszczepu skóry.

Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem?

Lekkie oparzenia można leczyć w domu. Jak? Dziecku, które poparzyło się gorącą herbatą lub zupą, trzeba udzielić pierwszej pomoc:

 • usuń źródło ciepła, zdjąć mokre i gorące ubranie, wytrzeć skórę z wody itd. Jeśli ubranie lub pieluszka przylgnęły do ​​ciała, nie usuwaj ich.
 • natychmiast schłodź miejsce oparzenia chłodną (nie lodowatą) wodą, aby oziębić uszkodzony obszar (nie używaj lodu). Możesz zastosować zasadę trzech piętnastek, czyli polewać oparzeni wodą o temp. 15 st, przez 15 minut, z odległości 15 cm (nie bezpośrednio na ranę).
 • jeśli oparzenie obejmuje dużą część ciała, postaw malca w wannie polewaj chodnym prysznicem (starsze dzieci przez 15–20 mi­nut, min. 10 mi­nut, młodsze - do 5. roku życia - przez 5 minut). Nie zanurzaj go całego w wannie z zimną wodą, bo jego organizm się wychłodzi, a naczynia skur­czą powodując niedokrwienie uszkodzonych tkanek
 • zakryj oparzenie wilgotnym bandażem lub czystą szmatką
 • jeśli to możliwe, unieś oparzone miejsce powyżej poziomu serca
 • jeśli malec zacznie odczuwać dreszcze natychmiast zasięgnij porady lekarza

Wezwij pogotowie lub jedź do szpitala, jeśli oparzenie: jest bardzo bolesne, obejmuje dużą powierzchnię ciała, nie powoduje bólu, ale skóra wygląda na bardzo uszkodzoną.

Jak leczyć lekkie oparzenia w domu?

Utrzymuj nawilżenie oparzenia, stosując balsamy na bazie wody lub aloesu i okrywając chore miejsce sterylnym bandażem, który nie przykleja się do zranionej skóry. Unikaj innych domowych środków, takich jak pasta do zębów, olej lub masło. Nie przebijaj pęcherzy, ale utrzymuj ranę w czystości. Codziennie delikatnie myj oparzenie łagodnym mydłem i zimną wodą. Jeśli malec cierpi, możesz podać mu środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Jak zapobiegać oparzeniom u dzieci?
 • Zawsze sprawdzaj temperaturę wody przed włożeniem dziecka do kąpieli.
 • Butelki dla niemowląt podgrzewaj w ciepłej wodzie, nie w kuchence mikrofalowej - mikrofala podgrzewa płyn nierówno: cześć może pozostać chłodna, a część gorąca
 • Nie trzymaj dziecka na ręku podczas gotowania
 • Naucz malucha, co oznacza słowo „gorący”
 • Nie sadzaj dziecka przy stole, na którym stoją gorące płyny
 • Usuń obrusy, za które dziecko może pociągnąć i zrzucić na siebie szklankę
 • Nigdy nie noś gorących napojów ani naczyń, gdy dziecko kręci ci się pod nogami
 • Naucz dziecko, aby najpierw włączało zimną wodę, a dopiero potem gorącą
 • Nie pozwól starszemu dziecku korzystać z kuchenki mikrofalowej bez pomocy osoby dorosłej
 • Nie pozwól dziecku trzymać gorącego jedzenia i napojów na kolanach na kanapie lub w samochodzie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza