Operacje plastyczne dla dzieci: konieczność czy fanaberia?

2014-04-08 17:05

Operacje plastyczne często są postrzegane jako zabiegi jedynie poprawiające urodę. Jednak chirurgia plastyczna to szeroka dziedzina, a operacje plastyczne dla dzieci bywają niezbędne. W jakich przypadkach zabiegi chirurgii plastycznej u dzieci są konieczne?

operacje plastyczne dla dzieci koniecznosc czy fanaberia
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Operacje plastyczne dla dzieci: konieczność czy fanaberia?

Chirurgia estetyczna, czyli zabiegi poprawiające np. kształt nosa lub powiększające piersi, to tylko część dziedziny zwanej chirurgią plastyczną. Należą do niej korekty wad wrodzonych u dzieci, takich jak brak wykształconej małżowiny usznej, odstające uszy, krzywa przegroda nosowa. Chirurgia plastyczna jest także niezbędna w przypadku oszpeceń będących wynikiem oparzeń, pogryzień przez psa czy wypadków komunikacyjnych.

Te operacje to nie fanaberia, decydują one o całym dalszym życiu dziecka. Wada i wynikające z niej konsekwencje (np. wyśmiewanie przez rówieśników) może ukształtować cechy charakteru dziecka i wpłynąć na jego powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym. Akceptacja otoczenia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Odrzucenie z powodu wyglądu powoduje u malucha stres, frustrację i kompleksy. Może to skłonić je do wycofania się z kontaktów z innymi. Brak pewności siebie może skutkować ogólnym brakiem wiary we własne zdolności, np. intelektualne.

Operacja plastyczna u dziecka – przed podjęciem decyzji

Operacje plastyczne u dzieci wykonuje się z reguły wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły. To wtedy wygląd staje się ważny, a wada może utrudnić integrację dziecka z nowym środowiskiem. Zanim zaprowadzisz dziecko na konsultację do chirurga plastycznego, porozmawiaj z dzieckiem. Na interwencję chirurgiczną warto zdecydować się wtedy, gdy dziecko naprawdę tego chce, bo np. rówieśnicy pastwią się nad nim. Czasem jednak to rodzice wstydzą się np. odstających uszu u malucha. Jeśli głównie to ty widzisz problem, odłóż decyzję o operacji na później, niech to dziecko zdecyduje. Rodzice muszą budować w dziecku pewność siebie i przekonanie, że jest wartościowe pomimo defektu. Dziecko wyposażone w taką wewnętrzną siłę, poradzi sobie w życiu pomimo wady.

Mjakmama24.pl