Jaki SPF dla dziecka? Wybierz najlepszy krem z filtrem na słońce dla malucha

2024-07-10 12:18

Upalne, letnie słońce potrafi mocno dać nam się we znaki. Niestety promienie UV, które emituje, są wyjątkowo niebezpieczne dla skóry, a na ich szkodliwe działanie szczególnie podatne są dzieci. Właśnie dlatego kremy z filtrem powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia letniej kosmetyczki. Jednak jak wybrać ten najlepszy krem? Podpowiadamy, jaki SPF jest najlepszy dla maluchów.

Dziecko na słońcu, krem z filtrem
Autor: fot. Canva/ Gabriel Trujillo

Promieniowanie UV szkodzi skórze. Dzieci są najbardziej narażone

Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC, a każdy z tych typów może niekorzystnie wpływać na skórę. Najbardziej niebezpieczne byłoby promieniowanie typu C, jednak nie dociera ono do powierzchni Ziemi, ponieważ wcześniej pochłaniane jest przez atmosferę. Niestety, UVA i UVB przebijają się przez atmosferę i mogą bezpośrednio oddziaływać na nasze zdrowie, powodując szereg niekorzystnych skutków, w tym:

 • oparzenia słoneczne
 • przyspieszenie procesów starzenia się skóry
 • zwiększone ryzyko nowotworów skórnych

Na szkodliwe działanie promieni UV szczególnie narażone są dzieci, których skóra jest wyjątkowo delikatna, a pigmenty chroniące ją przed promieniowaniem nie są jeszcze tak dobrze wykształcone jak u osób dorosłych. Słońce może więc powodować u dzieci podrażnienia, rumień, pęcherze, zaostrzenie istniejących już chorób skórnych, a także reakcje uczuleniowe.

Krem z filtrem to podstawa. Zwróć uwagę na SPF

Wychodząc na dwór w upalny, słoneczny dzień warto zadbać o odpowiednią ochronę skóry, co dotyczy nie tylko maluchów, ale również osób dorosłych. W tym celu nieocenione będą kremy z filtrem, które odbijają promieniowanie, niwelując jego szkodliwe działanie.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża ilość kremów z filtrem, dlatego przed kupnem warto się nad nimi trochę pochylić. Przede wszystkim, wybierając dla siebie najlepszy produkt, należy zwrócić uwagę na współczynnik SPF (Sun Protection Factor). SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem — im wyższy wskaźnik, tym większa blokada promieniowania.

Wyróżniamy następujące wartości SPF:

 • SPF 6 - niska ochrona
 • SPF 10 - niska ochrona
 • SPF 15 - średnia ochrona
 • SPF 20 - średnia ochrona
 • SPF 25 - średnia ochrona
 • SPF 30 - wysoka ochrona
 • SPF 50 - wysoka ochrona
 • SPF 50+ - bardzo wysoka ochrona

Jakie krem z filtrem wybrać dla dziecka?

Skóra dzieci jest niezwykle delikatna, więc potrzebuje maksymalnej ochrony. Dlatego wybierając krem z filtrem dla dzieci, należy wziąć pod uwagę wyłącznie te o wskaźniku SPF 50 lub SPF 50+. Co więcej, warto wybierać także filtry mineralne i pozbawione substancji zapachowych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Jeśli chodzi o wodoodporność, to nie powinna być ona wyznacznikiem przy wyborze kremu. Wszystko dlatego, że ciało wystawione na słońce powinno się smarować średnio co 2-3 godziny, niezależnie od tego czy ktoś wchodzi do wody, czy też nie.

Przebywając na słońcu, warto również zadbać o odpowiedni... kolor stroju. Są bowiem takie kolory, które "przyciągają" słońce i sprawiają, że dziecku jest dużo goręcej. Lepiej zrezygnować z czerni, a zamiast tego wybrać jasne, stonowane barwy.

Zobacz też: Kostiumy kryte dla dzieci z ochroną UV

Czy wiesz, jak chronić niemowlę przed słońcem i upałem?

Pytanie 1 z 12
Doskonałą ochroną przed promieniami UV są ubranka z filtrem. Najlepsze są:
Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11