Operacje plastyczne dla dzieci: konieczność czy fanaberia?

2014-04-08 17:05

Operacje plastyczne często są postrzegane jako zabiegi jedynie poprawiające urodę. Jednak chirurgia plastyczna to szeroka dziedzina, a operacje plastyczne dla dzieci bywają niezbędne. W jakich przypadkach zabiegi chirurgii plastycznej u dzieci są konieczne?

Chirurgia estetyczna, czyli zabiegi poprawiające np. kształt nosa lub powiększające piersi, to tylko część dziedziny zwanej chirurgią plastyczną. Należą do niej korekty wad wrodzonych u dzieci, takich jak brak wykształconej małżowiny usznej, odstające uszy, krzywa przegroda nosowa. Chirurgia plastyczna jest także niezbędna w przypadku oszpeceń będących wynikiem oparzeń, pogryzień przez psa czy wypadków komunikacyjnych.

Te operacje to nie fanaberia, decydują one o całym dalszym życiu dziecka. Wada i wynikające z niej konsekwencje (np. wyśmiewanie przez rówieśników) może ukształtować cechy charakteru dziecka i wpłynąć na jego powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym. Akceptacja otoczenia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Odrzucenie z powodu wyglądu powoduje u malucha stres, frustrację i kompleksy. Może to skłonić je do wycofania się z kontaktów z innymi. Brak pewności siebie może skutkować ogólnym brakiem wiary we własne zdolności, np. intelektualne.

Operacja plastyczna u dziecka – przed podjęciem decyzji

Operacje plastyczne u dzieci wykonuje się z reguły wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły. To wtedy wygląd staje się ważny, a wada może utrudnić integrację dziecka z nowym środowiskiem. Zanim zaprowadzisz dziecko na konsultację do chirurga plastycznego, porozmawiaj z dzieckiem. Na interwencję chirurgiczną warto zdecydować się wtedy, gdy dziecko naprawdę tego chce, bo np. rówieśnicy pastwią się nad nim. Czasem jednak to rodzice wstydzą się np. odstających uszu u malucha. Jeśli głównie to ty widzisz problem, odłóż decyzję o operacji na później, niech to dziecko zdecyduje. Rodzice muszą budować w dziecku pewność siebie i przekonanie, że jest wartościowe pomimo defektu. Dziecko wyposażone w taką wewnętrzną siłę, poradzi sobie w życiu pomimo wady.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza