Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci. Obejrzyj webinar z ekspertem!

2022-01-13 15:18

Jeśli nie wiesz co zrobić, gdy dziecko dopada infekcja, jak prawidłowo pielęgnować nosek, by ułatwić mu oddychanie lub jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia - obejrzyj zapis spotkania ze znakomitą ekspertką dr hab. n. med. Katarzyną Platą-Nazar!

dr hab. n. med. Katarzyna Plata-Nazar
Autor: materiały prasowe

Częste infekcje dróg oddechowych u dzieci spędzają sen z powiek rodzicom w okresie jesienno-zimowym. Są także jednym z najczęstszych powodów wizyt małych dzieci u lekarza pediatry i na oddziałach dziecięcych. Niepokój rodziców wzbudza zwłaszcza zbyt duża liczba infekcji w roku, a także ich nasilony przebieg, brak poprawy po leczeniu standardowym, czy objawy towarzyszące.

Ile infekcji w roku to norma? - Jako normę podaje się 5-6 infekcji w roku, jednak wszystko zależy od wieku dziecka i okoliczności. W pierwszym roku kolektywizacji - np. w żłobku czy w przedszkolu - dziecko może przechodzić infekcję nawet 10-12 razy w roku i wcale nie musi to świadczyć o zaburzeniach odporności czy chorobach przewlekłych - podkreśla dr hab. n. med. Katarzyna Plata-Nazar. I dodaje: - Należy mieć na uwadze, że pełne wyzdrowienie nabłonka dróg oddechowych może trwać nawet do dwóch miesięcy. Często u już zdrowych dzieci mamy do czynienia z poinfekcyjną nadreaktywnością drzewa oskrzelowego. Objawia się ona suchym, męczącym kaszlem i często niepokoi rodziców.

Kiedy infekcje i ich objawy powinny nas zaniepokoić? - Jeśli pojawia się gorączka 38,5, która trwa dłużej niż dwie-trzy doby, stan dziecka się pogarsza, katar staje się gęsty i zielony - powinniśmy udać się do lekarza. Większa czujność jest wymagana także w przypadku dzieci obciążonych chorobami przewlekłymi - mówi Ekspertka.

Zwraca także uwagę na rolę prawidłowej higieny dróg oddechowych u dzieci, zwłaszcza nawilżania i oczyszczania. - Udrożnianie nosa jest niezwykle istotne, ponieważ jego zadaniem jest oczyszczanie, nawilżanie i podgrzewanie powietrza, które wdychamy. Oddychanie przez jamę ustą nie jest korzystne, gdyż zimne i zanieczyszczone powietrze dostaje się do naszych dróg oddechowych.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, z której dowiecie się m.in.:

  • Jak dbać o higienę nosa, gdy pojawia się infekcja,
  • Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia,
  • Jak odróżnić sapkę od kataru,
  • Czym się różnią roztwory do nebulizacji.
Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci [WEBINAR]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza